StoryEditor

Czy robot Davegi ułatwi uprawę warzyw i ich lokalną sprzedaż?

Opracowany przez AI.Land prototypowy robot Davegi, wyposażony w sztuczną inteligencję i moduły fotowoltaiczne, powinien stać się wszechstronnym pojazdem rolniczym. Pracuje autonomicznie i jest samowystarczalny energetycznie. Czy ułatwi lokalną sprzedaż warzyw?
27.05.2024., 06:00h

W przemyśle roboty są często wykorzystywane do żmudnych, powtarzających się prac, do których trudno pozyskać pracowników. Podobnie jest w sektorze rolniczym. Nowy robot o nazwie Davegi ma obniżyć koszty produkcji warzy. Jest zakotwiczony w stałym punkcie i krąży wokół niego nad zagonem warzyw. Napędzany jest elektrycznie, a zasilanie zapewnia mu osiem paneli słonecznych.

"Oznacza to, że uprawy otrzymują wystarczającą ilość światła słonecznego, a jednocześnie wytwarzana jest energia słoneczna" – powiedział Josef Franko, założyciel AI.Land i twórca prototypu.

Wszechstronny robot stacjonarny Davegi

W przyszłości Davegi ma stać się wszechstronnym urządzeniem rolniczym, uprawiającym glebę, siejącym, podlewającym, nawożącym i wreszcie zbierającym warzywa.

"Dzięki naszemu prototypowi wszystkie procesy uprawy roślin – od uprawy gleby po zbiory – można przeprowadzić precyzyjnie, w zależności rozwoju i dojrzewania poszczególnych roślin" – stwierdził Josef Franko.

Według niego indywidualna ochrona i nawożenie pozwalają zaoszczędzić środki potrzebne do produkcji rolniczej, tj. nawozy, pestycydy, a także wodę. Robot może również wybiórczo zbierać rośliny, gdy osiągną odpowiednią dojrzałość.

Jaką wizję robota rolniczego ma AI.Land?

Na powierzchni 0,25 hektara Davegi ma autonomicznie i samowystarczalnie energetycznie magazynować 60 skrzynek warzyw dziennie – w sumie 600 zebranych roślin w dziesięciu różnych odmianach. AI-Land planuje regionalnie sprzedawać tak uprawiane warzywa, co pozwoli zaoszczędzić paliwo, a tym samym energię i koszty.

Pod koniec 2024 roku AI.Land rozpocznie pilotażowy projekt "RoboFeld". Wtedy rodziny z Kempen i pobliskich miejscowości powinny otrzymywać świeże warzywa bezpośrednio z takich poletek.

Czym zajmuje się Startup AI.Land?

Startup AI.Land z Kempen nad Dolnym Renem został założony w listopadzie 2020 roku przez Instytut Mobilnych Systemów Autonomicznych i Robotyki Kognitywnej Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Aachen i obecnie zatrudnia piętnaście osób. Niemiecka Federalna Fundacja Ochrony Środowiska (DBU) wsparła uruchomienie, a tym samym rozwój półmobilnego robota rolniczego Davegi kwotą 125 tys. euro. AI.Land otrzymało także nagrodę za innowacyjność "Nowoczesne rolnictwo" o wartości 5000 euro podczas Międzynarodowego Zielonego Tygodnia 2024 (Grüne Woche) w Berlinie za nowy, autonomiczny oraz oszczędzający energię i zasoby system robotyczny.

A. Böhrnsen, opr. aj

13. czerwiec 2024 22:28