StoryEditor

Claas Xerion 12 – zobacz jak wypadł w testach polowych

Dlaczego Claas nie czekał z premierą nowego ciągnika Xerion serii 12 do listopadowych targów Agritechnica i pokazał go już w lipcu?
29.10.2023., 09:00h
image

Tak Claas Xerion 16.650 prezentował się na targach Agro Show w Bednarach. Zobacz jak spisał się podczas prac polowych w kilku gospodarstwach.

FOTO: Jan Józefowicz

Powód był jednoznaczny, bo czas upłynął na pokazach polowych tym gigantem we wrześniu br. przez polskie przedsiębiorstwa rolne w swoich gospodarstwach. A zatem, jak wypadł Claas Xerion serii 12?

Wydajność pracy i zużycie paliwa

Producent informuje, że wyniki pracy nowym ciągnikiem w dziewięciu gospodarstwach w Polsce są bardzo przekonywujące. Przy zastosowaniu agregatów uprawowych o szerokości 9 m i pracy na głębokość do 15-18 cm, w ciągu godziny można było uprawić 9 – 11 ha. Zużycie paliwa wahało się wówczas w granicach 9-13 litrów ON/ha. Jeśli agrotechnika wymagała głębszej uprawy, np. 25-33 cm, wydajność sięgała od 7 do ok. 9 ha/h, a spalanie miesiło się w granicach 11,5-15,5 litrów ON/ha.

Ostatni pokaz to praca z 6 metrowym sprzętem ustawionym na 35 cm, niby nic wielkiego ale pole było gliniaste i świeżo po zbiorze buraków cukrowych. Claas dodaje, że nawet w takich ekstremalnych warunkach Xerion zaskoczył spalaniem 21 ON/ha i wydajnością 5 ha/h. Rolnicy przyznawali, że nowy Xerion serii 12 to maszyna bardzo wydajna i przy tym ekonomiczna i dopracowana w każdym elemencie. Szczególnie na uwagę w ich przekonaniu zasługiwała: współpraca przekładni bezstopniowej z silnikiem, a także duża, komfortowa i amortyzowana kabina, w której hałas nie dokuczał.

image

Rolnicy przyznawali, że nowy Xerion serii 12 to maszyna bardzo wydajna i przy tym ekonomiczna i dopracowana w każdym elemencie.

FOTO: Claas

Trakcja w ciągnikach Claas Xerion 12.650

Wystarczy spojrzeć na ciągnik z rodziny Xerion serii 12, aby zobaczyć, że robi wrażenie i budzi respekt. Ma ponad 24 t masy własnej, a dopuszczalna masa całkowita wynosi 30 t. Co ważne, taki kolos nie utknie na rozmoczonym stanowisku, bo w zakresie trakcji odpowiada za to sztywna rama, dwie skrętne osie, skrzynia bezstopniowa Cmatic i dwa rodzaje podwozia. W Europie można zamówić ciągnik Xerion serii 12 tylko i wyłącznie na wózkach gąsienicowych Terra Trac ze względu na szerokość ciągnika. Jeśli chodzi o napęd gąsienicowy Terra Trac, jego koncepcja jest od trzech dekad stale udoskonalana w fabryce Claas w Paderborn o czym można przeczytać pod niniejszym linkiem.

Wieloletnie prace inżynierów doprowadziły do tego, że teraz ten masywny ciągnik można oprzeć na czterech skrętnych wózkach gąsienicowych. Każdy wózek ma odrębny układ smarowania i układ tłumienia drgań. Poza tym koła i rolki gąsienicowych wózków napędowych są łatwe w wymianie. Do ciągników Xerion serii 12 dedykowane są do wyboru dwie o szerokości gąsienic: 914 mm lub 762 mm. W przypadku tej ostatniej wersji szerokość całego pojazdu jest mniejsza niż trzy metry.

Jeśli nabywca zdecyduje się na standardowe koła, do dyspozycji jest ogumienie bliźniacze o wysokości 2,15 m. To – zdaniem producenta – zapewnia maszynie unikalną w tej klasie ciągników dużą powierzchnię styku z glebą. Opony są dostępne w rozmiarach od 710/70 R42 do 800/70 R42. Ponadto maszynę można doposażyć w szybką, automatyczną regulację ciśnienia kół – więcej informacji pod linkiem.

Prędkość jazdy na podwoziu gąsienicowym to maksymalnie 40 km/h przy zaledwie 1400 obr./min. Wersja Trac na bliźniakach pędzi nawet z prędkością 50 km/h przy obrotach silnika rzędu 1800 obr./min.

Ciągnikiem Xerion można sterować używając kierowania standardowego lub programu kierowania Dynamic Steering. Kierowanie standardowe reguluje sterowanie osią tylną zależnie od prędkości, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort nawet przy wyższych prędkościach jazdy. Z układem Dynamic Steering można osiągnąć pełny kąt skrętu na uwrociach przy niewielu obrotach kierownicą. Przy kierowaniu wszystkimi kołami obydwie osie sterowane są zawsze synchronicznie, co zapewnia prędkość i zwrotność na polu.

image

Na komfort pracy ma też wpływ seryjne wyposażenie w bezstopniową przekładnię Cmatic. To ona zapewnia przyjemność z jazdy i efektywność oraz ekonomiczną pracę.

FOTO: Claas

A jak jest z komfortem w Claas Xerion 12.650?

