StoryEditor

Elektryczny Fiat 126 - czy tak będzie wyglądał „Maluch” przyszłości?

Stary, dobrze znany model w nowej odsłonie, czyli 126 Vision. Czy będzie elektrycznym następcą popularnego „Malucha”?

Popularnym zabiegiem jest przedstawienie starszych, bardziej „klasycznie” wyglądających produktów w zupełnie nowej odsłonie. Nie inaczej jest w tym przypadku. Choć rozpala wyobraźnię, 126 Vision, bo tak nazywa się ten projekt jest tylko koncepcją włoskiego studia projektowego.

Historia malucha

Historia Fiata 126 rozpoczyna się w 1972 roku i jest on bezpośrednim następcą Fiata 500. W Polsce „Malucha” zaczęto produkować w 1973 roku, pierwszy samochód został zmontowany dokładnie 6 czerwca. Ostatni egzemplarz wyprodukowano 22 września 2000 roku. Na całym świecie wyprodukowano 4,4 mln egzemplarzy z czego 3,3 mln w Polsce.

Czy na pewno elektryczny?

Niestety nie jest to istniejący prototyp, a jedynie wirtualny model stworzony przez grupę włoskich projektantów. Właściwie nie wiadomo tak do końca co byłoby jego paliwem, jedyną poszlaką świadczącą o tym, że „Maluch” mógłby być napędzany elektrycznie jest  „O” w nazwie tego modelu, które łudząco przypomina symbol włącznika. Patrząc na obecne trendy w motoryzacji oraz nowoczesny design można by pomyśleć, że jeśli by istniał faktycznie byłby elektryczny.

Dobrze znane linie w odświeżonej wersji

Śmiało można powiedzieć, że projektanci wykonali kawał dobrej roboty. Fiat 126 Vision bardzo mocno nawiązuje do pierwowzoru… i dobrze, maluszek nie wygląda jak statek kosmiczny, a jak auto, którym znów mógłby jeździć cały kraj.

Samochód wydaje się być trochę większy. Dobrze znane załamanie na końcu dachu prezentuje się nawet lepiej, a w połączeniu z nowoczesnymi światłami godnie reprezentowałby grupę aut miejskich.

- Zrodzony jako czyste ćwiczenie stylistyczne, 126 Vision zyskał nieoczekiwana popularność, stając się viralem w sieci i lądując na najważniejszych stronach poświęconych projektowaniu i motoryzacji- wspominają twórcy

Opr. bd

21. maj 2024 06:41