StoryEditor

Czy ktoś spodziewał się innego zwycięzcy Mistrzostw Mechaników w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych?

Byli tacy, którzy spodziewali się takiego podium Mistrzostw Mechaników w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych. Niemniej jednak rezultat, jaki w tym roku osiągnęła ta szkoła, jest nie lada osiągnięciem. Kto stanął na najwyższym stopniu podium?
06.04.2024., 09:42h

Drugi dzień XIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników uważamy za zakończony" – takie słowa padły z ust organizatorów Adriana Dekowskiego i Grzegorza Dudy tuż po gali wręczenia nagród zwycięzcom trzech konkurencji: Młody Lakiernik, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych i Młody Mechanik Maszyn Rolniczych.

image
Zespoły z kategorii: Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Lakiernik i Mechanik Pojazdów Ciężarowych.
FOTO: Artur Jakubek

Już sama obecność w XIII Finale Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jest dużym wyróżnieniem, ponieważ we wszystkich kategoriach wzięło w nich udział ok. 500 osób wyłonionych w półfinale spośród 12 500 zgłoszonych uczestników. W kategorii mechaników rolniczych, jak co roku, rywalizowało dwadzieścia dwuosobowych zespołów. Już na tym etapie olbrzymi sukces osiągnęła szkoła z Trzcianki, ponieważ była reprezentowana aż przez 11 drużyn! Pozostawało jednak pytanie, czy któraś z nich stanie na podium?

Dziewięć konkurencji dla Młodych Mechaników Maszyn Rolniczych

Młodzi adepci mechanizacji mieli do rozwiązania 9 zdań praktycznych, z którymi poradzili sobie lepiej lub gorzej. Zgodnie potwierdzali, że najwyżej poprzeczkę zawiesił John Deere, który przygotował dwie konkurencje. Pierwsza z nich było wykonanie wybranych czynności z przeglądu zerowego oraz druga, dużo trudniejsza – likwidacja luzów zaworowych w silniku o pojemności 6,8 l.

Konkurencję z przyjęcia ciągnika do serwisu przygotowała również firma Integra. Z kolei Varta postawiła młodych mechanikom za cel, takie połączenie różnych akumulatorów, aby na wyjściu otrzymać prąd stały o określonym napięciu i natężeniu. Firma Autos przygotowała stanowisko, na którym mechanicy mieli za zadanie dokręcić śrubę z odpowiednim momentem obrotowym – bez użycia klucza dynamometrycznego. Na stoisku Orlen Oil uczniowie musieli wykazać się wiedzą w zakresie doboru i wymiany płynów eksploatacyjnych.

Uważni w warsztacie z profi i top agrar Polska

W tym roku redakcja profi wraz z top agrar Polska zorganizowała jedną z 9 konkurencji, w których organizatorzy sprawdzali wiedzę młodych adeptów mechanizacji. Uważni w warsztacie to nie tylko nazwa tej konkurencji, ale także motto, które powinno towarzyszyć na co dzień mechanikom i rolnikom. Wszak bezpieczeństwo podczas pracy jest najważniejsze, a przestrzeganie zasad BHP jest w tym zakresie kluczowe. Wszystkie zespoły wykazały się w tym zakresie dużą wiedzą. Jednak wygrany może być tylko jeden.

Kto wygrał w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych?

Na najwyższym stopniu podium w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych po raz kolejny stanęła ekipa z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance, tym razem w składzie Jakub Netter i Konrad Fagasik. Warto dodać, że Jakub triumfował zarówno przed rokiem, jak i przed trzema laty. Jest jednak w ostatniej klasie technikum, więc to dla niego swego rodzaju pożegnanie z zawodami. W innej sytuacji jest Konrad, dla którego to drugi występ w Mistrzostwach Mechaników, a ponieważ jest w czwartej klasie, ma przed sobą szansę na kolejne zwycięstwo za rok.

image
Zwycięska drużyna z Zespołu Centrum Rolniczego Kształcenia Ustawicznego w Trzciance w składzie (od lewej): Jakub Netter, Paweł Duda (opiekun) oraz Konrad Fagasik.
FOTO: Artur Jakubek

Drugie miejsce w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych zajęli: Michał Sadowski i Bernard Skupień z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Świętego Józefa w Białymstoku. Ich opiekunem był Adam Baworski. Jak zgodnie podkreślali, choć nie stanęli na najwyższym stopniu podium, był to dla nich ogromny sukces, biorąc pod uwagę, że nie są ze szkoły o rolniczym profilu kształcenia.

Trzecie miejsce zajęła druga ekipa ZSRCKU w Trzciance w składzie: Wojciech Słodzinka i Adam Pijanowski. Zajmując trzecie miejsce na podium, cieszyli się nie tylko ze swego sukcesu, ale również z wygranej kolegów ze szkoły.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Mistrzostw Mechaników i życzymy powodzenia w przyszłorocznej edycji!

dr inż. Artur Jakubek

19. maj 2024 12:44