StoryEditor

Coraz bliżej do EuroSkills Gdańsk 2023

Już za trzy miesiące rusza EuroSkills 2023, czyli międzynarodowy konkurs umiejętności zawodowych, w którym rywalizować będzie 600 zawodników z 32 krajów w 43 konkurencjach.
10.06.2023., 08:00h

Poszczególne konkurencje podzielono na 6 kategorii: technologia wytwarzana i inżynieria, technologia budowalna, technologia informacyjna i komunikacyjna, usługi społeczne, transport i logistyka oraz sztuka i moda. Na konferencji prasowej na początku czerwca br. przekazano szczegóły związane z przygotowaniami do tej imprezy.

Zdaniem dr hab. Pawła Poszytka, Dyrektora Generalnej Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji: "100 tys. osób z całego kontynentu odwiedzi we wrześniu Gdańsk. To nie tylko edukatorzy, to też ludzie biznesu, przedsiębiorcy i sponsorzy. Ten cały zawodowy świat spotka się w jednym miejscu i to będzie na naszej polskiej ziemi".

image

Na konferencji prasowej na początku czerwca br. przekazano szczegóły związane z przygotowaniami do tej imprezy.

FOTO: EuroSkills

Rozwój umiejętności zawodowych

Podczas konferencji prasowej goście mogli wysłuchać Patrika Svenssona - przedstawiciela organizacji, która jest jednym z organizatorów wrześniowego wydarzenia jest WorldSkills Europe. Jej przedstawiciel Patrik Svensson zaznaczył w swoim przemówieniu, że głównym celem konkursu jest zjednoczenie edukatorów, przedstawicieli rządu, przedsiębiorców oraz młodzieży, aby przyspieszyć rozwój umiejętności zawodowych i przynieść korzyści nie tylko indywidualnym jednostkom, ale także systemom ekonomicznym i całym społecznościom.

– Od samego początku myślimy o tym wydarzeniu w kategoriach globalnych, a nie lokalnych. Organizując ceremonie otwarcia i zamknięcia wzorujemy się na największych wydarzeniach tego typu na całym świecie" – mówił Patryk Jasiński, Producent EuroSkills Gdańsk 2023. "Stawiamy na młodość, na entuzjazm i będziemy starać się pokazać tym młodym widzom to, co najlepszego nasz kraj ma do zaoferowania" – dodaje.

Inwestycje w edukację

Polska drużyna liczy 43 zawodników, którzy będą rywalizować z reprezentantami 32 krajów w 37 konkurencjach. EuroSkills Gdańsk 2023 to wydarzenie, które napędzane jest współpracą między sektorem edukacji a biznesem. O tym, dlaczego warto wesprzeć to wydarzenie wyjaśnia Joanna Przydatek – reprezentantka Fundacji Empiria i Wiedza, a także Rafał Bień, dyrektor pionu Factory Automation Siemens Polska. Pani Joanna Przydatek przyznała, że ponowne wsparcie kadry WorldSkills Poland przez Fundację Empiria i Wiedza podyktowane jest przekonaniem, że kapitał społeczny najlepiej budować przez inwestycje w edukację.

Na koniec przedstawiono także ramowy plan corocznego wydarzenia organizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Kongresu Edukacji, który w tym roku będzie miał miejsce w Gdańsku, jako jedno z wydarzeń towarzyszących konkursowi EuroSkills Gdańsk 2023.

image

Na konferencji prasowej na początku czerwca br. przekazano szczegóły związane z przygotowaniami do tej imprezy.

FOTO: EuroSkills

Spróbuj swoich sił – rejestracja

Dla wszystkich zarejestrowanych osób, które wezmą udział w wydarzeniu między 5-9 września br. przygotowano wiele niespodzianek, poza śledzeniem zmagań konkursowych, na widzów będą czekały strefy "Try a skill" – i to właśnie na nich każdy będzie mógł spróbować swoich sił w innych zawodach. Udział w EuroSkills Gdańsk 2023 jest darmowy i wymaga od widzów jedynie rejestracji, która jest możliwa pod tym linkiem.

EuroSkills Gdańsk organizowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland i WorldSkills Europe, w partnerstwie z Miastem Gdańsk, AmberExpo i Polsat Plus Arena Gdańsk. Drużynę polski w przygotowaniach wspiera Fundacja Empiria i Wiedza. Projekt "EuroSkills Gdańsk 2023" finansowany jest z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

opr. Jan Józefowicz, źródło: EuroSkills Gdańsk

19. maj 2024 13:03