StoryEditorPolagra Premiery 2023

Euromilk Buffalo potężny rozrzutnik obornika

Taki kolos jakim jest nowy rozrzutnik obornika firmy Euromilk przykuwał uwagę zwiedzających targi Polagra Premiery w Poznaniu.

15.01.2023., 13:00h

Nie ma się czemu dziwić, bo gama tych gigantycznych maszyn ma ładowność nominalną od 16 ton dla wersji RXX 2490 HD+ z osią podwójną, aż do 24 ton w przypadku modelu RXX 4090 HD+, który w standardzie ma oś poczwórną. Producent podaje, że ładowność polowa wspomnianych modeli mieści się w zakresie 24-40 ton. Taki sprzęt pozwoli zaspokoić potrzeby największych gospodarstw nie tylko na rynku europejskim.

Hardox króluje

Dla dużych ładunków trzeba było skorzystać z blach Hardox o grubości 3 milimetrów w przypadku skrzyni ładunkowej i 4 milimetrów dla podłogi rozrzutnika. W standardzie maszyna ma szerokokątny wał odbioru mocy i zaczep kulowy K80. Oprócz tego jest też centralny deflektor do wysiewu wapna i dwie przekładnie boczne SISP.

W opcji są pełne nadstawki (60 cm) otwierane hydraulicznie, które służą do przewozu masy objętościowej. Z kolei deflektory boczne otwierane hydraulicznie mają system mechanicznego uchylania części dolnej. Ma to zastosowanie podczas wysiewu wapna i regulacji szerokości wysiewu obornika. Opcjonalnie jest też dostępny system wagowy i elektroniczne sterowanie w wersji Premium.

Adapter pionowy typ 90

Dwubębnowy adapter ma przekładnię bezstopniową, która może przenosić moc do 400 KM dla 1000 obr./min. Wysokość adaptera to 2 m a szerokość 2,13 m. Spirala wałków wykonana jest z blachy o grubości 15 mm, więc poradzi sobie również w trudnych warunkach pracy. Wymienne noże tnące wykonane są ze stali Hardox. Średnica talerzy dolnych wynosi 1080 mm. W razie uszkodzenia łopatek na talerzach można je wymieniać. Plusem jest również centralne smarowanie łożysk górnych. Z kolei uchwyty służą do wygodnego zdejmowania adaptera.

Euromilk w liczbach

Firma powstała w 1981 r., prowadząc działalność serwisową urządzeń chłodniczych. Aktualnie produkuje maszyny rolnicze i sprzęt do automatyzacji hodowli zwierząt, w tym jest Lizard, czyli automatyczny podgarniacz paszy. Euromilk sprzedaje swoje produkty w 30 krajach świata od Ameryki Północnej aż po Australię. Ta rodzinna firma ma siedzibę w miejscowości Wysokie Mazowieckie. Od 1990 r. Euromilk należy do spółki Gama Group. Zanim nowoczesne rozwiązania dotrą do odbiorców końcowych w różnych krajach – są testowane w laboratoriach firmy i na farmach podczas różnych zadań polowych.

opr. i fot. Jan Józefowicz

18. maj 2024 16:33