StoryEditor

Dobrze wyposażony opryskiwacz Kuhn Lexis

Kształt zbiornika został tak zaprojektowany, aby belka polowa mogła schować się po złożeniu w obrys maszyny i ograniczyć wysokość transportową. Są także inne nowości.
27.03.2023., 12:23h

Lexis to podstawowy model wśród zaczepianych opryskiwaczy marki Kuhn dla gospodarstw z produkcją roślinną i mieszaną. Wyposażony jest w zbiornik o pojemności 2400 l, 3000 l lub 3800 l oraz belki polowe od 18 m do 28 m.

W opryskiwaczu Lexis odległość od zaczepu do osi wynosi 4 m (2400 l/3000 l) lub 4,30 m (3800 l), a jego wysokość 3,10 m (z belką 21 m), co czyni go kompaktową maszyną. Mniejsza długość opryskiwacza pozwala na wykonywanie ciasnych manewrów na końcu pola i zapewnia dokładniejsze podążanie za kołami ciągnika. W rezultacie jakość oprysku jest lepsza, a uszkodzenia upraw ograniczone. Mała odległość pomiędzy zaczepem a osią opryskiwacza ułatwia manewrowanie. Poza tym system ułatwia wjeżdżanie na pole oraz wycofywanie w narożnikach.

Duża stabilność na drodze

Kształt zbiornika został tak zaprojektowany, aby belka polowa mogła schować się po złożeniu w obrys maszyny i ograniczyć wysokość transportową. Belki polowe MTA2 lub MEA2 są schowane w obrysie maszyny i nie kolidują z kabiną ciągnika. Mała wysokość opryskiwacza Lexis zapewnia dużą stabilność na drodze. Poza tym kompaktowa konstrukcja pozwala na sprawne poruszanie się po drogach i łatwe przechowywanie opryskiwacza.

Kuhn informuje, że największa część zbiornika przylega do ramy, gwarantując maszynie maksymalną stabilność. Poza tym głęboki odpływ zapewnia optymalne warunki opróżniania zbiornika, niezależnie od nachylenia terenu. Mieszadło umieszczone w pobliżu odpływu działa w czterech kierunkach i przez cały czas gwarantuje jednorodną ciecz roboczą bez tworzenia piany.

image

Kształt zbiornika został tak zaprojektowany, aby belka polowa mogła schować się po złożeniu w obrys maszyny i ograniczyć wysokość transportową. Belki polowe MTA2 lub MEA2 są schowane w obrysie maszyny i nie kolidują z kabiną ciągnika.

FOTO: Kuhn

Woda do płukania i schowki

Opryskiwacz ma 320/400-litrowy zbiornik na wodę do płukania, który umieszczono centralnie nad osią, co zapewnia opryskiwaczowi stabilną pozycję w każdej sytuacji, jednocześnie ograniczając martwe objętości. Środek ciężkości maszyny przechodzi zawsze przez oś, niezależnie od stopnia napełnienia zbiornika.

Lexis ma kilka schowków do przechowywania osobistego wyposażenia ochronnego (PPE) oraz do przechowywania sterowników po zakończonej pracy. Z myślą o bezpieczeństwie pracy przy obsłudze opryskiwacza, producent wyposażył model Lexis w dwa schowki do przechowywania sprzętu i odzieży ochronnej. Operator może łatwo po nie sięgnąć przed rozpoczęciem pracy ze środkami ochrony roślin. Do przewożenia większych elementów, opryskiwacz seryjnie wyposażony jest w platformę z prawej strony.

Wyposażenie opryskiwacza Lexis

Jest wiele opcji wyposażenia, które istotnie wpływają na komfort pracy i różne potrzeby użytkowników. Oto poszczególne warianty:

Sterownik DPAE CAN bus VISIOREB

Automatyczne wyłączanie sekcji jest standardową opcją, zapewniającą precyzję oprysku i komfort pracy operatora. Zaprojektowany do obsługi sterowania sekcjami z GPS i wyposażony w 7-calowy ekran dotykowy, terminal sterujący Visioreb jest przystosowany do zabiegów, w tym: przygotowanie, oprysk i płukanie.

