StoryEditor

Claas Axos w specjalistycznych uprawach

Polska jest w ścisłej czołówce w UE w produkcji owoców miękkich i warzyw, więc nie ma się czemu dziwić, że Claas ma wiele opcji wyposażenia swoich ciągników.
04.02.2024., 18:00h

Według wynikowego szacunku GUS, w 2023 roku, produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach wynosi niemal 566 tys. ton. W tym są truskawki ok. 180 tys. ton a produkcję kalafiorów oszacowano na ponad 128 tys. ton. Poza tym jesteśmy drugim producentem truskawek, a w zbiorach brokułów i kalafiorów zajmujemy odpowiednio czwarte i szóste miejsce.

Uprawa, nawożenie o ochrona roślin

Istotne znaczenie ma to, że na rynku jest sporo sprzętu, który wspiera rolników przy pracy. Wiele firm oferuje bowiem coraz bardziej wyrafinowane maszyny. W przypadku upraw polowych warzyw i owoców miękkich, sercem wielu kombinacji – do uprawy, nawożenia czy zabiegów ochrony, nawet do bezpośredniego zbioru – nadal pozostaje ciągnik. Oto doświadczenia dwóch rolników, którzy prace oparli na traktorach serii Claas Axos.

image

Oto doświadczenia dwóch rolników, którzy prace oparli na traktorach serii Claas Axos.

FOTO: Claas

Claas Axos w uprawie truskawek, brokułów i malin

Andrzej Turkowski z miejscowości Wilkowuje (woj. mazowieckie) uprawia truskawki, brokuły i maliny. Z myślą o nich rolnik kupił ciągnik Claas Axos 240. Od strony mechanicznej zależało mu na wersji wyposażonej w przekładnię z elektrohydraulicznym rewerserem, dwoma biegami pod obciążeniem i pięcioma biegami. Tego rodzaju przeniesienie mocy miało nie tylko usprawnić i przyspieszyć wykonywanie prac, ale także ograniczyć zużycie paliwa.

Maszyna fabrycznie została wyposażona przede wszystkim w wąskie koła. Intensywne uprawy ogrodnicze wymagają bowiem innych rozstawów i szerokości roboczych, niż tradycyjne prace polowe. Finalnie wybrano koła o rozmiarze 280/85 R28 oraz 340/85 R38. Ich rozstaw to 140 cm.

image

Istotne znaczenie ma to, że ten konkretny egzemplarz ciągnika Axos jest wyposażony w przedni ładowacz.

FOTO: Claas

Ciągnik z opryskiwaczem zawieszanym

Dla zapewnienia najwyższej precyzji ochrony roślin, ciągnik Axos 240 współpracuje w tym gospodarstwie z zawieszanym opryskiwaczem rurowym. Wersja zaczepiana nie wchodziła bowiem w rachubę, ponieważ nie podąża w idealnym śladzie za ciągnikiem, co narażałyby rolnika na wymierne straty. Dlatego też ciągnik – oprócz nośnika dla ramion i hydrauliki opryskiwacza – musi być też nośnikiem cieczy roboczej. Dla właściwego rozłożenia masy, opryskiwacz ma dwa zbiorniki: jeden o pojemności 600 l z tyłu a drugi 1100 l z przodu.

Axos używany w gospodarstwie Andrzeja Turkowskiego ma także przedni TUZ i WOM. Poza opryskami, będą one wykorzystywane także przy innych zintegrowanych pracach:

► rozsiewacz przedni do nawozów i pielnik na tył,

► ścielarka słomy i mulczer

► precyzyjny podsiewacz z przodu, z tyłu glebogryzarka do jednokrotnego przejazdu do rozdrabniania liści truskawek.

Istotne znaczenie ma też to, że ten konkretny egzemplarz ciągnika Axos jest również wyposażony w przedni ładowacz. W przypadku gospodarstwa ogrodniczego, gdzie płody pakowane są od razu w skrzynie – tego rodzaju wyposażenie jest niezbędne!

Rolnik zamierza kupić jeszcze zawieszany do ciągnika taśmowy podajnik do brokułów. Będzie on odbierał róże tych warzyw od pracowników, idących i ścinających je rzędami na polu. Do tego rodzaju prac trzeba spełnić kilka wymagań, w tym wysokiego wydatku hydrauliki na poziomie 87 l/min oraz niskiej prędkości jazdy, zaledwie 300 m/h. Z tym Claas Axos nie ma problemu. Żółwie tempo to jednak wyzwanie dla przekładni.

Claas Axos sadzi drzewka

W podobny sposób skonfigurowano i wyposażono ciągnik Axos dla specjalistycznego gospodarstwa szkółkarskiego w miejscowości Gąbin (woj. mazowieckie), które prowadzi Piotr Kość. Rolnik ma ciągnik o masie ponad 4 ton. Maszyna jest wyposażona w przekładnię z biegami pełzającymi i hydrauliką o wydajności 87 l/min.

Szerokość całkowitą ciągnika poniżej 1,5 m uzyskano dzięki założeniu specjalistycznego ogumienia o wymiarach 280/85R28 i 270/90 R42. Axos pracuje z czterorzędową sadzarką do drzew. Przy prędkości 200 m/h można posadzić do 12000 drzewek w szkółce w ciągu godziny.

To spory atut ciągnika Claas Axos 240, który potrafi być wszechstronny i sprawdza się w tak precyzyjnych pracach, jak ogrodnictwo czy szkółkarstwo.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Claas

22. lipiec 2024 15:19