StoryEditor

Co w czerwcu zobaczymy na Opolagrze w Kamieniu Śląskim?

W połowie czerwca już po raz osiemnasty odbędzie się największa w południowej Polsce wystawa rolnicza – Opolagra. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?
29.04.2023., 20:45h

W 2022 roku do Kamienia Śląskiego na wystawę Opolagra przyjechało 37 tys. zwiedzających, a swoją ofertę zaprezentowało 250 wystawców. Niemniej okazale zapowiada się tegoroczna edycja, która odbędzie się 16-18 czerwca.

Opolagra to wystawa skupiającą nie tylko pasjonatów techniki rolniczej, ale także hodowców bydła. Można przyjrzeć się maszynom prezentowanym na stoiskach, ale również podczas licznych pokazów.

Pokaz maszyn Unii

Organizatorzy zapowiadają, że wiele będzie się działo również podczas tegorocznej edycji. Unia zaprezentuje w pracy gamę zmodernizowanych rozsiewaczy przyczepianych RCW do nawozów i wapna – RCW, a także nowy opryskiwacz Egret, którego zbiornik może mieć pojemność 2000, 2500 lub 3000 l. Maszyna wyposażona jest w amortyzowaną mechanicznie belkę polową o szerokościach w zakresie od 15 do 21 m.

Ecorobotix Ara na Opolagrze

Z kolei firma Anderwald zaprezentuje ultra precyzyjny opryskiwacz Ecorobotix ARA, który w czasie rzeczywistym rozpoznaje i opryskuje pojedyncze chwasty. W zależności od wybranego trybu pracy oszczędności środków ochrony roślin mogą wynieść od 40-95%. Raport z pracy opryskiwaczem Ecorobotix Ara prezentujemy w profi 3-2023.

Pokazy kosiarek przygotowane przez Prosat

Serię pokazów przygotuje także firma Prosat, która zaprezentuje kilka maszyn, m.ni. zdalnie sterowaną kosiarkę karczującą Ecotech K34 Predator, ciągnik Ventrac z kosiarką bijakową i karczownicą, ładowarkę wielofunkcyjną Toro Dingo TX1000 z przystawkami oraz nawracającą w miejscu kosiarkę Toro Z-Master 6000.

Precyzyjny opryskiwacz Agrifac

Agrifac wspónie z firmą Cultiwise.com, podczas targów Opolagra w Kamieniu Śląskim zademonstruje metody oprysku punktowego z wykorzystaniem map pola przygotowanych za pomocą drona. Podczas pokazów Cultiwise.com wyśle drona nad obszar demonstracyjny, aby stworzyć mapę, na podstawie której, samobieżny opryskiwacz Agrifac wykona oprysk punktowy.

Wspomaganie oprysku strumieniem powietrza, modulacja szerokości impulsu i technologie aplikacji dawki, w które wyposażone są opryskiwacze Agrifac pokażą, jak każda kropla cieczy roboczej trafia we właściwe miejsce.

Widok na Opolagrę z helikoptera!

Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających będzie po raz pierwszy możliwość obejrzenia Opolagry z góry. Dzięki firmie Helipoland przez cały czas trwania imprezy, będzie można odbyć lot widokowy nad terenami wystawy i okolicą śmigłowcem Robinson R44.

image

Opolagra to wystawa skupiającą nie tylko pasjonatów techniki rolniczej, ale także hodowców bydła.

FOTO: firmowe

Rozstrzygnięcie plebiscytu Mistrzowie Agro

Podczas tegorocznej Opolagry nastąpi również rozstrzygnięcie plebiscytu Mistrzowie Agro w etapie opolskim i śląskim. Mistrzowie Agro, jest największym plebiscytem wiejskim i rolniczym, który w  województwie opolskim prowadzi Nowa Trybuna Opolska, a w śląskim – Dziennik Zachodni. To akcja prezentująca w gazecie, w Internecie i w mediach społecznościowych, życie polskiej wsi i jej mieszkańców, ich działania i sukcesy. To również doskonała okazja dla wiejskich społeczności, aby docenić tych, którzy kształtują ich codzienne życie. Z kolei dla uczestników akcji to okazja, aby zaprezentować swoje dokonania w skali województwa, a nawet całego kraju i zdobyć nagrody.

image

Organizatorzy zapowiadają, że wiele będzie się działo podczas tegorocznej edycji.

FOTO: firmowe

Nagroda dla zwiedzających

W tradycyjnym konkursie dla zwiedzających nagrodą główną w tym roku będzie dwupłaszczowy zbiornik do paliwa marki Sibuso NVC o pojemności 2500 l ufundowany przez Agriexpert Mateusz Kierdal.

Na ringu zaprezentuje się 100 sztuk bydła mlecznego i mięsnego, odbędzie się wycena najpiękniejszych zwierząt oraz malowniczy konkurs młodych hodowców. Te i inne atrakcje już 16-18 czerwca na lotnisku w Kamieniu Śląskim.

opr. aj

 

21. maj 2024 06:50