Oczywiście wygoda czy komfort to odczucie subiektywne. Jednym zależy na klimatyzowanej kabinie czy intuicyjnym operowaniu ustawieniami ciągnika. Inni wolą wygodę w codziennej obsłudze serwisowej: dobry dostęp do filtrów, do punktów smarowania, do silnika. Claas, nie bez powodu, chwali się tym, że Xerion serii 12 ma to wszystko.

Zacznijmy od kabiny, gdy operator po raz pierwszy do niej wejdzie od razu w oczy rzuca się przestronność miejsca roboczego, jego estetyka i funkcjonalność. Kabina jest największa na rynku, amortyzowana w czterech punktach, w pełni oszklona – z minimalnym udziałem słupków nośnych. Fotel operatora – pneumatycznie amortyzowany i wentylowany, z możliwością obrotu w prawo o 45 stopni. Wbudowane podłokietniki, monitory ukazujące maszynę dookoła i wielofunkcyjny joystick Cmotion. Do tego dochodzą podnóżki, wygodne podłokietniki, schowki, klimatyzacja, nagłośnienie i wygodny fotel dla pasażera.

Bogate wyposażenie

Dla operatora istotne znaczenie ma osobisty asystent Cemis 1200. To wszechstronny terminal do wszystkich zastosowań rolniczych. Obejmuje system automatycznego prowadzenia, który może sterować wszystkimi maszynami roboczymi ISOBUS oraz wymieniać dane i zarządzać zleceniami dla każdego pola.

Maszynę zasila 6-cylindrowy silnik marki Mercedes-Benz. Już w dolnym zakresie obrotów silnika w przypadku ISOBUS 12.650 użytkownik ma do dyspozycji moment obrotowy 3100 Nm. Pełna moc silnika jest osiągana przy małym zużyciu oleju napędowego i zaledwie 1600 obr./min. Opcjonalne mogą być trzy pompy hydrauliczne, które tłoczą do 537 litrów na minutę. Nawet przy niskich prędkościach obrotowych silnika ta ilość, wystarcza, aby wydajnie obsługiwać nawet najbardziej wymagające narzędzia.

Bezstopniowa przekładnia i dodatki

Na komfort pracy ma też wpływ seryjne wyposażenie w bezstopniową przekładnię Cmatic. To ona zapewnia przyjemność z jazdy i efektywność oraz ekonomiczną pracę. Należy podkreślić, że od 1 października 2023 r. każdy fabrycznie nowy ciągnik Claas z przekładnią bezstopniową Cmatic jest objęty specjalną ochroną Maxi Care Protect Cmatic na przekładnię bezstopniową na 5 lat lub 5000 godzin bez udziału własnego. Ochrona Maxi Care Protect Cmatic obejmuje wyłącznie komponenty przekładni Cmatic. Możliwe jest też dokupienie ochrony Maxi Care Protect na cały ciągnik.

Warto dodać, że maska silnika jest jednoczęściowa – co umożliwia szybki dostęp do wszystkich punktów konserwacji. Bieżące czyszczenie chłodnic zapewnia w trakcie pracy wentylator rewersyjny. Poza tym w opcji można zamontować do 22 reflektorów! Dają one 53 400 lm światła. Claas opisuje to obrazowo, że odpowiada to iluminacji powierzchni małego boiska sportowego.

Wsparcie w Claas Xerion 12.650

Wraz z nabyciem ciągnika Xerion – użytkownik dostaje w pakiecie wsparcie w jego obsłudze. Ciągnik wyposażony jest bowiem w system telemetryczny Claas Machine Connect. To pozwala właścicielowi na kontrolę napełnienia zbiorników, lokalizacji, liczby godzin pracy i terminów przeglądów. Całość działa w czasie rzeczywistym.

Do dyspozycji jest również system Cemos, który podpowiada, jak najlepiej zbalastować i ustawić ciągnik do pracy z daną maszyną roboczą. Chodzi o to, aby zoptymalizować procesy robocze. Systemy elektroniczne sprzężone są z GPS Pilot i terminalem Cemis 1200. Więcej informacji o bazującym na dialogu z operatorem systemie wspomagania Cemos pod niniejszym linkiem.

Elektroniczne wsparcie może nawet diagnozować podzespoły maszyny, powiadamiając właściciela i pobliskiego dealera o konieczności serwisu czy ewentualnej wymianie konkretnego podzespołu.

Zysk dzięki Claas Xerion 16.650

Zysk jest kategorią ekonomiczną, oznaczającą w uproszczeniu różnicę pomiędzy przychodem a ponoszonymi kosztami. Optymalizację zysku osiąga się przez maksymalizację przychodu lub/i minimalizację kosztów.

Dodatkowe wsparcie pojawia się przy jednoczesnej redukcji kosztów użytkowania takiej maszyny, jaką jest Xerion, bowiem ciągnik takiej klasy nie potrzebuje wiele obsługi. Wymiana oleju silnikowego następuje rzadko, co 1000 godzin pracy. W osiach i rolkach olej wymienia się jeszcze rzadziej, co 2000 godzin pracy.

Do tego dochodzą też zdalne układy elektroniczne, które można połączyć z całą flotą własnych maszyn z rodziny Claas, więc uzyskuje się jeszcze lepszą przejrzystość i kontrolę kosztów.

Więcej szczegółów na temat pracy podczas testów polowych ciągnika Xerion serii 12 w Polsce można zobaczyć na filmie.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Claas

21. maj 2024 05:45