Do zbioru kukurydzy w 2024 roku Claas przygotował nową generację zrywaczy Rovio 4. do kukurydzy. Jak informuje producent dzięki nowej konstrukcji kołpaków, nowej przekładni przystawki ze wzmocnionym napędem i innym ulepszeniom technicznym oferują one większą produktywność, niższe straty i zoptymalizowaną jakość sieczki podczas zbioru kukurydzy na ziarno.
Generalna modernizacja zrywaczy kukurydzy – Rovio zamiast Corio
Za sprawą serii Rovio 4 firma Claas dodaje do swojej oferty przyrządów roboczych dla kombajnów Evion, Trion i Lexion nową generację zrywaczy kukurydzy z 6, 8 i 12 rzędami, zastępując dotychczasowe przystawki do kukurydzy Corio. Dzięki gruntownie zmodyfikowanej konstrukcji możliwe jest uzyskanie do 30% większej przepustowości w porównaniu z poprzednią generacją.
Liniowe walce zrywacza o zwiększonej prędkości obrotowej i równomiernej prędkości przeciągania dbają o to, aby kolby były zbierane czysto i bez strat w każdych warunkach zbioru. Celem Claasa jest też to, aby jak najmniej innych części roślinnych przedostawało się do kombajnu, co niepotrzebnie obciąża układ oddzielania i czyszczenia. Cztery przykręcane noże na walec zrywacza są pokryte odporną na zużycie powłoką z węglika wolframu.
Dzięki podwyższonej ochronie przed przeciążeniem przekładni zrywacza i walca wciągającego możliwe jest przetwarzanie większych ilości plonu. Zmodyfikowane czuby kołpaków o płaskim kącie natarcia 17 stopni dzięki swojej konstrukcji chronią rośliny nawet w trudnych warunkach lub podczas pokonywania zakrętów, a także umożliwiają jazdę z wyższymi prędkościami i ułatwi zbiór wyległej kukurydzy w czym pomagają oferowane w opcji boczne ślimaki. Odstępy między płytami zrywacza można regulować hydraulicznie z fotela operatora, aby dostosować je do warunków zbioru.
Zamontowane w kołpakach części zużywalne, na przykład blachy ścieralne, można w razie potrzeby wymienić, a końcówki mają możliwość szybkiej i beznarzędziowej regulacji wysokości za pomocą prostego mechanizmu śrubowego. Kołpaki można ponadto składać bez użycia narzędzi. Konserwację odczuwalnie ułatwia również zastosowanie tylko jednej centralnej komory olejowej.
Nowo rozmieszczone, zintegrowane siekacze poziome gwarantują równomierne i precyzyjne rozdrabnianie nawet przy dużych prędkościach roboczych. Ostrzone z trzech stron noże z powłoką z węglika wolframu zapewniają precyzyjne i efektywne cięcie przy niskim zapotrzebowaniu na moc, w czym pomaga optymalnie dostosowana liczba obrotów łańcuchów wciągających, walców zrywacza i siekacza.
W modelach FC skrócono czas składania o 33 procent. Ponadto w modelach tych nie ma już potrzeby składania końcówek kołpaków, co wynika z ich zmniejszonej długości całkowitej. Pozwala to skrócić czas przezbrajania.
Również przezbrojenie na zbiór słonecznika jest szybka i łatwa. Po obróceniu łańcucha wciągającego do zamontowania pozostają jedynie nieruchome noże na płytach zrywacza, boczne podwyższenia kołpaków i podwyższenie ściany tylnej. Nowy adapter umożliwia ponadto połączenie zrywacza z sieczkarnią polową Jaguar do zbioru całych kolb na kiszonkę.
Auto Control i Auto Pilot, to sposób na większą wydajność i odciążenie operatora
Auto Contour umożliwia precyzyjne, automatyczne dostosowanie poprzeczne i wzdłużne do podłoża przez aktywne wykrywanie nierówności za pomocą pałąka kopiującego, który jest teraz przesunięty o jeden rząd do wewnątrz, dzięki temu pracuje niezawodnie także na krawędziach łanu. Siłowniki hydrauliczne na kanale wciągającym przechwytują informacje z czujników, regulując wyrównanie poprzeczne i wysokość cięcia, a żądaną wysokość cięcia można ustawić w Cebis.
Na potrzeby zautomatyzowanego prowadzenia oferowany jest zintegrowany Auto Pilot, który za pomocą czujników skanuje dwa rzędy roślin jednocześnie i przekształca je w ruchy kierownicy. Elektromechaniczny system wykrywa i kompensuje przy tym luki w rzędach i może być stosowany w rzędach o rozstawie do 80 cm.
Wszystkie modele Rovio 4 są wyposażone w wielozłącze i automatyczne wykrywanie przyrządu roboczego wraz z licznikiem konserwacji i zapisanymi danymi przyrządu roboczego, takimi jak pozycje krańcowe, wartości docelowe Auto Contour i wiele innych. Minimalizuje to czas potrzebny na montaż i regulację przed ruszeniem do pracy.
Najważniejsze nowości w skrócie:
► Trzy nowe zrywacze kukurydzy ROVIO 4 z 6, 8 i 12 rzędami (6- i 8-rzędowy: odstęp między rzędami 70, 75 i 80 cm; 12-rzędowy: odstęp między rzędami 70 i 75 cm).
► Do 30 procent większa przepustowość w porównaniu z poprzednią generacją.
► Wzmocnione napędy ze zwiększoną ochroną przed przeciążeniem przekładni zrywacza i walca wciągającego.
► Oddzielny napęd lewej i prawej przekładni zrywacza dla równomiernego obciążenia.
► Liniowe walce zrywacza dla stałej prędkości przeciągania i niezawodnej pracy zrywacza w każdych warunkach zbioru.
► Prosta redukcja prędkości obrotowej o 20% przez wymianę koła zębatego (przekładnia główna) i koła łańcuchowego (walec wciągający).
► Zmodyfikowane końcówki kołpaków zrywacza o płaskim kącie natarcia (17°) dla zoptymalizowanego prowadzenia roślin i lepszego zbioru wyległej kukurydzy.
► Zoptymalizowane dostosowywanie liczby obrotów łańcuchów wyciągających, walców zrywacza i siekacza poziomego.
► Odstępy między płytami zrywacza hydraulicznie regulowane z fotela operatora.
► Nowo rozmieszczone siekacze poziome z ostrzonymi z 3 stron, powlekanymi nożami.
► Optymalizacja konserwacji dzięki prostej wymianie części zużywalnych i tylko jednej centralnej komorze olejowej.
► O 33% krótszy czas składania w przypadku modeli FC; brak konieczności ręcznego składania końcówek do transportu po drodze.
► Szybka konwersja z kukurydzy na słonecznik i odwrotnie.
► Auto Contour i Auto Pilot dla zapewnienia czystego dopasowania do podłoża i zautomatyzowanego kierowania – nawet w niejednolitych uprawach.
► Wielozłącze i automatyczne wykrywanie przyrządu roboczego w standardzie.
► Liczne opcje, takie jak podwyższenia ściany bocznej, ślimaki do wyległej kukurydzy, łapacze kolb z szybkozłączami do kołpaków (w standardzie dla końcówek) lub dodatkowe przeciwostrza do siekaczy poziomych, a także łamacze ścierniska.
► Dostępny nowy adapter do połączenia z sieczkarnią Jaguar do zbioru całych kolb na kiszonkę.
oprac. Jan Józefowicz, źródło: Claas