StoryEditor

Czy tak wyglądałby ciągnik Renault, gdyby nadal był produkowany?

Jak wyglądałby ciągnik Renault, gdyby nadal był produkowany? Na to pytanie próbował odpowiedzieć Christopher Reim z biura projektowego reimdesign. Stworzył nawet projekt nowoczesnego ciągnika tej marki.
10.04.2024., 06:00h

Historia marki Renault

Ciągniki marki Renault przeszły do historii w połowie lat 2000. Jeden z ostatnich modeli w pomarańczowych barwach – Renault Temis 650 Z opisywaliśmy w rubryce Youngtimer w profi 3-2023, o czym przeczytasz TUTAJ.

Claas wykupił Renault

Wraz z przejęciem marki przez firmę Claas, ciągniki produkowane pod nowym szyldem i w nowych barwach były nieustannie udoskonalane. W nowoczesnych ciągnikach w jasnozielonej szacie nadal dostrzec można geny Renault, np. w czteropunktowym zawieszeniu kabiny.

Projekt Christophera Reim z reimdesig

Chociaż ciągniki Renault miały już oznaczenie 133.54, model zaprojektowany przez reimdesing niewiele ma wspólnego z wcześniejszymi ciągnikami Renault. Można się domyślać, że w kompaktowej maszynie jest miejsce na czterocylindrowy silnik, więc według projektanta francuski producent podążałby za trendem downsizingu, czyli zmniejszania pojemności przy zachowaniu wysokiej mocy jednostki napędowej. Jednocześnie Renault nie uniknąłby intensywniejszej współpracy z innymi producentami: kabina wygląda jak zapożyczona z Fendta, ale z pewnością amortyzowana na czterech sprężynach. Ciekawymi detalami są także światła konturowe LED na dachu kabiny i lusterka w kolorze nadwozia. Niestety nowoczesny ciągnik Renault to tylko projektbiura reimdesign.

L. Colsman, opr. aj

18. maj 2024 16:22