StoryEditor

Czym charakteryzuje się rozsiewacz Maschio EWH Isotronic?

Primo EWH Isotronic, to rozsiewacz nawozów z elektryczną regulacją wysiewu i systemem ważenia. Ma też hydrauliczny, niezależny system napędu tarcz. Rozsiewacz będzie można zobaczyć na wystawie Agrotech w Kielcach.
10.03.2023., 10:38h

System dystrybucji z maksymalną przepustowością 640 kg/min jest jednym z najwydajniejszych w tej kategorii, w połączeniu ze zbiornikiem umożliwiającym załadunek do 4450 kg i maksymalną szerokością roboczą 36 m, zapewniają wysoką wydajność i minimalizuje czasy wymiany akcesoriów. Dodatkowo cała rama nośna i elementy dodatkowe są malowane w procesie katoferezy, co wpływa na wysoką jakość powłoki lakierniczej.

Na co warto zwrócić uwagę?

Wśród intrygujących rozwiązań jest m.in. konstrukcja trójpunktu z funkcją pływającą. System ten ułatwia połączenie z ciągnikiem, służy do mechanicznego przenoszenia ciężaru ze zbiornika na ogniwo obciążnikowe bez zakłóceń, aby odpowiednio korygować przepływ produktu. Poza tym na pokładzie Primo producent umieścił akcelerometr, aby uzyskać bardzo dokładny odczyt wagi, nawet podczas pracy na zboczach.

Zbiornik jest zbudowany z kosza zasypowego i nadstawek. Kosz można rozbudować o 3 nadstawki, zależnie od bieżących potrzeb. W koszu są dwie kratki do przesiewania brył nawozu, a pod spodem dwie osłony stożkowe nad mieszadłami. Ma to zapewnić stały przepływ nawozu, niezależnie od jego ilości w zbiorniku.

Wylot nawozu jest ułatwiony dzięki dwóm wibracyjnym mieszadłom, osadzonym na wałach mimośrodowych, które zapewniają stały przepływ nawozu. Producent zadbał też o to, aby uniknąć kruszenia i mielenia nawozu, a także zapobiec uszkodzeniu końcówek mieszadła, gdy ciało obce wpadnie przez górne kratki.

Dwie zasuwy

Głównym elementem Primo jest Twin Shutter. Jedną z cech rozsiewacza są dwie zasuwy na każde wyjście, obie napędzane siłownikami elektrycznymi. Pierwsza ustawia się żądaną dawkę nawozu, a drugą steruje otwieraniem/zamykaniem. Połączona i jednoczesna współpraca tych dwóch zasuw dba o precyzję wysiewu. Dzieje się tak, ponieważ podczas rozsiewania, gdy zasuwa ON OFF będzie zamknięta (manewry na uwrociach), zasuwa regulacji dawki (która znajduje się pod zasuwą ON OFF) będzie stale pracować otwierając się i zamykając w zależności od warunków pracy i rodzaju nawozu. Przy ponownym rozsiewaniu (przesłona ON OFF zostanie otwarta), zasuwa regulacji dawki będzie we właściwej pozycji, dzięki czemu unika się przedawkowania i niedostatecznego dozowania.

Producent wspomina też o jeszcze jednej zalecie rozsiewacza Primo, czyli automatycznie regulowanym punkcie podawania nawozue, za pośrednictwem virtual terminala i siłowników elektrycznych, co sprawia, że zmiana szerokości rozsiewu jest płynna i odbywa się z kabiny ciągnika.

image

Użytkownik może pracować z różnymi aplikacyjnymi, w tym Variable Rate (VR) zgodnie z potrzebami pól.

FOTO: Maschio

Kontrola sekcji

Primo ma opatentowany system szybkiego montażu tarcz rozsiewających, co zajmuje mniej niż 5 minut, chodzi o tarcze zwiększając zasięg z 12 m do 36 m. Rozsiewacz Primo Isotronic EWH to dzieło inżynierów firmy Maschio Gaspardo, wpisuje się w potrzeby rolnictwa precyzyjnego i obszaru Rolnictwa 4.0. Dzięki automatycznej regulacji punktu podawania nawozu rozsiewacz, może wykonać kontrolę sekcji (Section Control) przez 8 sekcji: 4 lewe i 4 prawe. Poza tym, użytkownik może pracować z różnymi aplikacyjnymi, w tym Variable Rate (VR) zgodnie z potrzebami pól.

image

Rozsiewacz Primo Isotronic EWH to dzieło inżynierów firmy Maschio Gaspardo, wpisuje się w potrzeby rolnictwa precyzyjnego i obszaru Rolnictwa 4.0.

FOTO: Maschio

Co kryje się pod nazwą EWH i inne ciekawostki

Już rozszyfrowujemy tajemnicze oznaczenie:

E - elektryczna kontrola parametrów rozrzutu,

W - rozsiewacz z systemem wagowym,

H - niezależny hydrauliczny napęd tarcz.

Ta wersja rozsiewacza Primo pozwala na pracę bez konieczności użycia WOM, ponieważ może korzystać z hydrauliki ciągnika. Możliwość pracy z niezależnymi prędkościami obrotowymi talerzy z prawej i lewej strony jest przydatna do optymalizacji obrazu rozrzutu. Poza tym przy każdej zmianie szerokości roboczej prędkość obrotowa talerzy zostanie odpowiednio zmieniona.

Primo EWH Isotronic w konfiguracji Exclusive ma standardowe funkcje:

► tarcze rozrzucające napędzane przez dwa niezależne silniki hydrauliczne z kontrolą prędkości obrotowej tarcz,

► filtr oleju,

► czujnik elektryczny zatkanego filtra z sygnałem i odpowiednim alarmem zapisanym na stronie w dzienniku alarmów,

► elektryczne zarządzanie punktem padania nawozu na tarcze,

► czujniki pustego zbiornika,

► łopatki HD (Heavy Duty).

image

Dzięki automatycznej regulacji punktu podawania nawozu rozsiewacz, może wykonać kontrolę sekcji (Section Control) przez 8 sekcji: 4 lewe i 4 prawe. Poza tym, użytkownik może pracować z różnymi aplikacyjnymi, w tym Variable Rate (VR) zgodnie z potrzebami pól.

FOTO: Maschio

opr. Jan Józefowicz, źródło i fot.: Maschio-Gaspardo

18. maj 2024 15:38