StoryEditor

Czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny?

Claas prezentuje niepublikowane do tej pory zestawienie wewnętrznych testów ciągników Axion 830 i Axion 870
07.03.2024., 06:00h

Według oceny Claasa wyniki potwierdzają, że testowane ciągniki są nie tylko maszynami uniwersalnymi, ale też ekonomicznymi w pracach polowych. Zatem nie ma się czemu dziwić, że producent chce się pochwalić wynikami testów dla wspomnianych modeli Axion 830 i 870, wykonanych w asyście ciągników innych marek, czyli rynkowych konkurentów. Celem Claasa było znalezienie odpowiedzi na pytanie: "Czy ciągnik uniwersalny może być też ekonomiczny?". W tej kwestii wypowiedzieli się również użytkownicy traktorów tej marki.

image

Według oceny Claasa wyniki potwierdzają, że testowane ciągniki są nie tylko maszynami uniwersalnymi, ale też ekonomicznymi w pracach polowych.

FOTO: Claas

Zużycie paliwa na jednostkę wykonanej pracy

Uniwersalność maszyny w pracach rolniczych oznacza sprawne i komfortowe wykonywanie rozmaitych prac, w tym uprawowych, transportowych, podczas siewu, nawożenia i zabiegów ochrony. Natomiast ekonomika to wiedza o efektach wykonywanej pracy i ponoszonych kosztach, w celu uzyskania jak najlepszych efektów. W tym kontekście – wyjaśnia Claas – określane jest zużycie paliwa na jednostkę wykonanej pracy, mierzonej powierzchnią lub czasem jej wykonywania.

– Testowane ciągniki serii Axion 830 i Axion 870 miały do wykonania te same zadania. Przed oceną traktory zbalastowano, a w trakcie wykonywania poszczególnych zadań skrzętnie mierzony czas pracy, zużycie paliwa i inne parametry, tak aby zebrać rzetelne dane – dodaje Claas.

image

Warto dodać, że do oferty zostały wprowadzone ciągniki  Axion 830 i 870 w specjalnych wersjach wyposażenia czyli: First Claas i First Claas Plus.

FOTO: Claas

Wyniki ciągnika Claas Axion 870 Cmatic

Najnowszy test wykonano wiosną 2023 r. w Niemczech. Claas Axion 870 o mocy maks. z CPM 295 KM sprzęgnięto z:

► kultywatorem o szerokości 4 m i głębokości pracy 25 cm, na działce ok. 41 ha, gleba odpowiadała ok. IV klasie bonitacji;

► kultywatorem o szerokości 3 m i głębokością pracy 20 cm, na działce ok. 29 ha, gleba klasy IV.

Wyniki jednoznacznie pokazały niskie zużycie paliwa przez ciągnik Axion 870, który w uprawie polowej zużywał 15,3 l/ha. Przy pracy drugim kultywatorem zużycie paliwa wynosiło 11,9 l/ha w ciągniku Claas. Co bardzo ważne, niskie spalanie zostało osiągnięte przy wydajności 3,13 ha/h dla pierwszej pracy oraz 3,62 ha/h dla drugiej.

Rok wcześniej Axion 870 Cmatic był sprzęgnięty z:

► kultywatorem o szerokości 5,7 m i głębokości pracy 20 cm, na działce ok. 16 ha, gleba klasy IV;

► broną aktywną szerokości 6 m i głębokością pracy 10 cm, na działce ok. 10 ha, gleba klasy IV.

W tym teście zużycie paliwa w pracy z kultywatorem wynosiło 11 l/ha, przy wydajności 4,5 ha/h. Podczas pracy z broną aktywną 8,8 l/ha i wydajności 4,2 ha/h.

Wyniki ciągnika Claas Axion 830 Cmatic

W 2022 r. podobny test wykonano dla modelu Axion 830 Cmatic, w którym ciągnik o mocy ok. 230 KM sprzęgnięto z:

► kultywatorem o szerokości 5,7 m i głębokością pracy 16 cm, na działce ok. 16 ha, gleba klasy IV;

► broną aktywną o szerokości 6 m i głębokością pracy 10 cm, na działce ok. 10 ha, gleba klasy IV.

