StoryEditor

Co daje partnerstwo John Deere ze SpaceX?

Dzięki sieci Starlink rolnicy pożegnają się z kłopotami z łącznością i w pełni wykorzystają technologie rolnictwa precyzyjnego. Wyjaśniamy kiedy będzie to dostępne.
14.02.2024., 18:30h

Jak informuje John Deere – partnerstwo ze SpaceX pierwsze takie w branży – pozwoli klientom John Deere zwiększyć produktywność, rentowność oraz zadbać o zrównoważony rozwój swojej działalności.

Umowa ze SpaceX zapewni nowoczesną łączność satelitarną

– Dla rolników dobra łączność ma większą wartość niż jakiekolwiek pojedyncze zadanie czy działanie. To dlatego, że uwalnia ona cały wachlarz możliwości, które bez niej są albo ograniczone albo w ogóle niedostępne. Przykładowo, przez cały rok rolnicy muszą wykonywać zadania w niezwykle krótkich oknach czasowych. Wymaga to wykonywania bardzo precyzyjnych kroków w procesie produkcyjnym przy jednoczesnej koordynacji maszyn i zarządzaniu ich wydajnością. Dzięki łączności praca w każdym z tych obszarów jest usprawniona. W efekcie cała operacja przebiega wydajniej, skuteczniej i bardziej opłacalnie – mówi Aaron Wetzel, Vice President of Production and Precision Ag Production Systems w John Deere.

Pomocny terminal satelitarny

Rozwiązanie SATCOM połączy nowe i już pracujące maszyny za pośrednictwem satelitarnej usługi internetowej i wytrzymałych terminali satelitarnych. Umożliwi to korzystanie w pełni z takich technologii jak autonomia, udostępnianie danych w czasie rzeczywistym, zdalna diagnostyka, ulepszone rozwiązania do samodzielnej naprawy i komunikacja M2M (machine-to-machine). Wszystkie te technologie pomagają rolnikom pracować wydajniej przy jednoczesnym minimalizowaniu przestojów.

image

Na nowoczesne, wydajne rolnictwo precyzyjne składa się szereg zaawansowanych technologii.

FOTO: John Deere

Technologia rolnictwa precyzyjnego – rozwiązanie SATCOM

Rozwiązanie SATCOM uwalnia potencjał technologii John Deere, dzięki temu każdy rolnik może w pełni wykorzystać swoją obecną technologię rolnictwa precyzyjnego i nowe innowacyjne rozwiązania, które zostaną wdrożone w przyszłości.

– Od ponad dwóch dekad John Deere jest liderem w branży sprzętu rolniczego, który wykorzystuje satelitarną technologię precyzyjnego naprowadzania. Teraz wprowadzamy usługę łączności satelitarnej do gospodarstw na dużą skalę, aby rolnicy, którzy mają problem z zasięgiem sieci komórkowej mogli wreszcie czerpać korzyści ze sprawnej łączności. Rozpoczęliśmy ten proces z myślą, aby dostarczać naszym klientom wartościowych rozwiązań. Partnerstwo ze SpaceX pozwala zaoferować rolnikom funkcjonalność, która spełni ich potrzeby dziś i w przyszłości – mówi Jahmy Hindman, Senior Vice President& Chief Technology Officer w John Deere.

Rozwiązanie SATCOM firmy John Deere będzie wykorzystywać konstelację satelitów Starlink od SpaceX, aby zapewnić dostęp do Internetu. Żeby aktywować to rozwiązanie i połączyć maszynę z John Deere Operations Center, dealerzy John Deere zainstalują wzmocniony terminal Starlink w kompatybilnych maszynach wraz z modemem JDLink 4G LTE.

Najpierw USA i Brazylia

– Dostęp w gospodarstwie do zasięgu GPS i GSM wcale nie jest oczywisty. A przecież to dzięki tym technologiom rolnicy mogą m.in. starannie operować maszynami, żeby maksymalnie ograniczać omijaki i nakładki. Na nowoczesne, wydajne rolnictwo precyzyjne składa się szereg zaawansowanych technologii, które naszym zdaniem powinny być w zasięgu ręki każdego profesjonalisty – twierdzi Bartosz Białas z John Deere Polska.

Rozwiązanie SATCOM będzie początkowo dostępne w ograniczonym zakresie w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii, począwszy od drugiej połowy 2024 roku.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: John Deere

23. czerwiec 2024 07:31