StoryEditor

Co Mandam pokaże na Agro Show?

Wśród targowych nowości znajdzie się m.in. pielnik do kukurydzy, brona talerzowa dla wymagających rolników, wał cambridge a także akcesoria.
04.08.2023., 15:08h

Zacznijmy od pielnika Cornman do kukurydzy. To nowa gama w ofercie spółki Mandam z Gliwic, których produkcja ma ruszyć w 2024 roku. Wspomniany pielnik jest przeznaczony do mechanicznego usuwania chwastów na polach kukurydzy. Dzięki mechanicznemu usuwaniu chwastów korzenie roślin mają lepszy dostęp do powietrza i wody. To wszystko przez usuwanie zaskorupienia gleby i eliminowanie chwastów w uprawach międzyrzędowych. Cornman ma solidną ramę, na której zawieszone są sekcje robocze. Zastosowanie sprężyn naciągowych poszczególnych zespołów zwiększa ich nacisk na glebę i skuteczniejszą pracę.

W celu zminimalizowania uszkodzeń roślin można zastosować regulację między rzędami od 45 do 80 cm. Pielnik ma 65-cenymetrowy prześwit pod ramą, co zapewnia odpowiednią przepustowość na polach kukurydzy. Rozstaw między rzędami jest łatwy w regulowaniu, co odbywa się przez przesuwanie elementów na ramie. W ofercie firmy jest kilka typów sekcji roboczych, które można wymieniać w zależności od fazy wzrostu kukurydzy. Rośliny są dodatkowo chronione przez talerze osłaniające. Opcjonalnie maszyna może być wyposażona w gumowe koła stabilizujące, które dodatkowo pomagają w utrzymaniu kultywatora w rzędach. Przez te koła można też dodatkowo utrzymywać prawidłową głębokość spulchniania gleby. Na Agro Show będzie można zobaczyć wersję 5-sekcyjną przeznaczoną do wczesnowiosennego spulchniania gleby.

image

Nowe, opcjonalne rozwiązanie mocowania piast bezobsługowych do wszystkich bron talerzowych Mandam Gal.

FOTO: Mandam

Gal XL to brona talerzowa dla wymagających nabywców

To sprzęt o imponującej szerokości 7,5 metra przeznaczony do pracy na dużych polach, pozwalając na szybkie pokrycie dużej powierzchni w krótkim czasie. Dwa koła jezdne o średnicy 620 mm zapewniają stabilność i łatwość prowadzenia maszyny nawet na nierównym terenie. Odległość między belkami talerzy, wynosząca 1000 mm jest optymalnym rozstawem, który umożliwia równomierne obciążenie talerzy i zapewnia dobrą obróbkę gleby na całej szerokości maszyny. W standardzie jest wbudowana hydrauliczna regulacja głębokości pracy wałów HRGP, która umożliwia dostosowanie głębokości orki do różnych warunków glebowych. To pozwala na bardziej precyzyjną i efektywną uprawę roli.

Talerze o średnicy 560 mm są głównym elementem roboczym brony talerzowej Gal XL. Dzięki nim ziemia jest dokładnie rozdrobniona, co sprzyja lepszemu nawilżeniu i przyspiesza rozkładanie resztek roślinnych. Skutkuje to lepszym przygotowaniem pola do siewu. Opcjonalnie można wybrać inny wariant wśród wielu rodzajów talerzy roboczych. Główną cechą Gal XL jest składana na trzy części rama, co ułatwia jej transport i przechowywanie.

Maszynę można łatwo rozłożyć na mniejsze elementy, co ułatwia przemieszczenie jej między polami i zapewnia oszczędność miejsca w czasie przechowywania po zakończeniu sezonu uprawowego. Również jej wały doprawiające złożone są z trzech części i obsługiwane przez osobne siłowniki nie zintegrowane z systemem hydraulicznym skrzydeł roboczych. Brona talerzowa będzie oferowana w szerokościach roboczych od 4 do 7,5 m.

Swing w nowej odsłonie

MCB Swing to wał cambridge w nowej, zmodernizowanej odsłonie. Dzięki zastosowanym przegubom w środkowej części skrzydeł bocznych, wał lepiej układa się na polu, dopasowując się do terenu. Wały typu MCB Swing będą oferowane w szerokościach od 4,5 do 8,0 m. Standardowo wyposażone są w koła żeliwne o średnicy 525 mm. Szerokość transportowa maszyn nie przekracza 3 m.

image

Nowy, opcjonalny krój talerzowy RZ pasuje do wszystkich bron talerzowych Mandam serii Gal i Tal. Charakteryzuje się długą i bardzo ostrą krawędzią tnącą, promieniowym żebrowaniem i zmienną twardością.

FOTO: Mandam

Mandam oferuje również akcesoria

► Talerze typu RZ

Nowy, opcjonalny krój talerzowy RZ pasuje do wszystkich bron talerzowych Mandam serii Gal i Tal. Charakteryzuje się długą i bardzo ostrą krawędzią tnącą, promieniowym żebrowaniem i zmienną twardością. Wykonany z gatunkowej blachy borowej o grubości 5 mm, jest dostępny w średnicach 560 mm i 610 mm. Co – zdaniem producenta – zapewniają bardzo efektywne cięcie resztek pożniwnych, wydajna pracę na małych i większych głębokościach (3-15 cm), a także większą niż standardową, trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

► Segmentowe łożyskowania talerzy

Nowe, opcjonalne rozwiązanie mocowania piast bezobsługowych do wszystkich bron talerzowych Mandam Gal. Piastę segmentową Lipka charakteryzuje szybka wymiana piasty, bez potrzeby demontażu zespołu talerza (niskie koszty serwisowe), a także mniejsze koszty zakupu, dostawy i magazynowania części zamiennych. Jest możliwość przesuwu piasty w obejmie i regulacja odstępu między grządzielą a talerzem. Pozwala to na montaż wielu odmian talerzy, w tym płytszych, bez potrzeby stosowania pierścieni dystansowych. Regulacja prześwitu umożliwia również dostosowanie charakterystyki maszyny do warunków polowych, np. na ścierniskach o sporej ilości resztek pożniwnych.

► Hydraulicznie wysuwane talerze obrysowe Top/Spec HD

W reakcji na liczne prośby użytkowników kultywatorów Top i Spec HD Mandam wprowadza do oferty hydrauliczną regulację wysuwu talerzy obrysowych, co pozwala na pełną regulację zakresów pracy maszyny w zakresie głębokości jak i szerokości.

Uwaga: w tym roku Mandam rozlokuje się pasie startowym i będzie połączony ze stoiskiem firmy Korbanek.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Mandam

21. maj 2024 01:12