StoryEditor

Case IH - nowa prasa LB 424 XLD

Producent wspomina nawet o 10% wzroście gęstości, co ułatwi magazynowanie zbieranego materiału. Dostępne są wersje z sieczkarnią wirnikową i pakowaczem.

25.01.2023., 18:00h

Case IH rozszerza gamę pras wielkogabarytowych, dodając nowy model w popularnym segmencie 120 cm x 70 cm. Po sprasowaniu maszyną z oznaczeniem LB 424 XLD uzyskuje się bele o długości 260 cm, które są nawet o 10% cięższe niż te produkowane przez obecny model LB 424 XL.

Istotne znaczenie ma wzmocniony tłok

Adresatem nowych maszyn są nabywcy, którzy potrzebują wyjątkowo gęstych, dobrze uformowanych i zwięzłych bel, które pozwalają zmaksymalizować wydajność, obniżyć koszty transportu i lepiej wykorzystać przestrzeń magazynową.

Gęstsze bele to głównie zasługa wzmocnionego tłoka, który w modelu LB 424 XLD zapewnia 400 kN kompresji, co stanowi 27-procentowy wzrost w stosunku do modelu LB 424 XL. Jego konstrukcja obejmuje mocne, prostopadłe belki wsporcze w kształcie litery V, wykonane z grubszej o 33% stali 8-milimetrowej, wraz z czterema wzmacniającymi płytami sekcyjnymi zamiast dwóch.

Mocna, wszechstronna konstrukcja

Nowy model jest wyposażony we wzmocnione boczne drzwi komory prasy, które są dwa razy sztywniejsze niż w wersji LB 424 XL. Górne drzwi i ich belki zagęszczające również są mocniejsze i sztywniejsze, podczas gdy część przednia i podłoga komory formowania beli są standardowo wyposażone w okładziny ze stali Hardox, więc są odporne na ścieranie i trwałe.

Konstrukcja obejmuje również dwa większe, 140-milimetrowe hydrauliczne siłowniki zagęszczające, które wywierają o 113% większą siłę na drzwi boczne; mają głębszy profil, aby poprawić sztywność i równomiernie rozłożyć dodatkowy nacisk. Większe siłowniki hydrauliczne zwiększają również o 25% nacisk na drzwi górne, a o jej równomierne rozłożenie dbają dwie dodatkowe dźwignie zagęszczania.

Rejestracja danych

Podobnie jak jego dotychczasowy kolega ze stajni – LB 424 XL, z którym współdzieli dużą liczbę części, model LB 424 XLD zwiększa wydajność dzięki regulacji prędkości ciągnika oraz rejestracji danych dotyczących masy, objętości i wilgotności dzięki systemowi AFS Connect firmy Case IH. W obu przypadkach zastosowano bardzo mocny supłacz TwinePro, który eliminuje ścinki sznurka, a tym samym zapobiega zanieczyszczeniu paszy. Oba modele wyposażone są również w liczne funkcje ułatwiające konserwację: od automatycznego pokrywania smarem, centralnego układu smarowania, schowka na 32 kłębki sznurka po bezpośredni dostęp do punktów konserwacji.

Pięć wersji pras

Gama wielkogabarytowych pras kwadratowych Case IH obejmuje obecnie pięć maszyn, w tym dwa modele o wymiarach 120 cm x 70 cm, nowy LB 424 XLD i istniejący LB 424 XL, które są dostępne w wersjach z pakowaczem i z sieczkarnią wirnikową. Plasują się one między modelem LB 324 XL o wymiarach 80 cm x 70 cm, który jest dostępny tylko w wersji z pakowaczem i sieczkarnią. Z kolei LB 334 XL o wymiarach 80 cm x 90 cm występuje w wersji z pakowaczem, pakowaczem i sieczkarnią lub sieczkarnią wirnikową, a także największymi modelami LB 434 XL o wymiarach 120 cm x 90 cm z pakowaczem lub sieczkarnią wirnikową.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Case IH

19. maj 2024 13:58