StoryEditorEIMA 2024

Po raz pierwszy w Europie! Case IH zaprezentował swój największy kombajn rotorowy AF10! Czym zachwyca ta maszyna?

Seria kombajnów rotorowych AF10 przenosi koncepcję przepływu osiowego do nowej, zaskakującej klasy wydajności. Czy zaskakuje największy kombajn rotorowy marki Case IH?

14.11.2024., 13:00h

Wraz z europejską premierą nowych kombajnów AF9 i AF10 w 2024 rok do gamy kombajnów Case IH Axial-Flow dołączyła nowa klasa wydajności. Kombajny AF9 i AF10 charakteryzują się nową konstrukcją zapewniającą znaczny wzrost wydajności, przy jednoczesnym zachowaniu prostych, ale skutecznych zasad omłotu i separacji Axial-Flow.

Wprowadzenie na rynek kombajnów AF9 i AF10 kończy "Rok Kombajnu" Case IH, który rozpoczął się wraz z premierą serii Axial-Flow 160 i 260. Case IH oferuje obecnie największą w branży linię kombajnów jednorotorowych, pozostając wierną systemowi, którego była pionierem w 1977 roku.

Większa moc, szersze kolektory i gigantyczny zbiornik

Nowe modele są wyposażone w kluczowe podzespoły zaprojektowane w celu zminimalizowania całkowitych kosztów zbiorów dla największych gospodarstw rolnych i firm usługowych. Model AF10 jest napędzany silnikiem FPT Cursor 16 o mocy 775 KM, natomiast model AF9 jest wyposażony w silnik FPT Cursor 13 o mocy 635 KM. Obie jednostki są montowane wzdłużnie, co upraszcza napęd i zwiększa wydajność przenoszenia mocy, a obroty nominalne silnika podczas pracy zostały obniżone z 2100 do 1900 obr/min, co zwiększa oszczędność paliwa. Okresy między przeglądowe zostały wydłużone z 600 godzin/rok do 750 godzin/dwa lata, co zapewnia dodatkowe korzyści w zakresie kosztów eksploatacji.

Pojemność zbiornika na ziarno AF10 wynosi 20 000 litrów - najwięcej w branży, co skraca przestoje w rozładunku - przy prędkości rozładunku 210 l/s, podczas gdy porównywalne wartości dla AF9 wynoszą 16 000 litrów i 159 l/s. Dostępne są cztery opcje długości ślimaka rozładowczego, aby dopasować je do różnych szerokości głowicy hedera, podczas gdy regulowana końcówka rury wyładowczej ułatwia równomierny rozładunek, a możliwość wyłączenia ślimaka poprzecznego w zbiorniku zapewnia opróżnienie ślimaka rozładowczego w przypadku częściowego rozładunku zbiornika. Funkcja zmniejszenia o połowę prędkości wyładunku w modelu AF10 umożliwia łatwe uzupełnianie ładunku nawet na mniejszych przyczepach.

image
W kombajnach AF9 można zamontować hedery o szerokości do 15,2 m (50 stóp). W przypadku kombajnu AF10, możliwe są hedery o szerokości do 18,6 m (61 stóp).
FOTO: Case IH

Potężny heder o szerokości 18,6 m

W kombajnach AF9 można zamontować hedery o szerokości do 15,2 m (50 stóp). W przypadku kombajnu AF10, możliwe są hedery o szerokości do 18,6 m (61 stóp) aby zapewnić jeszcze większą wydajność. Te większe szerokości nie tylko pozwalają operatorom wykorzystać pełną wydajność tych kombajnów, ale także oznaczają, że każde pole jest zbierane w mniejszej liczbie przejazdów, co zwiększa produktywność.

Poza mocą, wydajnością cięcia i pojemnością zbiornika ziarna, wiele innych udoskonaleń sprawia, że nowe modele plasują się na szczycie sektora kombajnów zbożowych. Podajnik pochyły, który ma udźwig do 6800 kg, aby pomieścić szersze zespoły żniwne, jest również znacznie szerszy, aby dopasować się do większego poboru plonów. Standardowa regulacja nachylenia bocznego oraz hydrauliczna regulacja płyty czołowej gardzieli pomaga w precyzyjnym podążaniu za ukształtowaniem terenu oraz ułatwia podłączanie hederów. Łańcuchy podajnika pochyłego są napędzane stałym lub opcjonalnym napędem PowerPlus CVT, podczas gdy opatentowany zsynchronizowany system podawania (SFS) składający się z 450 mm bębna podającego zapewnia niezakłócony przepływ masy żniwnej do części omłotowej rotora Axial-Flow.

