StoryEditor

Czy Zetor ma szanse podbić Indie?

Wygląda na to że, Czesi dobrze przygotowali grunt pod wprowadzenie ciągników o mocy 40 i 50 KM na indyjski rynek.

23.01.2023., 18:00h

Podczas targów CII Agro Tech India 2022 w Chandigarh (pólnocne Indie) czeski producent ciągników firma Zetor Tractors a.s. i VST Tillers Tractors Ltd. zaprezentowały nowe ciągniki na rynek lokalny. To kontynuacja współpracy między firmami po podpisaniu porozumienia w 2020 roku.

Trudne początki

Nowe modele o mocy 45 i 50 KM będą sprzedawane na rynku indyjskim pod marką VST Zetor. Takie wersje zostały zaprojektowane specjalnie na potrzeby lokalnych rolników i są wyposażone w mocny silnik wykonany we własnym zakresie. Prosta obsługa i niewielki promień skrętu ułatwiają wykonywanie wielu zadań nawet w trudnych warunkach pracy.

­Jeśli już mówimy o trudnych warunkach, to trzeba wspomnieć, że wprowadzanie ciągnika na indyjski rynek miało miejsce w niełatwym czasie. "Globalna pandemia Covid-19 oraz różne ograniczenia i zakłócenia na globalnym rynku, były poważnymi wyzwaniami dla nas wszystkich. Jednak dzięki profesjonalnemu podejściu naszych partnerów w VST udało nam się pokonać te przeszkody i stworzyć maszynę, która ma wszystkie warunki wstępne, aby odnieść sukces. W ostatnich tygodniach prototypy pomyślnie przeszły końcową fazę testów w naszym centrum produkcyjnym i rozwojowym w Czechach i spodziewamy się, że pierwsze ciągniki zostaną dostarczone klientom w przyszłym roku" - powiedział Róbert Harman, dyrektor zarządzający Zetor Tractors a.s., który zaprezentował dwa nowe produkty wraz z Antony Cherukara, dyrektorem zarządzającym VST Tillers Tractors Ltd.

VST - globalny gracz

Firma VST została założona w 1967 roku, ale jego historia sięga 1911 roku. Jako pionier w glebogryzarkach utrzymuje obecnie pozycję największego producenta w Indiach. Ponadto VST produkuje również ciągniki i inne narzędzia rolnicze. Firma działa globalnie w ponad 20 krajach w Azji, Europie i Afryce.

"Od początku naszego istnienia celem jest dostarczanie klientom innowacyjnych i wysokiej jakości produktów. Współpraca z firmą Zetor pozwoliła nam wprowadzić produkty, które oferują większą wydajność, komfort i prostotę, aby sprostać wymaganiom początkujących rolników. Zetor VST został zaprojektowany tak, aby zapewnić najlepszą wydajność pracy dla rolników. Oprócz ciągników o mocy 45 i 50 KM, VST Zetor wprowadzi w niedalekiej przyszłości znacznie więcej produktów" – dodał Antony Cherukara.

Zetor aktywny w Azji od 1960 r.

Obecność Zetora w Azji Południowej ma długą tradycję sięgającą 1960 roku, kiedy to tysiące czeskich ciągników zaczęto eksportować do Indii. Z czasem nawiązano kilka przedsięwzięć biznesowych z lokalnymi producentami w formie umów licencyjnych lub spółek joint venture. Tylko w latach 1970-1990 ponad 60 000 ciągników opuściło w ten sposób bramy indyjskich fabryk. Od 2014 roku Zetor jest reprezentowany na rynku indyjskim przez swoją spółkę zależną Zetor India Private Limited.

opr. Jan Józefowicz, fot. Zetor

27. maj 2024 22:09