StoryEditor

Czym Valtra zaskoczy na targach Agrotech 2024?

Tegoroczna edycja targów Agrotech jest dla marki Valtra wyjątkowa, bo po raz pierwszy w Polsce pokaże nową, szóstą generację ciągników serii S!
24.02.2024., 12:00h

Znaczące inwestycje w główną fabrykę Valtra w Suolahti pozwoliły na produkcję nowości właśnie w Finlandii. Nowa era serii S oznacza nie tylko zmianę miejsca produkcji, ale również nowy design. Seria S będzie dostępna z pełną gamą możliwości oferowanych przez studio Unlimited.

Ciągniki o mocy od 105 do 201 KM

Podczas wystawy Agrotechplanujemy zademonstrować naszym gościom ciągniki Valtra o mocy od 105 do 420 KM, czyli serie G, N, T, Q oraz wspomnianą serię S. Będą też rozwiązania z zakresu inteligentnego rolnictwa. W tym jest podłokietnik SmartTouch z symulatorem kabiny, wyposażonym w fotel Evolution.

Seria G o zakresie mocy 105-135 KM, reprezentuje wszechstronne ciągniki o kompaktowych rozmiarach (wysokość maksymalna 2,8 m, masa 5 ton) do pracy z ładowaczem czołowym. Przekładnia Powershift z sześcioma przełożeniami pozwala nie tylko na dobór prędkości, ale też oszczędzającą paliwo automatykę Valtra, obejmującą m.in. automatyczną zmianę przełożeń na podstawie prędkości AUTO1, Hill Hold oraz hamowanie silnikiem. Seria G to również najmniejsze modele Valtra z amortyzowaną przednią osią i wyposażeniem dla rolnictwa precyzyjnego, wykorzystywane np. w rozsiewaczach i opryskiwaczach.

Seria N, czyli ciągniki o mocy135-201 KM. Wyposażone są w 4-cylindrowy silnik – następcę znanych jednostek napędowych SISU - spełniający normę emisji spalin Stage V o pojemności 4,9 l. Funkcje Start Boost i Superstart ułatwiają ruszanie pod dużym obciążeniem. Można je łatwo dostosować z dużego, czytelnego wyświetlacza na słupku A. Ten ergonomicznie umieszczony ekran jest standardowo dostępny we wszystkich modelach. Wyświetla on informacje o ciągniku, umożliwia sterowanie kluczowymi ustawieniami i pomaga monitorować wydajność maszyny. Wszystkimi ustawieniami można łatwo sterować za pomocą pokrętła (obrotowy pierścień) i dwóch przycisków znajdujących się przy kierownicy. Prezentowany model wyposażony będzie w ładowacz czołowy.

image

Valtra zaprasza na swoje stoisko na targach Agrotech w Kielcach w hali F.

FOTO: Valtra

Ciągniki o mocy od 155 do 305 KM

Seria T obejmuje ciągniki o mocy 155-271 KM. To 6-cylindrowe maszyny, których kluczowymi cechami jest komfort, ergonomia i łatwość obsługi. Podobnie jak seria N wyposażone są w wyświetlacz na słupku A. Sześciocylindrowy silnik AGCO Power z wysokim momentem obrotowym przy niskich obrotach silnika zapewnia trwałość, wydajność i moc. Silniki Stage V mają hydrauliczną regulacją luzów zaworowych i 600-godzinny okres międzyprzeglądowy. Ponadto producent położył nacisk na komfort dzięki dużej, wygodnej kabinie, dobrej widoczności i zawieszeniu oraz interfejsowi użytkownika SmartTouch. Ciągniki te mogą także pracować w lesie dzięki układowi do jazdy tyłem TwinTrac.

Seria Q dysponuje mocą od 230 do 305 KM i plasuje się pomiędzy seriami T oraz S. producent wskazuje, że seria Q jest wyposażona w inteligentne funkcje i stworzona dla profesjonalnych użytkowników. Silnik AGCO Power ma pojemność 7,4 litra. Maksymalna moc jest dostępna od niskich prędkości obrotowych silnika –1850 obr./min, a maksymalny moment obrotowy utrzymuje się na stałym poziomie w zakresie od 1000 do 1500 obr./min. Niskoobrotowe silniki EcoPower stosowane w całej gamie serii Q zmniejszają zużycie paliwa. Maksymalna prędkość jazdy osiągana jest już przy 1500 obr./min. Seria Q wyposażona jest w przekładnię AGCO CVT. Aby utrzymać najniższe zużycie paliwa, elektroniczny układ zarządzania przekładnią serii Q automatycznie dobiera najniższe obroty silnika do wykonywanej pracy i odpowiednio rozdziela moc do układu hydraulicznego, WOM lub przekładni.

A teraz pora na Szefa!

Seria S nosi dumą nazwę "The Boss", czyli Szef. Dzięki mocy 280-420 KM, seria S jest największym i najmocniejszym ciągnikiem marki Valtry, oferującym wysoki moment obrotowy przy niskich obrotach silnika. Ciągniki mają silnik AGCO Power o pojemności 8,4l i przekładnię CVT. Seria S może pochwalić się nie tylko nową konstrukcją, ale też nową przestronną kabiną, większą liczbą świateł LED i wszechstronnością we wszystkich zadaniach. Fabrycznie montowany układ jazdy tyłem TwinTrac i interfejs użytkownika SmartTouch zawsze były popularnymi funkcjami wśród kierowców ciągników serii S. Nowa generacja wprowadza opcje zawieszenia przedniej osi i kabiny. Ponadto te ciągniki można teraz wyposażyć w kabinę Valtra Skyview i personalizację Valtra Unlimited.

Producent informuje, że jako pierwsza w branży, seria S wyposażona jest w zintegrowany moduł oświetlenia, obejmujący światła mijania i drogowe LED, światła do jazdy dziennej LED oraz przednie światła robocze LED bliskiego zasięgu. Obecnie dostępnych jest łącznie 16 lamp roboczych, wszystkie w technologii LED. Fani kabin Valtry serii N, T i Q piątej generacji zapewne docenią znajomą i ergonomiczną kabinę w serii S, do której wchodzi się po łagodniej nachylonych stopniach niż w jej poprzedniej wersji.

Inteligentne rolnictwo

Rozwiązania prezentowane i objaśniane podczas szkoleń z zakresu inteligentnego rolnictwa, obejmą między innymi:

# Funkcję SmartTurn, korzystającą z automatyki pracy na uwrociach Auto U-Pilot i automatycznego prowadzenia ciągnika Valtra Guide, dopełniając automatyzację pracy polowej przez wykonywanie samodzielnych manewrów ciągnikiem na uwrociach.

# Podłokietnik Smart Touch wraz z dodatkowym ekranem SmartTouch Extend.

# Automatyczne prowadzenie Valtra Guide, kontrola sekcji i zmienne dawkowanie.

# Valtra Connect służy do rejestrowania i monitorowania pracy floty ciągników.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Valtra

27. maj 2024 17:53