StoryEditor

Drużyną 8 opryskiwaczy autonomicznych Guss steruje jeden człowiek

Wykorzystanie pojazdów autonomicznych za oceanem tj. w Ameryce Północnej i Australii przybiera na tempie. Podczas targów World Ag Expo w Kalifornii Guss Automation oraz John Deere zaprezentowali autonomiczny opryskiwacz sadowniczy. Co ciekawe, jeden operator może kontrolować kilka maszyn pracujących w tym samym sadzie.
27.04.2024., 06:00h

System punktowego wykrywania chwastów, działa na zasadzie identyfikacji chlorofilu w chwastach, co pozwala na precyzyjne opryskiwanie tylko tych obszarów, gdzie stwierdzono obecność niepożądanych roślin. Ta technologia wg. producenta zmniejsza ilość stosowanych środków chemicznych nawet o 90%. Przekłada się to na oszczędność środków ochrony roślin w zależności od poziomiu presji chwastów. Efekt ten nie tylko obniża koszty operacyjne, ale także wspiera zrównoważony rozwój rolnictwa oraz ma zapewnić bezpieczeństwo pracowników.

image
FOTO: firmowe

Czujniki wykryją człowieka

Elektryczny opryskiwacz GUSS, wykorzystujący akumulatory Kriesel, działa przez całą zmianę, będąc w pełni naładowanym. Dzięki połączeniu GPS, technologii LiDAR oraz zastrzeżonej technologii zapewniającej dokładny zasięg, jeden operator może obsługiwać i monitorować nawet do ośmiu maszyn GUSS z bezpiecznego miejsca w pojeździe za pomocą laptopa. Ta autonomiczna zdolność nie tylko zwiększa efektywność pracy, ale także minimalizuje ryzyko narażenia operatora poprzez wiele funkcji bezpieczeństwa, takich jak automatyczne wstrzymywanie operacji w przypadku wykrycia osób w bliskiej odległości.

Automatycznie regulowana belka robocza

Opryskiwacz posiada następujące parametry: długość około 7,2 metra, wysokość około 1,9 metra i regulowaną szerokość roboczą od około 2,5 do 5,8 metra. Hydraulicznie sterowana belka opryskiwacza pozwala na dostosowanie rozstawu rzędów od około 5,5 do 6,7 metra, z możliwością odchylenia ich do góry w celu opryskiwania obrzeży pól. Dodatkowo, odłączane wysięgniki pomagają zapobiegać uszkodzeniom drzew i upraw podczas pracy operatora.

image
FOTO: firmowe

Kontrola parametrów oprysku

Oprócz tego, autonomiczne opryskiwacze Guss oraz ich mniejsze wersje z silnikiem wysokoprężnym oferują opcję dodania inteligentnego systemu sterowania opryskiem Smart Apply. Ten system, przejęty przez John Deere w 2023 roku, zapewnia aplikację środków ochrony roślin poprzez wykrywanie poszczególnych drzew i winorośli oraz automatyczne dostosowywanie objętości oprysku na podstawie wielkości drzewa i gęstości liści. Dzięki temu Smart Apply może przynieść nawet do 50% oszczędności środków chemicznych i wody.

opr. Łukasz Siara

08. maj 2024 18:34