Jak widać, zastosowane maszyny, areał polowy i trasa do pokonania były te same, jak w teście ciągnika Axion 870 CM.

Podczas tego testu Axion 830 CM osiągnął w 8,1 l/ha w kultywatorowaniu przy wydajności 5,4 ha/h, a w bronowaniu średnio 8,7 l/ha i 4,2 ha/h.

Na tej podstawie Claas wnioskuje, że ciągnik uniwersalny może być też ekonomiczny. Podczas testów ciągniki Claas były porównywane z konkurencyjnymi modelami. Dokładne wyniki dostępne są u dealerów Claasa.

Claas cytuje opinie polskich rolników o ciągnikach Claas serii Axion

image

– W naszym gospodarstwie od kilku lat korzystamy z serii Axion. Maszyny te są bardzo komfortowe i bezawaryjne – Łukasz Haase, okolice Gdańska

FOTO: Claas

Łukasz Haase, okolice Gdańska

– W naszym gospodarstwie od kilku lat korzystamy z serii Axion. Maszyny te są bardzo komfortowe i bezawaryjne. Mamy sprzęt różnych marek i widzimy, że ciągniki Claas są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu, bo spalają ok. 10% mniej paliwa przy typowych pracach. Mierzymy efektywność prac i  wiemy, ile paliwa zostaje w baku. Ciągniki Claas to rzeczywiście oszczędne maszyny.

image

– Dzięki tej przekładni mamy znacznie niższe spalanie niż w ciągnikach innych marek – Mateusz Nawrot, okolice Częstochowy

FOTO: Claas

Mateusz Nawrot, okolice Częstochowy

– Wygrałem tytuł Super Rolnika w programie telewizyjnym dzięki Claas Arion 810 ze skrzynią bezstopniową Cmatic. W wyścigach byłem bezkonkurencyjny, mając ciągnik z taką przekładnią. Cechuje się ona doskonałą elastycznością przy zmianie prędkości czy kierunku jazdy przód-tył. Na co dzień maszyna pracuje w 500-ha rodzinnym gospodarstwie. Dzięki tej przekładni mamy znacznie niższe spalanie niż w ciągnikach innych marek.

image

– Ciągnik Axion 870 został celowo wybrany do naszego gospodarstwa. To zwrotna maszyna i przyjazna dla użytkownika – Józef Mika, okolice Krakowa

FOTO: Claas

Józef Mika, okolice Krakowa

– Ciągnik Axion 870 został celowo wybrany do naszego gospodarstwa. To zwrotna maszyna i przyjazna dla użytkownika. Jest wyposażony w przekładnię bezstopniową Cmatic. Jesteśmy zaskoczeni jego dużą elastycznością w wykorzystaniu mocy i przyspieszeniu, ale też zaskakująco niskim spalaniem, jak na tę moc.

Wyposażenie First Claas i First Claas Plus

Warto dodać, że do oferty zostały wprowadzone ciągniki Axion 830 i 870 w specjalnych wersjach wyposażenia czyli: First Claas i First Claas Plus. W wersji First Claas Plus maszyny są bogato wyposażone w szereg opcji zwiększających jakość i komfort pracy operatora. W ciągnikach Claas przekładnia Cmatic objęta jest ochroną Maxi Care Protectet Cmatic na 5 lat lub 5000 godz.

Szczegółowe informacje o tych wersjach i bogatym wyposażeniu ciągników – kliknij tutaj.

Claas podsumowuje

A zatem, czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny? To pytanie godne hamletowskiego "być albo nie być". My możemy odpowiedzieć twierdząco: tak, ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny, co potwierdzają użytkownicy i wyniki testów dostępne u dealerów.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Claas

23. maj 2024 20:41