StoryEditor

Dlaczego rodzina Abramowiczów kupiła prasę Claas Variant serii 500?

Gospodarstwo Marka i Karoliny Abramowicz w miejscowości Kolonia Ostrowska, gmina Gizałki, woj. wielkopolskie jest pierwszym, polskim nabywcą najnowszej prasy Claas Variant 560 RC.

13.11.2022., 19:00h

Abramowiczowie prowadzą wyspecjalizowane gospodarstwo w produkcji mlecznej. Stado krów liczy 158 zwierząt, w tym 55 mlecznic. Z 35 ha zbierają w ciągu roku 2500 bel siana i słomy. Rolnicy zdecydowali się na ten model po rozejrzeniu się na rynku i sprawdzeniu sprzętu w warunkach polowych. Warto przypomnieć, że prasy Claasa pracowały w różnych regionach Polski.

Słoma i zielonka

I tak maszyna trafiła na pola do Kolonii Ostrowskiej. Prasa Claas przyjechała do Abramowiczów dwukrotnie w 2022 roku: wpierw w okresie żniwnym, gdzie była testowana na słomie, a później jesienią – na zielonkę.

– Zauważyłem, że Variant zwijał bardzo kształtne i zbite bele. Dodatkowo wierzchnia warstwa beli była dodatkowo mocniej zagęszczona. Gdy kilka dni później balot wykorzystaliśmy do ścielenia w oborze, okazało się, że zawiera w sobie więcej słomy, niż bele wykonane maszynami innych producentów. To zdecydowanie przemawiało na prasą Claas Variant, gdyż oszczędza to nam czas i pieniądze, bo nie musimy wykonywać dodatkowych przejazdów po kolejną porcję słomy do ścielenia – mówi Marcin Abramowicz, syn gospodarzy. Variant powtórzył swą wysoką jakość pracy jesienią, pracując u Abramowiczów na pokosie traw.

Maszyna już nie wróciła do Claasa?

– W tym roku mocno nam doskwierała susza, trawa nie była wysoka. Ale nawet na małym pokosie uzyskiwaliśmy kształtne i powtarzalne bele. Rolnik wysoko ocenia też jakość cięcia, co pozwala przygotować dobrą kiszonkę dla krów w ofoliowanej beli. A bela jest tak bardzo dobrze zbita, że słabszy ciągnik ma problem wbić w nią zęby ładowacza. Jeśli więc sami możemy szybko i sprawnie sprzątnąć słomę czy pokos z pola, uzyskując eleganckie baloty, nie było sensu szukać innego sprzętu. Zadecydowała jakość i powtarzalność uzyskiwanych bel, łatwość obsługi maszyny oraz jej dostępność. Dlatego wraz z żoną i synem podjęliśmy decyzję, że prasy Variant już firmie Claas nie oddamy – z humorem kwituje Marek Abramowicz.

Co przekonało Abramowiczów

Niezależnie od wysokiej oceny zwijanych bel, rolnicy wskazali kilka zalet maszyny:

► prosta i łatwa obsługa przez terminal Cemis 700 – to szczególnie podkreślał operator prasy, syn gospodarzy;

► terminal ma gotowe programy do poszczególnych materiałów, jak kiszonka, siano, słoma itp.;

► gospodarz wskazuje na łatwiejsze ładowanie siatki w porównaniu do maszyn innych producentów;

► cylindryczny kształt beli, niezależnie od tego czy zbierany jest wąski pokos trawy po zgarniarce, czy szeroki pokos słomy po kombajnie – podbieraczem można sterować z kabiny i dostosować go do pracy w każdych warunkach;

► z kabiny można odblokować ewentualne zatory podbieranego materiału;

► owijanie siatką XW jest w standardzie – bele mają osłonięte krawędzie, nie strzępią się w transporcie.

W gospodarstwie zieleni się od maszyn Claasa

Warto dodać, że Variant nie jest pierwszą maszyną tej marki w gospodarstwie Abramowiczów. Już w 2018 roku gospodarze kupili kosiarkę Claas Disco 275. Maszynę widzieli w akcji podczas pokazów polowych lokalnego dilera Claas, firmy Agro-Sznajder. Kolejna maszyna pojawiła się w 2021 roku i było to zgrabiarka Liner 450. Zastąpiła zgrabiarkę innego producenta. Tradycyjnie gospodarze przetestowali maszynę na swoich łąkach. Test wyszedł wzorowo; pokos był równo ułożony, a zanieczyszczenia były na bardzo niskim poziomie.

Rolnicy podkreślają, że przez minione lata nie zawiedli się na sprzęcie marki Claas. Tym więc łatwiej było im podjąć decyzję, aby usprawnić zbiór pasz, korzystając z prasy Variant 560 RC. Serię Variant tworzy rodzina maszyn o symbolach 585, 580, 565 i 560. Każda prasa wyposażona jest w system prasujący, który dla uzyskania potrzebnej gęstości balotów steruje obydwoma ramionami napinającymi. W czasie pracy ciągłej potrzeba tylko 6 sekund na cykl otwarcia i zamknięcia tylnej klapy

Charakterystyka prasy Claas Variant 560 RC

Omawiany model ma następujące parametry techniczne:

► podbieracz 2,1 m z rolką dociskającą;

► rotor z 14 nożami tnącymi;

► podłoga opuszczana hydraulicznie;

► komputer Cemis 700 (ISOBUS);

► komfortowe wiązanie siatką XW;

► opony: 500/50-17;

► automatyczne smarowanie łańcuchów;

► zcentralizowany ręczny system smarowania;

► wskazanie prawo-lewo.

opr. Jan Józefowicz

24. maj 2024 06:07