StoryEditor

DeLaval wprowadza autonomicznego robota OptiWagon do karmienia

Portfolio firmy DeLaval zyskuje nowego autonomicznego robota OptiWagon do dystrybucji paszy, który jest częścią większego systemu Optimat.
20.04.2023., 06:00h

Karmienie generuje jedne z największych kosztów w gospodarstwie mleczarskim i jest, zaraz po dojeniu, najbardziej pracochłonną czynnością w hodowli krów mlecznych. Wprowadzany przez szwedzką firmę nowy robot stanowi jeden z modułów w zautomatyzowanym systemie DeLaval Optimat służącym do karmienia bydła. Według producenta, ten kompleksowy system zapewnia wszystkie niezbędne funkcje: od ważenia, cięcia i mieszania po dostarczanie paszy do stołu paszowego.

DeLaval OptiWagon w akcji

Autonomiczny OptiWagon jest w stanie do dwunastu razy dziennie dostarczać różnym grupom zwierząt mieszanki paszowe dopasowane do ich potrzeb żywieniowych. Konfigurować można zarówno receptury, jak i trasy pokonywane przez robota, a całe sterowanie odbywa się w systemie zarządzania gospodarstwem DeLaval DelPro.

- Nowy robot do dystrybucji paszy pomaga zoptymalizować przetwarzanie suchej paszy objętościowej na mleko. Możliwość wydajnej obsługi stada to wielka korzyść w gospodarstwie mleczarskim – powiedział Ludo Bols, specjalista ds. systemów żywienia w firmie DeLaval.

image

OptiWagon jest częścią automatycznego systemu karmienia DeLaval Optimat.

FOTO: DeLaval

- Dodając robota OptiWagon jako część systemu Optimat, hodowca otrzymuje wydajny i elastyczny system karmienia, który może pomóc zaoszczędzić cenny czas i ograniczyć koszty energii w gospodarstwach – dodał Ludo Bols.

Koncepcja różnych maszyn do różnych zadań

DeLaval obstaje przy koncepcji oddzielnych urządzeń do cięcia, mieszania i dystrybucji paszy, ponieważ, jak twierdzi, łatwiej dopasować cały system do wymagających zadań, które wykonują maszyny podczas karmienia zwierząt.

image

DeLaval Optimat Master to w pełni automatyczne rozwiązanie żywieniowe, mogące obsłużyć stada do 1000 krów.

FOTO: DeLaval

System DeLaval w wielu gospodarstwach

System Optimat jest już zainstalowany w ponad 600 gospodarstwach, głównie w Europie. Występuje w dwóch wersjach: DeLaval Optimat Standard i DeLaval Optimat Master. Wersja standardowa to prosty i skuteczny system, odpowiedni dla gospodarstw mlecznych ze stadem od 120 do 130 krów, a wersja Master to w pełni automatyczne rozwiązanie żywieniowe, mogące obsłużyć stada do 1000 krów.

Autonomiczny robot OptiWagon na większość rynków europejskich pojawi się jeszcze tej wiosny.

opr. aj

fot. firmowe

23. czerwiec 2024 05:58