StoryEditor

Claas zaprezentował nową serię kombajnów Evion!

Evion to pięcioklawiszowy kombajn marki Claas - mniejszy od modeli Trion. Nowa seria jest dostępna jako wariant Classic lub Maxi i w dwóch liniach wyposażenia Trend i Business. Co nowy kombajn Claasa oferuje rolnikom?
19.07.2023., 13:20h

Technologia Evion opiera się na systemie modułowym, który oprócz niemal 40 wariantów Lexion i Trion obejmuje również modele Dominator 260 i 370 przeznaczone na określone rynki sprzedaży. – W serii Evioin wykorzystujemy technologię wypróbowaną tysiące razy i nie pozwalamy sobie na żadne eksperymenty – wyjaśnia Jan-Hendrik Mohr, dyrektor generalny Claas. – Aby sprostać różnym wymaganiom naszych klientów, modele Evion 430 i 450 mogą być dostarczane w wersji Classic lub Maxi na wzór legendarnej serii Dominator. Wszystkie warianty, w tym Evion 410 Classic, można następnie zamówić z pakietem Trend lub Business, co zapewnia dalsze możliwości personalizacji. Nasi klienci mogą wówczas ponownie wybrać dodatkowe opcje niezależnie od wariantu wyposażenia – mówi Jan-Hendrik Mohr.

image

W kombajnach Evion połączono jednobębnowy styczny zespół młócący z dużym bębnem młócącym o średnicy 600 mm i zsynchronizowanym bębnem odrzutnika z pięcioma wytrząsaczami klawiszowymi o długości 4,40 m każdy na szerokości kanału 1420 mm.

FOTO: Claas

Claas Evion z dużym bębnem

Oprócz zastosowania sprawdzonych podzespołów i bezkompromisowej jakości omłotu, a także niezawodności działania nawet w trudnych warunkach pracy, w serii Evion konstruktorzy skupili się również na łatwości obsługi. Dlatego też w kombajnach Evion połączono jednobębnowy styczny zespół młócący z dużym bębnem młócącym o średnicy 600 mm i zsynchronizowanym bębnem odrzutnika z pięcioma wytrząsaczami klawiszowymi o długości 4,40 m każdy na szerokości kanału 1420 mm. Daje to 0,95 m2 powierzchni klepiska młocarni i 6,25 m2 powierzchni wytrząsaczy, co w połączeniu ze standardowymi klapami kłosownika pod klepiskiem przekłada się na wysoką przepustowość przy zachowaniu jakości ziarna.

Prędkość obrotową bębna młócącego można płynnie regulować z poziomu terminala Cemis 700. W wersji Evion Classic można korzystać z zakresu prędkości od 480 do 1150 obr./min (z zestawem redukcyjnym 420 – 1080 obr/min), a w Evion Maxi dzięki dwustopniowemu napędowi pasowemu możliwe są zakresy prędkości od 220 do 630 i od 415 do 1150 obr/min. Regulacja szczelin klepiska odbywa się hydraulicznie z kabiny, a zintegrowane zabezpieczenie przed przeciążeniem za pomocą membranowego akumulatora ciśnieniowego zapobiega blokadom w zespole młócącym. Klepisko w wersjach Maxi serii Evion jest zaprojektowane w koncepcji Multicrop, dzięki czemu przezbrajanie go na potrzeby różnych popularnych roślin omłotowych jest konieczne rzadko lub nawet w ogóle. Segmenty klepiska można łatwo wymieniać poprzez chwytacz kamieni. Na potrzeby omłotu kukurydzy możliwe jest zamontowanie blach osłonowych bębna młócącego, pomiędzy ośmioma cepami.

Kompaktowy Evion z wydajnym zespołem czyszczącym

Pomimo kompaktowych wymiarów zewnętrznych konstruktorom udało się zintegrować w kombajnach serii Evion wydajny system czyszczenia. Skrzynia sitowa jest wyposażona w przeciwbieżne sito górne i dolne, a jej całkowita powierzchnia przesiewania wynosi 4,80 m2. Konstrukcja sit ze zoptymalizowanymi pod kątem przepływu otworami sprawdziła się już w maszynach Lexion i Trion w najróżniejszych warunkach pracy.

