StoryEditor

Druga generacja maszyny ZKIV firmy Dewulf

Dewulf, dostawca pełnego asortymentu maszyn do upraw ziemniaków i warzyw korzeniowych pokazuje drugą generację 4-rzędowego kombajnu unoszącego za nać, czyli ZKIV(SE).
05.06.2023., 14:11h

Zmodernizowany, mocny model ZKIV wyróżniają między innymi rozbudowane funkcje z zakresu czyszczenia, nowym, wydłużanym hydraulicznie podnośnikiem i możliwością prowadzenia zbioru nawet w rzędach o wąskim rozstawie (poniżej 40 cm).

Znana koncepcja w nowoczesnej odsłonie

Po dziesięciu latach od premiery maszyny pierwszej generacji firma Dewulf stworzyła zmodernizowany, nowoczesny model maszyny ZKIV, korzystając z opinii plantatorów marchwi i intensywnych prac badawczych. Wprowadzając na rynek ten samobieżny kombajn, producent wychodzi naprzeciw nowym potrzebom i wymogom rynku, skupiając się przede wszystkim na wydajności czyszczenia. Dewulf łączy nowe funkcje z wypróbowanymi rozwiązaniami, które zapewniają stabilność na polu, wytrzymałość i dużą zwrotność, zbiory wysokiej jakości oraz dużą wydajność przetwarzania. Krótko mówiąc, ten nowy kombajn do marchwi jest bardziej wszechstronny od swojego poprzednika.

Nowy zestaw obcinający

Wraz ze zmodernizowaną maszyną ZKIV Dewulf wprowadza nowy zestaw obcinający, który cechuje wydajność i prędkość pracy. Producent mówi o dużej prędkości i maksymalnie delikatnym obchodzeniem się z produktem. Co istotne, zestaw jest bardziej odporny na zużycie, gdyż ostrza zostały wyprodukowane z nowego rodzaju odpornego na zużycie materiału. Oprócz tego ostrza w zestawie obcinającym są odwracane, co wydłuża ich żywotność.

Rozbudowane opcje czyszczenia

Firma Dewulf może teraz zaoferować trzy opcje czyszczenia, by w transportować produkt to skrzyń, zgodnie z wymaganiami klienta i lokalnymi potrzebami. Dostępny jest moduł Flexstar zapewniający duża wydajność czyszczenia, łącząc moduł gwiazdowy z taśmą przesiewającą. Jeżeli w dowolnym momencie zapotrzebowanie na czyszczenie jest mniejsze, możliwe jest szybkie i efektywne przełączenie z modułu gwiazdowego na taśmę przesiewającą, wraz ze znaną już taśmą kolczatkową. Plantatorzy, którym zależy na czyszczenia w mniejszym zakresie mogą wybrać wariant z długą taśmą przesiewającą i taśmą kolczatkową. Jeżeli nie jest wymagane dodatkowe czyszczenie produktu, można zdecydować się na wersję, w przypadku której marchew jest rozładowywana bezpośrednio, czyli przez podnośnik. Oprócz tego nowe otrząsacze rotujące taśm (z tyłu maszyny) utrzymują pasy chwytające w czystości i wolne od łęcin.

image

Po dziesięciu latach od premiery maszyny pierwszej generacji firma Dewulf stworzyła zmodernizowany, nowoczesny model maszyny ZKIV, korzystając z opinii plantatorów marchwi i intensywnych prac badawczych.

FOTO: Dewulf

Szeroki podnośnik z opcjonalną rozkładaną hydraulicznie częścią górną

Niezależnie od wcześniejszego sposobu czyszczenia zbierany produkt trafia do zmodernizowanego podnośnika o szerokości półtora metra, który nawet przy minimalnej prędkości zapewnia wymaganą wydajność. Opcjonalnie górna część podnośnika może być rozkładana hydraulicznie dla dokładniejszego i głębokiego rozładunku do naczep lub łatwiejszego przełączania się ze strony lewej na prawą i na odwrót, między rzędami skrzyń. Ponadto podnośnik ma aktywne ściany boczne, co chroni marchew przed ocieraniem się o nie, więc nie ma uszkodzeń. Dzięki temu zbiór jest bardziej przyjazny dla produktu niż dotychczas.

Czujniki wykrywające taśmę

Firma Dewulf wyposażyła kombajn do marchwi w nowy system czujników do wykrywania taśmy. Od momentu, gdy taśma opadnie, siłownik naprężający jest przepychany na tył. Czujnik automatycznie informuje kierowcę w kabinie i zatrzymuje element unoszący za nać.

Nowoczesna kabina

Napęd kombajnu ZKIV stanowi 6-cylindrowy silnik Scania (450 HP). W kabinie X11 Claas jest sporo nowoczesnych funkcji. Operator bez przeszkód widzi przebieg zbioru z kabiny. W opcji można ją wyposażyć m.in. w skórzany, obracany fotel kierowcy i aktywną wentylację. Ergonomiczny joystick N sprawia, że przyjazne dla użytkownika przyciski znajdują się dosłownie i w przenośni pod palcami operatora. Oprócz tego oprogramowanie ekranu dotykowego pozwala na bardzo łatwe sterowanie maszyną dzięki udanemu interfejsowi użytkownika i terminalu operatora.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Dewulf

23. czerwiec 2024 07:45