DPAE ISOBUS i terminal sterujący CCI 800 lub 1200

System ISOBUS umożliwia sterowanie opryskiwaczem za pośrednictwem terminala ISOBUS znajdującego się w kabinie ciągnika, takiego jak CCI 800 lub 1200. Wszystkie ważne informacje związane z aplikacjami rolnictwa precyzyjnego są wyświetlane na ekranie i mogą być konfigurowane zgodnie z preferencjami użytkownika. Sterownik ISOCLICK pozwala kontrolować funkcje robocze podczas pracy z dużą prędkością.

Sterowanie wysokością belki polowej

System Boom Assist utrzymuje belkę polową w prawidłowej pozycji niezależnie od ukształtowania terenu, automatycznie regulując jej wysokość, przechylenie i indywidualne ustawienie ramion (zmienna geometria). Utrzymanie belki polowej na prawidłowej wysokości optymalizuje pokrycie powierzchni cieczą roboczą oraz ogranicza straty produktu wynikające ze znoszenia i parowania. Nie ma potrzeby ciągłego zwracania uwagi na belkę polową, opryskiwacz steruje nią automatycznie.

Sterowniki DPAE CAN bus RPB i REB3

Sterowniki RPB i REB3 automatycznie dostosowują oprysk do prędkości jazdy, co zapewnia komfortową pracę i precyzyjnie wykonany zabieg. Przez cały czas wyświetla dawkę (l/ha), prędkość i ciśnienie robocze. Dzięki kompaktowym wymiarom i wiązce przewodów CAN bus, instalacja sterowników w kabinie jest łatwa. Sterownik REB3 jest przystosowany do sterowania sekcjami z GPS

Dyszle, zaczepy i belki polowe

Opryskiwacz Lexis może być wyposażony w dyszel zaczepiany w górnym lub dolnym położeniu, wyposażony w ucho 50 mm lub 40 mm, zaczep kulowy K80 lub zaczep obrotowy 35 mm. Dostępny jako opcja, automatycznie sterowany zaczep (mechaniczny lub hydrauliczny) pozwala na podążanie kołami opryskiwacza dokładnie po śladach ciągnika. (ograniczenia w zależności od typu homologacji).

Stalowa, wzmocniona belka polowa o szerokości od 18 do 24 m ma system zawieszenia Trapezia. Dostępna jest w wersjach 18, 20, 21 i 24 metrów. Ma te właściwości, co modele z belkami aluminiowymi, czyli system ochrony rozpylaczy na całej długości belki, zabezpieczenie najazdowe odchylane w 3 płaszczyznach, przewody cieczowe ze stali nierdzewnej i głowice na 4 rozpylacze "Quadrijet"

image

Mała odległość pomiędzy zaczepem a osią opryskiwacza ułatwia manewrowanie. Poza tym system ułatwia wjeżdżanie na pole oraz wycofywanie w narożnikach.

 

FOTO: Kuhn

Pompy tłokowo-membranowe (PD) lub wirowe (CP)

Opryskiwacz Lexis może być wyposażony w różne modele pomp, w zależności od potrzeb użytkownika. Bez względu na to, czy jest to pompa wirowa o dużym wydatku, czy tłokowo-membranowa, napełnianie zbiornika głównego odbywa się w krótkim czasie.

Warianty hydraulicznego składania i rozkładania belki polowej

Belki polowe opryskiwacza Lexis są dostępne w różnych wariantach rozkładania. Rozłożenie belki następuje po wybraniu żądanych funkcji na terminalu opryskiwacza, a następnie uruchamiając zawór sterujący ciągnika. Opcjonalnie jest też sterownik CH10 do niezależnego sterowania każdą funkcją. Opryskiwacz korzysta ze stałego wydatku hydrauliki ciągnika

Kilka rodzajów ciągłego obiegu dla większej dokładności

Lexis może być wyposażony w następujące obiegi ciągłe zapewniające większą dokładność, mniejszą sedymentację produktu oraz łatwiejsze płukanie i napełnianie belki polowej:

► obieg hydrauliczny CCH: obieg niskociśnieniowy z zarządzaniem otwarciem sekcji.

► obieg ciągły elektryczny CCE: obieg wysokociśnieniowy z zarządzaniem otwarciem rozpylaczy.

► Autospray: obieg wysokociśnieniowy z inteligentnymi głowicami rozpylaczy (pulsacja o regulowanej długości) – zarządzanie otwarciem rozpylaczy.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Kuhn

13. czerwiec 2024 15:13