StoryEditor

Ciągniki TYM w ofercie Pronaru

Pronar rozpoczął sprzedaż koreańskich ciągników TYM (Tong Yang Moolsan) wytwarzanych przez jednego z największych azjatyckich producentów tego typu maszyn.
18.07.2023., 12:21h

Na ofertę składa się kilkanaście modeli ciągników różnej mocy, co pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb nabywców. Ciągniki są sprzedawane na terenie całej Polski bezpośrednio przez firmę Pronar oraz w siedmiu Fabrycznych Punktach Sprzedaży (w województwach: podlaskim, mazowieckim i lubelskim). Są one - podobnie jak wyroby produkowane w Narwi - objęte Serwisem Fabrycznym Pronar wraz z pełną dostępnością części zamiennych. Jak informuje dostawca, zapewnia to ciągłość użytkowania ciągników TYM.

W ofercie Pronaru znajdują się kompaktowe ciągniki TYM serii 1., 2., 3. i 4. oraz typowe ciągniki rolnicze serii 5. Pod względem mocy można je podzielić na:

► seria 1. – 19-25 KM (miniciągniki),

► seria 2. – 34-48 KM,

► seria 3. – 48-58 KM,

► seria 4. – 68-75 KM,

► seria 5. – 110-130 KM (ciągniki rolnicze).

Modele dla bardzo małych gospodarstw

Ciągniki TYM serii 1., chociaż są przeznaczone do bardzo małych gospodarstw, mogą być agregowane z wieloma maszynami i narzędziami rolniczymi. Minimalizują one wysiłek fizyczny konieczny przy ręcznym wykonywaniu poszczególnych prac w gospodarstwie. I tak do transportu materiałów można zastosować ładowacz czołowy, a do pielęgnacji trawnika - montowaną centralnie kosiarkę. Ciągniki tej serii wyposażono w znormalizowany tylny TUZ kat. I oraz w WOM. Mechanizmy te umożliwiają agregację standardowych maszyn rolniczych. W zależności od modelu, w ciągnikach serii 1. stosowane są trzycylindrowe silniki japońskiej marki Yanmar lub silniki TYM. Układ napędowy jest dostępny zarówno w wersji HST (napęd hydrostatyczny), jak i tradycyjnej (mechaniczny). We wszystkich ciągnikach tej serii standardowo montowany jest składany pałąk bezpieczeństwa.

Ciągniki o mocy 34-48 KM

Kompaktową budową charakteryzują się także ciągniki serii 2. Ich moc wynosi od 34 do 48 KM. Maszyny te są bardzo zwrotne, co ułatwia wykonywanie podstawowych prac w gospodarstwie. Mogą być jednak wykorzystywane również przy niektórych pracach komunalnych (zamiatanie, odśnieżanie, koszenie). Ciągniki tej serii są standardowo wyposażone w joystick z rozdzielaczem hydraulicznym, co ułatwia sprawną obsługę ładowacza czołowego. W zależności od modelu, zastosowano w nich trzycylindrowe silniki Yanmar lub trzy- i czterocylindrowe silniki TYM, a także komfortowe kabiny z wygodnymi siedziskami. Natomiast układy napędowe są dostępne zarówno w wersji hydrostatycznej, jak i mechanicznej.

Wersje o mocy od 48 do 58 KM

Do wykonywania trudniejszych prac w gospodarstwach rolnych, sadach i w firmach świadczących usługi komunalne są przystosowane ciągniki TYM serii 3. Ich kompaktowa budowa, podobnie jak ciągników serii 1. i 2., zapewnia dobrą zwrotność, która przy zminimalizowanej wysokości sprawia, że doskonale sprawdzają się one w budynkach o niskiej konstrukcji dachu. Czterocylindrowe silniki Yanmar lub TYM zapewniają moc w zakresie 48-58 KM. Podobnie jak ciągniki serii 2. są one standardowo wyposażone w joysticki i rozdzielacze sterujące ładowaczem czołowym. Komfort pracy poprawiają: obsługiwany elektrycznie WOM oraz - zamontowany w tylnych cięgłach TUZ-a - mechanizm umożliwiający agregację maszyn bez potrzeby wychodzenia z kabiny.

image

Pronar rozpoczął sprzedaż koreańskich ciągników TYM (Tong Yang Moolsan) wytwarzanych przez jednego z największych azjatyckich producentów tego typu maszyn.

FOTO: Pronar

Ciągniki o wyższej mocy: 68-75 KM

Kompaktowymi wymiarami charakteryzują się także ciągniki serii 4. Zastosowano jednak w nich silniki o wyższej mocy (68-75 KM) i wyposażono w TUZ-y o większym udźwigu. Przyczyniło się to do dużej użyteczności ciągników tej serii przy pracach komunalnych, ogrodniczych, sadowniczych oraz pomocniczych w gospodarstwach rolnych (np. przygotowanie i dozowanie pasz). Maszyny te świetnie współpracują z wydajnymi narzędziami i osprzętem (np. z ładowaczami) oraz sprawdzają się przy przewożeniu cięższych ładunków. Komfort pracy operatorowi zapewnia kabina klasy premium ze standardowo montowanym joystickiem do obsługi ładowacza. Ciągniki tej serii są napędzane cenionymi silnikami Deutz o pojemności 2,9 l. Dostępne są dwie wersje układów napędowych: mechaniczny Synchron-Shuttle lub Power Shuttle.

Najmocniejsza klasa od 110 do 130 KM

Ciągniki serii 5 o mocy 110-130 KM są typowymi maszynami rolniczymi. Dzięki zamontowaniu zbiorników paliwa o dużej pojemności są one przystosowane do długotrwałych prac przy średnim i dużym obciążeniu. Aby nie wiązało się to z nadmiernym wysiłkiem operatora, ciągniki wyposażono w wysokiej klasy klimatyzowane kabiny i intuicyjnie obsługiwane konsole (umożliwia to zawiadywanie wszystkimi elementami sterującymi). Wysoką sprawność zapewniają im silniki Deutz o pojemności 3,6 l oraz układy napędowe z przełożeniami 36/36 z funkcjami Power Shift i Power Shuttle. Ciągniki serii 5. znajdują się na etapie homologacji i zostaną wprowadzone do sprzedaży na początku przyszłego roku.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Pronar

13. czerwiec 2024 21:53