Oprócz elektrycznej regulacji sit wyposażenie standardowe wszystkich modeli Evion obejmuje również pomiar strat. Ponadto z kabiny regulowana jest również prędkość dmuchawy promieniowej – podczas zbiorów w górę lub w dół zbocza na życzenie odbywa się to także automatycznie za pomocą funkcji Auto Slope. Powrót zgonin można wygodnie obserwować z fotela operatora przez przeznaczone do tego okienko. Pakiet wyposażenia Business również obejmuje układ czyszczenia 3D, który może wyrównywać do 20% nachylenia poprzecznego podczas pracy na zboczach.

image

Oferta produktów i warianty wyposażenia w niektórych krajach mogą się różnić. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z dystrybutorem Claas lub importerem maszyn Claas w swoim kraju.

FOTO: Claas

Duże zbiorniki ziarna i mocne przenośniki

Zintegrowany za kabiną zbiornik ziarna ma pojemność 5600 l w modelu Evion 410, 6500 l w modelu Evion 430 i 8000 l w topowym modelu Evion 450. Czujniki informują operatora, gdy poziom napełnienia zbiornika osiągnie 70 i 90 procent. Ponadto duże okno zbiornika ziarna zapewnia operatorowi bezpośredni, całościowy wgląd w poziom napełnienia i jakość ziarna. Podczas opróżniania wszystkie trzy modele Evion korzystają z rury rozładowczej zbiornika ziarna o średnicy 330 mm i tym samym możliwej prędkości opróżniania 90 l/s – dzięki temu wyładunek trwa od 1 do 1,5 minuty. Kąt 105-stopni wychylenia rury rozładowczej zbiornika ziarna zapewnia operatorowi stale doskonałą widoczność procesu wyładunku. Na życzenie dostarczana jest znana z serii Trion i Lexion regulowana końcówka rury do precyzyjnego sterowania wyładunkiem strumienia ziarna na pojazd transportowy.

Kombajny Evion mają wiele do zaoferowania także w kwestii elewatora. Dzięki wysokiej przepustowości wynoszącej 34 l/s możliwy jest efektywny zbiór kukurydzy na ziarno przy użyciu maksymalnie 6-rzędowych przystawka nawet na obszarach o wysokim plonowaniu.

image

Plewy i krótka słoma są rozprowadzane na całą szerokość roboczą przez opcjonalnie napędzany hydraulicznie rozrzutnik plew.

FOTO: Claas

Rozdrabnianie i rozdzielania

Zwłaszcza na obszarach o średnich i wysokich plonach rolnicy przywiązują dużą wagę do dobrego rozdrabniania i rozdzielania słomy. Dlatego też jako alternatywa dla standardowego siekacza słomy z 52 nożami, dla wszystkich kombajnów Evion dostępny jest opcjonalnie wariant z 72 nożami – nowość w tej klasie kombajnów. Przeciwostrze i listwę cierną można regulować bez użycia narzędzi, a przełączanie z siekania na odkładanie pokosu odbywa się po prawej stronie osłony tylnej. Blachy prowadzące słomy są ręcznie dostosowywane do szerokości roboczej, dzięki czemu możliwe jest równomierne rozdzielanie słomy nawet z przyrządem żniwnym o szerokości 6,80 m. Plewy i krótka słoma są rozprowadzane na całą szerokość roboczą przez opcjonalnie napędzany hydraulicznie rozrzutnik plew.

Sześciocylindrowy silnik Cummins

Wszystkie trzy modele Evion są wyposażone w silnik Cummins B6.7 zgodny ze Stage V o pojemności skokowej 6,7 l. Sześciocylindrowa jednostka CommonRail jest znana z serii Trion i charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym przy niskich prędkościach obrotowych. Moc znamionowa 204 KM (Evion 410), 231 KM (Evion 430) i 258 KM (Evion 450) jest w pełni dostępna już przy 1900 obrotach silnika, a prędkość obrotowa biegu jałowego wynosi zaledwie 800 obr/min (1200 obr/min z aktywnymi funkcjami hydraulicznymi). Dzięki seryjnemu systemowi zarządzania mocą Dynamic Power wykorzystywane jest tylko tyle mocy, ile faktycznie jest potrzebne. Pozwala to zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10 procent. Po aktywacji opróżniania zbiornika ziarna automatycznie aktywowany jest najwyższy poziom mocy.

