StoryEditorAGRITECHNICA 2023

Czy New Holland CR 11 to najpotężniejszy kombajn świata?

Jedyny złoty medal tegorocznych targów Agritechnica zdobyła firma New Holland za nowo opracowany kombajn CR 11 z podwójnym rotorem. Zbiornik tego kombajnu pomieści aż 20 tys. l, czy to oznacza, że maszyna będzie najwydajniejsza w swoim segmencie?

Podczas targów Agritechnica odbyła się światowa premiera kombajnu New Holland CR 11. Majestatyczna, na początku jeszcze zasłonięta, bryła stanęła w centralnym punkcie stoiska. Jak wygląda kombajn, dla kogo będzie przeznaczony, kiedy zobaczymy go na polach i czy jest najwydajniejszym kombajnem na świecie?

Tajemniczy kombajn New Holland

Już na początku sierpnia pisaliśmy, że New Holland szykuje coś dużego. W Internecie krążyły filmy i zdjęcia ogromnego kombajnu New Holland pracującego na europejskich polach w maskujących barwach, jak na prototyp przystało. Wszystko stało się jasne, na najważniejszej imprezie branży rolniczej, czyli na targach Agritechnica 2023 w Hanowerze.

New Holland CR 11 zdobywa złoty medal Agritechnica 2023

Nie bez przyczyny premierowy kombajn miał złoty kolor. To było nawiązanie do złotego medalu jaki otrzymał na tegorocznej Agritechnice. Nie tylko kolor i nagrody mogą wprawić w podziw.

Jaką mocą dysponuje nowy kombajn New Holland?

Jednostka napędowa CR 11 generuje moc aż 775 KM. W skład zespołu omłotowego wchodzą 2 rotory, a za wydajnością idzie również wielkość zbiornika, który pomieści aż 20 tys. litrów ziarna. Prędkość wyładunku zboża wynosi natomiast 210l/s. Nie znamy jeszcze teoretycznej wydajności kombajnu, gdyż producent jest w fazie testów i na razie nie zdradza tej informacji. Jednak po wielkości zbiornika możemy przypuszczać, że może to być najwydajniejszy produkowany seryjnie kombajn zbożowy na świecie – pomijając oczywiście kombajn NexCo marki Nexat.

image
FOTO:

Złoty medal to nie wszystko

New Holland CR 11 poza złotem w Hanowerze otrzymał również nagrodę Farm Machine Award 2024.

 

-Nagrody Farm Machine stanowią ważne uznanie ze strony branży, a te nagrody są uhonorowaniem wysiłków i wspaniałej pracy zespołowej wykonanej w ostatnich latach, zarówno w segmencie kombajnów zbożowych, jak i w segmencie napędów alternatywnych - powiedział Carlo Lambro, prezes marki New Holland.

Podczas Farm Machine Award 2024 poza kombajnem nagrodzono również ciągnik New Holland T7.270 Methane Power CNG.

Maszyna napędzana paliwem alternatywnym przekonała do siebie jury konkursowe, a prędzej czy później z tego rozwiązania będą mogli skorzystać również rolnicy.

opr. bd

03. marzec 2024 12:31