StoryEditor

Elektryczny wóz paszowy Strautmann bez kabiny?

Zasilany elektrycznie wóz paszowy eVerti-Feed 1251 to nowa maszyna firmy Strautmann, nie posiadająca w ofercie odpowiednika z silnikiem Diesla. Wyróżnia ją stanowisko operatora, mimo że to samojezdny wóz to nie ma w nim klasycznej kabiny.
23.02.2024., 06:00h

Napęd zapewniają dwa silniki elektryczne o mocy 46 kW. Pierwszy napędza hydraulikę, drugi ślimak mieszający. Jak informuje producent - akumulator o pojemności 40 kWh powinien wystarczyć na  wymieszanie 10 ton paszy. Ładowanie odbywa się za pomocą standardowego gniazda 16 lub 32 A trwa obecnie 6–7 godzin. Strautmann pracuje nad przyspieszeniem tego procesu w serii wozów paszowych eVertiFeed

image
FOTO: Youtube.com/Strautmann

Platforma zamiast kabiny w wozie paszowym

Nowo opracowany sterownik E-Control znajduje się na regulowanej platformie kierowcy, operator może obrócić platformę do prawej lub lewej strony wozu, tak aby mieć widok na przenośnik taśmowy zadający pasze. Sterownik z wyświetlaczem umożliwa podgląd stanu naładowania baterii oraz poziom poboru prądu przez dwa silniki. Kolejną część panelu sterującego stanowią przełączniki i potencjometry do kontrolowania otwarcia gilotyn, kierunku i prędkości mieszadła oraz analogicznie taśm podających. Ponadto operator ma do dyspozycji kamerę cofania i urządzenie ważące, są one dostępne w standardowym wyposażeniu wozu Strautmann.

image
FOTO: Youtube.com/Strautmann

e-VertiFeed 1251 zawraca w miejscu?

Oprócz cichej natury dzięki elektrycznemu zasilaniu, trójkołowy układ jezdny paszowozu Strautmann eVertiFeed 1251 pozwala zwinnie pokonywać ciasne zakręty. Szerokość i długość z przenośnikiem poprzecznym wynoszą odpowiednio 2,3 m i nieco ponad 5,0 m. Plan zakłada zbudowanie w przyszłym roku pięciu maszyn przedprodukcyjnych z pełną dostępnością od targów EuroTier 2024. Oczekuje się, że maszyna będzie kosztować około 109 000 euro.

opr. Łukasz Siara, źródło: Strautmann, profi.co.uk

 

22. lipiec 2024 17:10