StoryEditor

Dlaczego FPT Industrial korzysta z technologii filtrów UFI?

Podstawową zaletą systemu filtracji UFI jest integracja wielu funkcji w jednym kompaktowym module, właśnie to przyczyniło się do popularności tego produktu.
21.05.2023., 10:40h

Firma UFI Filters, specjalista w dziedzinie systemów filtracji i zarządzania termicznego na pierwszy montaż i na rynek wtórny, kontynuuje wieloletnią współpracę z FPT Industrial. Włoska grupa wybrała technologię filtrów oleju napędowego UFI do nowej generacji silnika FPT F28 Stage V.

Jeden moduł – wiele funkcji

Integracja wielu funkcji w jednym kompaktowym module to podstawowa zaleta systemu filtracji UFI, która przyczyniła się do popularności tego produktu. Zarówno filtr, jak i filtr wstępny oleju napędowego, są zamontowane na jednym wsporniku z aluminiowego odlewu ciśnieniowego, łączącym funkcje pompy zalewowej, grzałki, czujników temperatury i obecności wody.

Czujnik temperatury i grzałka są niezbędne do optymalnego zarządzania termicznego olejem napędowym, szczególnie w najtrudniejszych warunkach. Silnik jest przeznaczony do zastosowań rolniczych, takich jak specjalistyczne ciągniki sadownicze i winnicowe Carraro "Agricube Pro". Tego typu czujniki elektryczne są niezbędne, aby zagwarantować pracę czterocylindrowego silnika, również w otwartym terenie i w najzimniejszych miesiącach, zwiększając jego wydajność i obniżając zużycie. Warto dodać, że pompa zalewowa jest przydatnym elementem podczas wymiany wkładu filtra, który wprowadza prawidłowo olej napędowy do obiegu.

image
FOTO:

Oddzielanie wody od paliwa

Filtr wstępny ma istotne znaczenie w filtrowaniu największych cząstek, a jego podstawową funkcją jest oddzielanie wody od paliwa. Dlatego jest wyposażony w czujnik obecności płynu, który sygnalizuje kiedy należy opróżnić odseparowaną wodę za pomocą zintegrowanego z czujnikiem kurka spustowego. Ma on również medium filtracyjne celulozowo-syntetyczne, opracowane przez UFI w technologii Formula UFI.H2O, gwarantujące zdolność separacji wody na poziomie 95%, zgodnie z normą ISO 16332, i zdolności filtracji do 98% cząstek większych niż 20 mikronów. Pozwala to wydłużyć okres między wymianami do 600 godzin pracy. Filtr główny może również bazować na tej samej formule, pozwalającej na dokładną filtrację, ze zdolnością separacji na poziomie 95% dla cząstek do 4μm, zgodnie z ISO 19438.

Kompaktowość i wysoka wydajność

Rinaldo Facchini, CEO UFI Filters Group komentuje: "UFI Filters jest synonimem niezawodności, nie tylko w przypadku pojazdów osobowych, ale również silników o większej mocy, pracujących w najtrudniejszych warunkach, m.in. w maszynach rolniczych. Kompaktowość, wysoka wydajność i niski wpływ na środowisko to główne atuty, które sprawiły, że ten 2,8-litrowy silnik otrzymał nagrodę "Diesel of the Year 2020".

Od Ferrari po ExoMars

Założona w 1971 roku, firma UFI Filters jest światowym liderem w dziedzinie technologii filtracji i zarządzania termicznego. Obsługuje wiele sektorów – począwszy od motoryzacyjnego, lotniczego i morskiego, po specjalistyczne zastosowania przemysłowe i hydrauliczne. Produkty i wiedza UFI są wykorzystywane niemal we wszystkich rodzajach pojazdów, od Ferrari i innych czołowych zespołów F1, po statek kosmiczny europejskiej misji ExoMars.

UFI dostarcza szeroką gamę filtrów powietrza, oleju, paliwa, kabinowych, hydraulicznych i płynów chłodzących, jak również systemów zarządzanie termicznego (m.in. do pojazdów spalinowych, elektrycznych i hybrydowych) dla sektora motoryzacyjnego, spełniając wymagania niemal wszystkich marek samochodowych i motocyklowych, a także pojazdów użytkowych, ciężarowych drogowych i terenowych.

opr. Jan Józefowicz, źródło: UFI Filters SPA

18. maj 2024 15:39