W roku finansowym 2024 firma Claas zanotowała obrót rzędu 5,0 mld euro. To stanowi spadek o 1,1 mld euro (19%) w porównaniu z analogicznymi 12 miesiącami 2023 r. Claas wyjaśnia, że niskie ceny producentów, wysokie stopy procentowe, trudne warunki pogodowe i napięcia geopolityczne doprowadziły do dużej niepewności, a rolnicy i przedsiębiorcy rolni wahają się przed zakupem nowych ciągników i maszyn.
Jedną z przyczyn jest niepewność geopolityczna
Pomimo spadku sprzedaży netto, Claas uważa, że w roku obrotowym 2024 (zakończonym 30 września) udało mu się pomyślnie przejść przez trudne warunki panujące w branży. Zysk operacyjny przed amortyzacją wyniósł 584 mln euro (769 mln euro w 2023 r.), a dochód netto za 2024 r. wyniósł 253 mln euro (w roku poprzednim 347 mln euro).
- Dobrze sobie radziliśmy na napiętym i wysoce konkurencyjnym rynku maszyn rolniczych — mówi dyrektor finansowy Henner Böttcher.
- Pomimo znacznego spadku sprzedaży nasze wysokie zyski świadczą o naszej odporności. Dzisiaj opłaca się, że wcześnie dostosowaliśmy nasze struktury i procesy, pośród fazy wysokiej dynamiki rynku i rosnącej niepewności geopolitycznej - dodaje.
Claas zwiększa wydatki na badania i rozwój
Podczas gdy rok 2024 wystawił firmę na próbę, dyrektor generalny Claas Jan-Hendrik Mohr twierdzi, że firma utrzymała kurs, dodając, że kluczowe jest, aby trzymać się razem, efektywnie zarządzać kosztami i proaktywnie rozwijać firmę.
– Po raz kolejny zwiększyliśmy nasze wydatki na badania i rozwój do ponad 330 milionów euro i poczyniliśmy ukierunkowane inwestycje w przyszłe projekty, nowe technologie i naszą sieć produkcyjną. W ten sposób zapewniamy zrównoważony wzrost i napędzamy innowacje – mówi Jan-Hendrik Mohr.
Modernizacja i zwiększenie mocy produkcyjnych
Docelowe inwestycje w sieć produkcyjną obejmują szeroko zakrojone prace modernizacyjne, które obecnie trwają w kilku zakładach Claas. Należą do nich Bad Salgau (technologia zbioru pasz) w Niemczech, gdzie firma modernizuje infrastrukturę i zakłady produkcyjne, aby nie tylko dostosować struktury i procesy do rozszerzonego portfolio produktów, ale także zwiększyć moce produkcyjne. Zakład Harsewinkel (kombajny zbożowe, sieczkarnie polowe i ciągniki Xerion) zostanie wkrótce zmodernizowany za pomocą bardziej zautomatyzowanych systemów.
Trend w branży maszyn rolniczych
Patrząc w przyszłość, Claas mówi, że obecny trend w branży jest napędzany przez zmniejszone inwestycje rolników, z których większość odnotowała gwałtowny spadek cen producenta poniżej średniej. Ponieważ obecnie nie widać trendu wzrostowego, firma spodziewa się umiarkowanego spadku sprzedaży w 2025 r. i zauważalnego spadku dochodu przed opodatkowaniem.
Steven Vale, profi.co.uk, oprac. jj