Silnik jest dostępny z platformy konserwacyjnej po odchyleniu pokrywy chroniącej go przed pyłem i brudem, wspartej przez dwa amortyzatory gazowe. Wirujący kosz zapewnia ciągłe czyszczenie w obszarze wlotu powietrza. Do oczyszczania maszyny każdego ranka i kompletnego czyszczenia po sezonie opcjonalnie dostępna jest sprężarka powietrza z trzema opcjami podłączenia w pobliżu kabiny (czyszczenie kabiny), po lewej stronie nad tylną osią (czyszczenie w obszarze sit i wytrząsaczy oraz napędów po prawej stronie) oraz w pobliżu silnika (czyszczenie okolic silnika).

Napęd jezdny bazuje na 3-stopniowej, ręcznie przełączanej przekładni z hydrostatem. Prędkość maksymalna w zależności od wyboru wynosi 20, 25 lub 30 km/h. Dla wariantu Maxi dostępna jest załączana elektrycznie blokada mechanizmu różnicowego dla kół przednich o średnicy do 1,85 m. Dla osi tylnej do wyboru są koła o średnicy 1,35 m, a dla maksymalnej ochrony podłoża nawet 1,50 m.

Duża kabina z Cemis 700 i Cmotion

W dostępnej przez uchylane schody wejściowe kabinie oprócz dużej ilości miejsca uwagę zwraca podłokietnik z ergonomiczną dźwignią wielofunkcyjną Cmotion, przejrzyście rozmieszczoną klawiaturą i terminalem dotykowym Cemis 700. 7-calowy terminal Cemis 700 można indywidualnie dostosować do potrzeb operatora, a wyświetlacz o wysokim kontraście umożliwia niezakłócone monitorowanie funkcji maszyny nawet przy silnym nasłonecznieniu. Wywołanie zapisanych ustawień dla wszystkich popularnych roślin omłotowych pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy z maszyną i łatwe, oszczędzające czas przełączanie między gatunkami zboża. Operator może zmieniać zapisane ustawienia w dowolnym momencie podczas omłotu i dostosowywać je do warunków pracy. Ponadto Cemis 700 posiada pamięć zleceń i dokumentuje zużycie paliwa osobno dla jazdy po drogach, jazdy polowej, litrów na godzinę i litrów na hektar. Ponieważ Cemis 700 stanowi pełnowartościowy terminal ISOBUS, może być wykorzystywany także do innych prac z ciągnikami i narzędziami dołączanymi poza sezonem żniwnym.

Wszystkie modele Evion są standardowo wyposażone w klimatyzację automatyczną i kamerę, a jako opcja dostępne są podnóżki przy kolumnie kierownicy oraz 30-litrowy chłodzony schowek pod fotelem pasażera. Wyposażenie opcjonalne obejmuje również pneumatyczny fotel komfortowy, elektrycznie regulowane lusterka wsteczne i drugą kamerę.

Przyrządy żniwne w Evionie do 6,80 m

Dzięki kanałowi wciągającemu ze standardowym uchwytem mocującym Claas i wielozłączem, kombajny Evion mogą współpracować ze znanymi z serii Trion i Lexion przyrządami żniwnymi do zbioru zbóż o szerokości roboczej do 6,80 m oraz ze zrywaczem kukurydzy z maksymalnie sześcioma rzędami. Napęd przyrządu roboczego w wersji Claasic odbywa się za pomocą jednego paska, a w wersji Maxi za pomocą dwóch pasków. W związku z tym do pracy przy omłocie kukurydzy na ziarno zalecany jest Evion w wariancie Maxi. Pakiet wyposażenia Trend standardowo obejmuje przy tym system prowadzenia przyrządu żniwnego Contour, który dostosowuje się do nierówności podłoża równoległych do kierunku jazdy, natomiast modele Evion w konfiguracji Business są wyposażone w system regulacji Auto Contour z możliwością dokonywania ustawień w Cemis 700 dla precyzyjnego prowadzenia przyrządu w przypadku nierówności podłoża występujących zarówno wzdłuż, jak i w poprzek kierunku jazdy.

Uwaga: oferta produktów i warianty wyposażenia w niektórych krajach mogą się różnić. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z dystrybutorem Claas lub importerem maszyn Claas w swoim kraju.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Claas

18. maj 2024 11:23