image
Pojemność zbiornika na ziarno AF10 wynosi 20 000 litrów, co skraca przestoje w rozładunku - przy prędkości rozładunku 210 l/s, podczas gdy porównywalne wartości dla AF9 wynoszą 16 000 litrów i 159 l/s.
FOTO: Case IH

Nowy wirnik AFXL Axial-Flow

Nowy rotor AFXL o średnicy 762 mm jest najdłuższy w branży i mierzy 3,67 m, zwiększając przepływ plonu, wydajność paliwową i jakość słomy, jednocześnie minimalizując uszkodzenia ziarna i maksymalizując separację. Całkowita powierzchnia omłotu i separacji wynosi do 5,1 m2. Rotor AFXL składa się z sześciu modułów klepisk zamiast dotychczasowych czterech, wyposażony jest w 40 standardowych cepów, 12 cepów z kolcami separacyjnymi i osiem cepów HX.

Cepy HX pracują w przejściowym obszarze klatki rotora i łączą wysokość cepów kolczastych z profilem standardowych cepów, który przyspiesza przepływ plonu między strefami omłotu i separacji. Zdalna regulacja łopatek umożliwia natychmiastową reakcję na zmieniające się warunki zbioru. Napędzany przez przekładnię PowerPlus CVT, w przypadku zablokowania rotor można - jednocześnie z SFS - łatwo odblokować poprzez zmianę kierunku pracy z kabiny.

Nowy Cross-Flow Cleaning Plus

Nowy system czyszczący Cross-Flow Cleaning Plus jest w stanie dopasować się do pełnej wydajności nowych kombajnów. Dwuczęściowy system o długości 8,76 m2 oferuje największą w branży całkowitą powierzchnię czyszczenia, wspieraną przez większy wentylator Cross-Flow. Nowy układ czyszczący jest wyposażony w dwa automatyczne mechanizmy kontroli rozkładu poprzecznego, jeden na podsiewaczu i jeden na górnych sitach, gwarantując równomierne obciążenie układu czyszczącego w każdych warunkach i umożliwiając kompensację nachylenia bocznego do 28%.

Opcje sieczkarni obejmują zintegrowaną jednostkę MagnaCut do kukurydzy, fasoli i suchej słomy pszennej, z możliwością rozrzucania do 13,5 m/45 stóp. Opcja MagnaChop jest odpowiednia dla użytkowników pracujących z większymi ilościami słomy i poszukujących drobniejszego rozdrobnienia. Rozrzut na odległość do 18 m/61 stóp obejmuje zdalny wybór prędkości, zdalny wybór rozdrabniania/układanie i zdalne włączanie przeciwnoży z hydraulicznie napędzanymi rozrzutnikami wyposażonymi w radar.

image
Zmienione wnętrze kabiny obejmuje kompleksowy zestaw precyzyjnych technologii, w tym dwa wyświetlacze Pro 1200.
FOTO: Case IH

Większy komfort operatora i ulepszona technologia precyzji

Zmienione wnętrze kabiny obejmuje kompleksowy zestaw precyzyjnych technologii, w tym dwa wyświetlacze Pro 1200, które upraszczają zarządzanie maszyną i umożliwiają łatwe monitorowanie i obsługę wielu funkcji za pomocą dostosowywanych wyświetlaczy, a także automatyzację kombajnu Harvest Command™ i RowGuide Pro™. Ponadto wprowadzenie funkcji Connectivity Included umożliwia płynne przesyłanie danych o plonach i maszynach bezpośrednio do nowej aplikacji Case IH FieldOps™, oferując rolnikom kompletne rozwiązanie do zarządzania danymi.

Dostępnych jest również więcej funkcji sterowania w kabinie umożliwiających pełną obsługę z fotela operatora rzadziej używanych funkcji, w tym zdalne procedury cofania podajnika i rotora, wybór biegu rotora, wybór prędkości sieczkarni, wybór prędkości rozładunku oraz włączanie/wyłączanie noży sieczkarni. Inne sprawdzone funkcje technologiczne Case IH obejmują automatyzację Harvest Command, która w sposób ciągły dostosowuje ustawienia kombajnu do zadanej przez operatora strategii zbioru. Pod względem komfortu, zmodernizowany fotel operatora obejmuje funkcje obracania, klimatyzacji, ogrzewania i masażu.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Case IH

28. styczeń 2025 05:13