StoryEditor

Ciągniki Claas do wynajęcia na godziny

Duże, dobrze wysposażone ciągniki, które będą gotowe do rozpoczęcia pracy w możliwie szbykim terminie za stosunkowo niewielkie pieniądze - z takimi założeniami Claas uruchomił w Polsce program wynajmu ciągników rolniczych. Podczas wizyty u dealera producenta z Harsewinkel firmy Agrimasz z Niepruszewa poznaliśmy szczegóły wynajmu dotyczące m.in. ceny lub minimalnej długości trwania wynajmu.
17.04.2024., 14:30h

Wynajem ciągników rolniczych na polskim rynku przybiera na sile. Kolejną z firm która zdecydowała się na ten ruch jest Claas, który wraz z dealerami przeznaczył do wynajmu 30 ciągników o mocy od 185 KM do 530KM. Program First Claas Rental w pierwszym roku ma charakter pilotażowy przez co dostępny jest u dystrybutorów marki w północno-zachodniej cześci Polski. Do programu zaangażowano następujących dealerów:

 •  Agrimasz (Niepruszewo i Fiszewo),
 • Agro-Land (Jastrowie),
 • Kalchem (Głęboczek Wielki) 
 • Ulenberg (Główczyce i Pyrzyce).

"Zdecydowaliśmy się nie rozpoczynać programu od razu w całej Polsce z uwagi na jego charakter pilotażowy. Obecnie ciągniki są dostępne w sześciu punktach na północy kraju, z pięcioma w każdym z nich. To stanowi znaczne wyzwanie logistyczne, a także nowy obszar działalności w naszym portfolio. Zależało nam na uniknięciu popełnienia błędów na początku, dlatego też korzystamy z doświadczeń zdobytych w Niemczech i we Francji. Musimy się tego również nauczyć, lecz w przyszłych sezonach punkty First Claas Rental prawdopodobnie będą dostępne w całym kraju" - mówi Emil Kaźmierczak z Claas Polska

Nie wyklucza to jednak możliwości wynajmu ciągników dla klientów z poza obszaru działania wymienionych oddziałów. Świetnym przykładem na to jest wynajem Axiona 960 Terra Trac przez Mateusza Nowickiego z okolic Hajnówki (woj. podlaskie). 

image
FOTO: Siara

Okazja nie tylko dla klientów...

... ale również dla ciągników Claas. Podczas pracy wynajętym ciągnikiem operator ma okazję poznać oraz przetestować w warunkach własnych gospodarstw aktualnie dostępne nowiniki technologiczne implikowane do ciągników. Stąd tak bogate wyposażenie ciągników, które przeznaczono na wynajem. Claas zamierza pokazać rolnikom pełen zakres możliwości, jakie oferują ich ciągniki. Niemal wszystkie maszyny są wyposażone w przekładnie Cmatic (jedynie najmniejszy model w ofercie First Claas Rental, Arion 650, posiada przekładnię Hexashift), oraz system Cemos, który wspiera operatora w dobieraniu optymalnych ustawień do różnych warunków polowych. Przykładowo, ciągnik Arion 660  posiada następujące cechy:

 • Silnik DPS 6,7 l
 • Bezstopniowa przekładnia CMATIC – 50 km/h/Przekładnia HEXASHIFT 24/24 – 50 km/h
 • Ogumienie Michelin: tył 650/45 R42; przód 540/65 R30
 • Zbiornik paliwa 370 l
 • Przedni obciążnik 1000 kg
 • System GPS Pilot RTK Net (2–3 cm)
 • 4 zawory elektrohydraulicznych + 2 zawory z przodu
 • Tylny podnośnik kat. 3 – 8000 kg
 • Zaczep kulowy automatyczny z zaczepem pociągowym
 • Oświetlenie robocze 16 x LED
 • Obracany, komfortowy fotel operatora z amortyzacją półaktywną, wentylacją i ogrzewaniem
 • Hydrauliczne cięgło górne kat. 3
 • Automatyczna klimatyzacja
 • Radio z Bluetooth i zestawem głośnomówiącym
 • Ubezpieczenie OC i AC oraz regularne przeglądy
image
Dostępna oferta ciągników Claas na wynajem w programie First Claas Rental
FOTO: Siara

Cena i okres wynajmu ciągników Claas

Poznaliśmy możliwości ciągników, ale co z ceną? W zależności od segmentu ciągników ceny za godzinę różnią się. Rozliczenie opiera się na 40-godzinnym tygodniu pracy, z preferencyjnymi stawkami dla dłuższych okresów wynajmu. Istnieje możliwość przedłużenia wynajmu w trakcie jego trwania po uzgodnieniach z dealerem. Na przykład, sugerowana stawka za godzinę wynajmu ciągnika Axion 870 przy umowie na 6 miesięcy (co stanowi 500 godzin pracy) wynosi 158 zł netto. Za wynajem ciągnika Arion 660 przez 40 godzin cena wynosi 145 zł netto za godzinę, natomiast za Axion 960 Terra Trac - 280 zł netto za godzinę.

Jak wynająć ciągnik rolniczy?

Cały proces odbywa się za pośrednictwem strony internetowej, na której możemy wybierać spośród dostępnych maszyn, zapoznawać się z ich parametrami technicznymi i natychmiastowo sprawdzać stawki opłat za wynajem na okres tygodniowy i dłuższy, po kliknięciu na wybrany model. Po wyborze maszyny, okresu wynajmu i dealerów, od których zamierzamy wypożyczyć maszynę, oczekujemy na kontakt od sprzedawcy. Podsumowanie zamówienia zawiera również kwotę wynajmu netto. W międzyczasie otrzymujemy e-mail z potwierdzeniem zamówienia, które musimy zweryfikować. Ciągnik może być gotowy do odbioru najwcześniej w ciągu 48 godzin od momentu złożenia zamówienia, a niezbędne formalności są załatwiane przy odbiorze u autoryzowanego dealera. Wówczas ciągnik jest odpowiednio opisywany, fotografowany, a sporządzany jest specjalny elektroniczny protokół przekazania. Po zakończeniu wynajmu sprawdzany jest stan maszyny po usłudze.

image
FOTO: Siara

Serwis wynajmowanych ciągników

Po zakończeniu każdego wynajmu ciągnik przechodzi kontrolę uszkodzeń poprzez porównanie szeregu zdjęć wykonanych z ustalonych punktów. Tyczy się to głównie zewnętrznych zarysowań lub pęknięć. W kwestii eksploatacji podzespołów pole do popisu mają rozwiązania telemetryczne, które na bieżąco monitorują ewentualne kody blędów lub nadchodząće przeglądy. Przyjęto, że ciągnik opuszcza plac z zatankowanym do pełna zbiornikiem paliwa i z takim wraca. 

opr. Łukasz Siara

24. maj 2024 05:00