StoryEditor

Dlaczego tąpnęło na włoskim rynku maszyn rolniczych?

Pierwszy kwartał br. przyniósł znaczny spadek sprzedaży wszystkich typów maszyn rolniczych, to dane Włoskiej Federacji Producentów Maszyn Rolniczych
22.04.2024., 06:00h

Ciągniki i kombajny spadły odpowiednio o 25% i 56,7%, a ciągniki z małą platformą załadowczą o 18,4%. Spadek dotyczy też przyczep (- 6,1%) i ładowarek teleskopowych (- 37,2%). Istotny wpływ miał spadek dochodów gospodarstw rolnych, zaostrzenie polityki pieniężnej, niepewność geopolityczna i inflacja w pierwszym kwartale roku.

image
Rosnące stopy procentowe w połączeniu z rosnącymi cenami katalogowymi utrudniają gospodarstwom rolnym i wykonawcom zakup nowych pojazdów, więc rozmowy są trudne.
FOTO: Jan Józefowicz

Ciągniki i kombajny zbożowe na minusie

Dane dotyczące rejestracji - opracowane przez FederUnacoma (włoskie stowarzyszenie producentów) na podstawie rejestracji - wskazują na znaczny spadek dla wszystkich głównych kategorii maszyn rolniczych w miesiącach od stycznia do marca. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku ciągniki spadły o -25%, zatrzymując się na 3812 sprzedanych egzemplarzach (w 2023 r. było ich 5083) i kombajny zbożowe, które odnotowały stratę 56,7% (26 pojazdów zarejestrowanych w 2024 r. wobec 60 w 2023 r.).

Jeśli chodzi o inne typy maszyn, w tym niewielkie ciągniki z platformą ładunkową odnotowały spadek o 18,4% do 129 sztuk (158 w 2023 r.), podczas gdy przyczepy rolnicze zdołały ograniczyć zobowiązania do 6,1%, przy łącznej liczbie 1800 pojazdów zarejestrowanych w kwartale (1920 w 2023 r.). W przypadku ładowarek teleskopowych - kategorii maszyn, która w ostatnich latach odnotowała silny wzrost - spadek był bardziej znaczący: w okresie od stycznia do marca liczba sprzedanych jednostek spadła o 37,2%, zatrzymując się na 236, czyli o 140 mniej niż 376 w 2023 roku.

image
Przy potencjalnie wysokim popycie na technologie rolnicze - o czym świadczy wzrost sprzedaży pojazdów używanych (w 2023 r. +8,1% w stosunku do 2022 r.) - stagnacja dochodów gospodarstw rolnych i rosnące koszty produkcji zniechęciły do inwestowania w technologie rolnicze.
FOTO: Jan Józefowicz

Wzrost sprzedaży pojazdów używanych

Przy potencjalnie wysokim popycie na technologie rolnicze - o czym świadczy wzrost sprzedaży pojazdów używanych (w 2023 r. +8,1% w stosunku do 2022 r.) - stagnacja dochodów gospodarstw rolnych i rosnące koszty produkcji, wraz z utrzymującą się niepewnością co do scenariusza geopolitycznego, zniechęciły do inwestowania w technologie rolnicze. Wśród czynników, które wpłynęły na trendy rynkowe w ostatnich miesiącach, dużą rolę odegrała również restrykcyjna polityka pieniężna prowadzona przez Europejski Bank Centralny. Rosnące stopy procentowe w połączeniu z rosnącymi cenami katalogowymi utrudniają gospodarstwom rolnym i wykonawcom zakup nowych pojazdów. W obecnej sytuacji gospodarczej - podkreśla FederUnacoma - państwowe środki zachęty, zwłaszcza w przypadku programowania wieloletniego, są ważniejsze niż kiedykolwiek, aby wznowić zakup maszyn nowej generacji, a wraz z nimi proces cyfryzacji i modernizacji krajowej gospodarki rolnej.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Feder Unacoma

23. czerwiec 2024 02:17