StoryEditor

Dlaczego na angielskim ciągniku JCB Fastrac pojawiła się szkocka krata?

Szkoci wymalowali angielski ciągnik JCB Fastrac w typowy w ich kulturze symbol kraty na specjalne zamówienie. Jakie zadanie pełni maszyna w niecodziennej kolorystyce i gdzie będzie można ją zobaczyć?
24.02.2024., 07:00h

Tartan, bo tak należałoby nazwać ten rodzaj szkockiej kraty, nie znalazł się na JCB Fastrac przypadkowo. Ciągnik w nietuzinkowej kolorystyce zjechał z linii produkcyjnej w Cheadle. Zbudowano go na cześć Doddiego Weira - legendy szkockiego rugby i działacza na rzecz walki z chorobą neuronu ruchowego (MND).

image

Ciągnik w nietuzinkowej kolorystyce zjechał z linii produkcyjnej w Cheadle.

FOTO: firmowe

Szkocka krata na Fastracu

George Wilson "Doddie" Weir wraz z firmą odzieżową ScotlandShop zaprojektował ten wzór tartanu w 2018 roku w celu zebrania pieniędzy na fundację My Name‘5 Doddie Foundation.

Kolory kraty reprezentują barwy drużyn, w których grał zawodnik: czarny oraz żółty - Melrose, niebieski i biały – drużyna Szkocji, biały jak i czarny również nawiązują do Newcastle Falcons, gdzie grał przez 7 lat. Charakterystyczna krata jest oficjalnie zarejestrowana w Szkockim Rejestrze Tartanów pod numerem referencyjnym: 12047.

Doddie zmarł 2 lata temu w wieku 52 lat na MND (ang. motor neurone disease). Przed śmiercią założył fundację charytatywną, która przeciwdziała skutkom choroby neuronu ruchowego. Od początku istnienia fundacji udało się uzbierać 11 mln funtów.

image

Kolory kraty reprezentują barwy drużyn, w których grał George Wilson "Doddie" Weir.

FOTO: firmowe

Dlaczego na Fastracu iCon pojawił się szkocki wzór?

Tartanowy traktor to pomysł Douglasa Stephena - przyjaciela Doddiego oraz drektora ds. usług w Scottish Borders. Douglas obsługuje wiele ciągników Fastrac, więc zwrócił się do swojego dealera JCB, Scot Agri z siedzibą w Kelso, o stworzenie specjalnej edycji maszyny wspierającej fundację.

image

Tartanowy ciągnik można zobaczyć na różnych pokazach rolniczych i meczach rugby w północnej części Szkocji.

FOTO: firmowe

Gdzie można zobaczyć Fastraca w szkocką kratę?

Tartanowy ciągnik można zobaczyć na różnych pokazach rolniczych i meczach rugby w północnej części Szkocji. Tam, gdzie w trakcie trwania wystaw pojawi się Fastrac zbierane będą fundusze na walkę z chorobą neuronu ruchowego. Trasa maszyny rozpocznie się na Royal Northern Spring Show w Inverurie 28 lutego, a następnie ciągnik zostanie przeniesiony do Fife, Northumberland, Royal Highland, Border Union, Perth Shows i na wiele innych wydarzeń rolniczych w letnim okresie wystawowym.

Autor. Steven Vale opr. bd

18. maj 2024 14:41