StoryEditor

Dewulf poprawia czyszczenie w kombajnach Kwatro Xtreme

Od 2016 roku czwarta generacja 4-rzędowego kombajnu Kwatro Xtreme marki Dewulf znana jest m.in. z wydajnego przesiewania i największego zbiornika w swoim segmencie. Wymagania rolników sprawiły, że producent wprowadza zmiany w układzie czyszczącym.
29.12.2022., 12:40h

Dewulf Kwatro Xtreme to kombajn do ziemniaków sadzonych w redlinach rozstawionych co 90 cm, 34 cale, 36 cali lub w zagonach o szerokości 180 cm. Dotychczas występował w wersji z prostą jednostką kolczatkową, za którą znajdowała się pojedyncza jednostka czyszcząca Flexyclean. Jednak wysokie wymagania rolników dotyczące czystości zbieranego materiały sprawiły, że producent wprowadził w tym zakresie pewne modyfikacje.

image

Wymagania rolników sprawiły, że producent wprowadza zmiany w układzie czyszczącym.

FOTO: firmowe

Dodatkowe moduły w Kwatro Xtreme Flow

Elementy robocze kombajnu muszą niezwykle delikatnie obchodzić się z bulwami ziemniaków. Z tego względu firma Dewulf zdecydowała się wyposażyć model Kwatro Xtreme w dodatkowe rozwiązanie. Po pierwsze producent zrezygnował z jednostki kolczatkowej. Po drugie jednostkę czyszczącą umieszczono za trzema (w tym jednym krótkim) przenośnikami przesiewającymi. Dewulf wprowadził model Kwatro Xtreme Flow z dwoma wariantami zespołu czyszczącego, w którym prostą jednostkę kolczatkową zastąpił nowy moduł Easyclean.

image

Dewulf stawia na układ gąsienicowy z przodu kombajnu i jedno szerokie koło z tyłu, będące częścią układu kierowniczego.

FOTO: firmowe

Jak zbudowany jest nowy moduł Easyclean?

Pierwszym wariantem jest zaprojektowany na nowo podwójny moduł czyszczący Easyclean, który składa się z dziewięciu rolek. Siedem z nich ma także gładkie lub pokryte gumą rolki odginające. Są one podzielone na dwie grupy (4 oraz 3 rolki). Na nowo opracowany został także układ mechanicznej regulacji, który umożliwia kontrolę: prędkości pracy, wysokości, otwarcia oraz kierunku obrotów obu rolek napędowych niezależnie. Prędkością obrotową Easyclean można również sterować z poziomu kabiny, a regulując pochylenie modułu w zakresie od 0 do 12 stopni – precyzyjnie ustawia się kąt czyszczenia. Rozwiązanie przydatne szczególnie w suchej, zbrylonej glebie.

Połączenie modułu aksjalnego i Easyclean

Drugi wariant oferowany przez Dewulf w kombajnach Kwatro Extreme składa się z kombinacji 36 „rolek aksjalnych” (jak nazywa je producent) i modułu Easyclean. Prędkość pracy rolek jest regulowana wraz z nachyleniem modułu Easyclean, który ma trzy aktywne rolki czyszczące. Podobnie jak w pierwszym wariancie, można regulować prędkość, wysokość, otwarcie oraz kierunek obrotów rolek napędowych, a także prędkość rolek Easyclean z poziomu kabiny. Rozwiązanie to przeznaczone jest do zbioru w wilgotnych warunkach polowych.

Kwatro Xtreme na trudne warunki

Dewulf podkreśla, że nie zmieniono cenionych przez rolników cech modeli Kwatro i Kwatro Xtreme. Znany zespół kopiący nie uszkadza ziemniaków przy zbiorze jednocześnie 4 redlin rozmieszczonych co 90 cm. Cechą unikalną w kombajnie Kwatro Extreme jest brak przewężeń w zespole przesiewania, co w połączeniu ze zbiornikiem zdolnym pomieścić 11 t, daje wysoką wydajność maszyny. Dewulf wyposaża kombajny Kwatro w przedni zespół gąsienicowy o szerokości 900 mm marki Claas i pojedyncze koło z tyłu, które stanowi układ kierowniczy. Dzięki temu maszyna jest zwrotna i generuje mały nacisk na podłoże (ok. 1,4 kg/cm²). Producent informuje także, że zmiana trakcji indywidualnie dla każdego koła/gąsienicy, umożliwia zbiór ziemniaków, nawet w najtrudniejszych warunkach polowych.

Artur Jakubek

fot. firmowe

24. maj 2024 01:14