StoryEditor

Claas Xerion - nowa generacja przekładni i wydajniejsza hydraulika

Wprowadzona na rynek w 2019 roku generacja Stage V modelu Xerion na nowy rok modelowy otrzymuje kompleksową aktualizację technologiczną.

18.11.2022., 09:00h

Istotną innowacją w ciągnikach Claas serii Xerion na rok modelowy 2023 jest przejście z dotychczasowych przekładni bezstopniowych ZF Eccom 5.0 i Eccom 4.5 na nową Eccom 5.5. Podobnie jak w poprzednich modelach, nowa przekładnia do jazdy do przodu oferuje cztery automatycznie zmieniane zakresy. Poza tym mechaniczny udział przeniesienia mocy został dodatkowo zoptymalizowany. Możliwe jest osiągnięcie maksymalnej prędkości jazdy 40 lub 50 km/h przy oszczędzającej paliwo prędkości obrotowej silnika 1246 obr./min i 1558 obr./min. Podczas jazdy do tyłu przy trzech automatycznie zmienianych zakresach można osiągnąć maksymalną prędkość 30 km/h. Napędy przedniej i tylnej osi są ze sobą sztywno sprzężone, dzięki czemu nie jest wymagany wzdłużny mechanizm różnicowy.

Hydraulika robocza do 422 l/min

Przejście na nowy Eccom 5.5 daje też bardziej wydajną hydraulikę roboczą dla maksymalnie sześciu przyłączy hydraulicznych dwustronnego działania. Dzięki nowej przekładni rozdzielczej pompy i nowej opcjonalnej pompie tandemowej możliwe jest dostarczanie do odbiorników zewnętrznych do 422 l/min oleju nawet przy niskich obrotach silnika. Dotyczy to również narzędzi dołączanych o wyjątkowo wysokim zapotrzebowaniu na olej, np. szerokie siewniki. Za pomocą opcjonalnej lub standardowej hydrauliki roboczej load sensing można dostarczać do dwóch złączy hydraulicznych do 140 litrów oleju na minutę. Ponadto możliwe jest nadanie priorytetu w Cebis dwóm złączom hydraulicznym w wyposażeniu seryjnym i trzem przy wyposażeniu w opcjonalną pompę tandemową w celu priorytetowego zaopatrywania w olej ważnych odbiorników stałych, np. dmuchawy lub zespołów dozujących siewników pneumatycznych.

Kosmiczny wydatek i ciśnienie...

Dla nadbudów takich jak zbiorniki na gnojowicę i przednich narzędzi dodatkowo dostępna jest oddzielna hydraulika o mocy 90 kW i wydatku 250 l/min przy ciśnieniu 260 barów. Claas zaznacza, że Xerion oferuje najwyższą wydajność hydrauliki dostępną w ciągnikach.

Aby zwiększyć komfort pracy operatora, menu hydrauliki w Cebis zostało dopracowane i jest teraz bardziej przejrzyste. Dzięki temu od razu widać, która pompa zasilająca dostarcza olej do jednostek sterujących i jakie maksymalne natężenie przepływu umożliwiają obwody sterujące. Szybkie i intuicyjne jest także ustalanie priorytetu dla jednostek sterujących i przyporządkowywanie ich do przycisków funkcyjnych dźwigni Cmotion sterującą maszyną.

Dla niektórych rynków możliwa jest również opcja z hydraulicznym hamulcem dwuobwodowym. Od 2023 roku będzie on spełniał wymagania Mother Regulation dotyczące hydraulicznych układów hamulcowych, które będą obowiązywały od 2025 r.

... i równie niebiańskie balastowanie

Od roku modelowego 2023 dostępna będzie też nowa bazowa płyta do montażu obciążników za kabiną o masie 1000 kg. Ta koncepcja balastowania z dodatkowymi 400-kilogramowymi płytami i obciążeniem przednim z możliwością dociążenia pozwala umieścić na ciągniku łącznie do 7000 kg dodatkowego balastu. W zależności od zastosowania możliwe będzie optymalne wyważenie ciągnika Xerion dla rozłożenia ciężaru 50:50 i uzyskanie maksymalnej przyczepności i wydajności.

Ponadto nowością opracowaną specjalnie dla takich regionów jak Ameryka Północna, Ameryka Południowa i Australia jest rama montażowa Scharmüller. Ten „Quick Hitch” umożliwia szybką wymianę z kat. 3 na kat. 4/4N i pasuje do podnośników tylnych dużych ciągników Xerion i Axion. Zarówno nowa bazowa płyta montażowa, jak i rama montażowa Scharmüller mogą być stosowane w starszych modelach Xerion produkowanych od 2014 roku.

Cemis 1200 z odbiornikiem SAT 900 i nowym GPS Pilot

Modele Xerion w wariantach Trac i Trac VC od roku modelowego 2023 na potrzeby zautomatyzowanego prowadzenia, zarządzania flotą, sterowania dawką i dokumentacji będą wyposażone w nowy terminal Cemis 1200 z odbiornikiem SAT 900 i GPS Pilot najnowszej generacji. Cemis 1200 o przekątnej ekranu 12 cali oferuje wyświetlanie 2D i 3D z możliwością podziału ekranu, a także zarządzanie zadaniami online i dokumentację z eksportem danych, np. przez Telematics lub pamięć USB.

Na potrzeby zautomatyzowanego prowadzenia odbiornik SAT 900 pozwala na wykorzystywanie wszystkich sygnałów korekcyjnych (SATCOR by Trimble RTX na całym świecie; EGNOS dla Europy; RTK NET i RTK ready, SBAS dla Ameryki i Japonii) i umożliwia korzystanie z GPS, GLONASS, Galileo i BEIDOU. Seryjnie dostępna jest 5-letnia licencja na sygnał korekcyjny SATCOR 15 by Trimble RTX, który umożliwia uzyskanie dokładności +/- 15 cm.

Wyposażenie opcjonalne

Dla bardziej precyzyjnej pracy opcjonalnie dostępny jest SATCOR 3 by Trimble RTX z dokładnością +/- 3 cm jako alternatywa dla sygnałów korekcyjnych RTK. W Ameryce Północnej i Europie dostępny jest ponadto SATCOR 3 Fast by Trimble RTX, który przy tym samym poziomie dokładności wymaga czasu inicjalizacji poniżej dwóch minut. Dokumentacja odbywa się przez Online File Transfer za pośrednictwem portalu Claas Telematics lub bezpośrednie interfejsy od partnerów 365FarmNet, Omnia, Dacom i xFarm. 

Opcjonalnie dostępne są również inne funkcje: TC-SC do sterowania sekcjami szerokości Section Control w kompatybilnych narzędziach dołączanych ISOBUS, np. siewniki, rozsiewacze nawozów, opryskiwacze i pielniki. Możliwe jest sterowanie nawet 80 sekcjami szerokości.

Poza tym jest TC-GEO do gromadzenia danych, przesyłania danych i mapowania danych jako dokumentacji oraz podstawy do planowania na poszczególnych strefach pola. Variable Rate Application (VRA) do opartego na systemie GPS sterowania dawkami podczas wysiewu, nawożenia lub stosowania środków ochrony roślin. Mapy aplikacyjne są przekazywane do menedżera zadań jako zlecenia ISO-XML.

opr. Jan Józefowicz

27. maj 2024 21:47