StoryEditor

Bobcat przygotował ładowarkę z wysokiej półki...

... a nawet najwyższej, jak sam określa to producent nowej, kompaktowej ładowarki kołowej L95 dla różnych zastosowań w rolnictwie, budownictwie i pracach komunalnych.
02.10.2023., 09:00h

Ten nowy produkt z serii L95 uzupełnia linię modeli L85 oraz L75 wprowadzonych odpowiednio w 2021 i 2022 r. – Nowy model L95 Premium to połączenie wysokiej mocy, intuicyjnego sterowania, komfortu operatora, łatwości użytkowania oraz elastyczności osprzętu dostępnych w L75 oraz L85 – tak opisuje go producent. Ponadto L95, mistrz pryzmowania, dysponuje najnowszymi rozwiązaniami dostępnymi również w wersjach L75 i L85 na 2024 r., które powstały zgodnie z sugestiami odbiorców sprzętu.

Jiri Karmazin, dyrektor ds. ładowarek w firmie Bobcat, wyjaśnia: – Wysoką wydajność L95 zapewnia połączenie potężnego silnika Bobcat 75 KM, układu hydraulicznego i maksymalnej prędkości jazdy 40 km/h. Podobnie jak w L75 oraz L85 dochodzi do tego wygodna i przestronna kabina, a także duża stabilność i udźwig oraz imponujące siły odspajania, nacisku i uciągu, a także szeroka gama osprzętu Bobcat. Na plus zasługuje to, że system Automatic Ride Control chroni operatorów przed przeciążeniami przenoszonymi z nierówności terenu.

image

Ładowarka L95 jest standardowo wyposażona w ulepszony system Power Quick-Tach, który jest zgodny ze złączkami stosowanymi szeroko w branży.

FOTO: Bobcat

Z myślą o rolnictwie i z intuicyjnymi rozwiązaniami

Operatorzy L95 mogą teraz w stojącej maszynie zmienić bieg z pierwszego na drugi, co pozwala na przyspieszenie nawet do 40 km/h, dzięki czemu poruszanie się po gospodarstwie jest szybsze. Wyższa prędkość może zapewnić znaczące oszczędności i zwiększenie dziennej wydajności maszyny w rolnictwie. L95 można też wyposażyć w wysokiej klasy koła 405/70 R20, przeznaczone specjalnie do prac rolniczych.

Nawet niedoświadczeni operatorzy mogą szybko poczuć się pewnie podczas pracy z L95 dzięki intuicyjnemu sterowaniu, napędowi flex z funkcją automatycznego biegu jałowego oraz licznym rozwiązaniom zwiększającym bezpieczeństwo. Maszyna wyposażona jest również w automatyczny hamulec postojowy oraz funkcje wspomagania na pochyłości. Dzięki temu hamulec postojowy w L95 można włączać i wyłączać według potrzeb. Zdaniem producenta, te rozwiązania znane z samochodów osobowych, są wyjątkowe w tego typu maszynie.

Większa funkcjonalność

Jiri Karmazin dodaje – W L95 wprowadzamy nowatorskie rozwiązania w branży, które dodatkowo zwiększają łatwość użytkowania. Joystick jest teraz wbudowany w amortyzowany fotel, co zapewnia operatorowi wygodę i komfort. Położenie wszelkich elementów sterowania na joysticku zaprojektowano tak, aby maszynę można było obsługiwać łatwo i wygodnie użytkować nawet podczas wielu godzin pracy. W oparciu o opinie klientów poprawiliśmy również czas zmiany kierunku jazdy oraz funkcjonalność podnoszenia i przechylania łyżki, co zwiększa wydajność i wygodę obsługi – mówi Jiri Karmazin.

image

Podobnie jak w L75 i L85, inne wyjątkowe rozwiązanie w L95 to Advanced Attachment Control – zaawansowane sterowanie osprzętem.

FOTO: Bobcat

Komfort użytkowania

L95 została zaprojektowana mając operatora w centrum uwagi, aby zapewnić mu wysoki poziom komfortu i łatwość obsługi. Kabina zapewnia pełną ochronę FOPS poz. II, a dwa stopnie ułatwiają wsiadanie do kabiny i wysiadanie z niej.

Niezależnie od ilości godzin spędzonych w kabinie operator zawsze czuje się komfortowo dzięki pełnej regulacji podgrzewanego fotela wysokiej klasy, układowi ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oraz kierownicy regulowanej w dwóch płaszczyznach. W pełni przeszklone drzwi oraz potężne lampy diodowe zapewniają zawsze doskonałe pole widzenia. Radio DAB+ i funkcja zestawu głośnomówiącego do telefonu ułatwiają kontakt z operatorem.

Wszystko w zasięgu ręki

Położenie wszelkich elementów sterowania zaprojektowano tak, aby L95 można było obsługiwać łatwo i wygodnie nawet podczas długich dni roboczych. Sterowanie blokadą mechanizmu różnicowego, zakresem prędkości, pływaniem wysięgnika i przepływem układu pomocniczego znajdują się w zasięgu dłoni operatora na szczycie joysticka. Pokrętło sterowania służy do uruchamiania, nawigacji i potwierdzania ustawień L95 na 5-calowym wyświetlaczu oraz do szybkiego przełączania widoku z kamery cofania. Wszystkie ekrany wyświetlające istotne dane maszyny i ekrany konfiguracji obsługuje się pokrętłem sterowania.

Łatwa wymiana osprzętu

Ładowarka L95 jest standardowo wyposażona w ulepszony system Power Quick-Tach, który jest zgodny ze złączkami stosowanymi szeroko w branży. System Power Quick-Tach upraszcza i dodatkowo zabezpiecza połączenia hydrauliczne, zwłaszcza podczas wymiany osprzętu w trakcie prac rolniczych. Ponadto dostępna jest nowa wersja adaptera Bob-Tach do montażu zatwierdzonego osprzętu Bobcat, a system Power Bob-Tach jest oferowany w opcji.

Do pracy z osprzętem wymagającym wysokiego przepływu, np. dmuchawy śnieżne i szczotki kątowe, L95 można wyposażyć w opcjonalny układ wysokiego przepływu, zapewniający wydajność 100 l/min. Aby jeszcze bardziej podnieść wydajność osprzętu wysokiego przepływu, Bobcat zwiększa ciśnienie z 200 do 225 barów. Skraca to również czas automatycznego ograniczenia mocy o 50%, co chroni podzespoły hydrauliczne, gdy maszyna nie jest rozgrzana.

Przycisk alterrnatywnego sterowania

Podobnie jak w L75 i L85, inne wyjątkowe rozwiązanie w L95 to Advanced Attachment Control – zaawansowane sterowanie osprzętem. Ten rewolucyjny system pozwala operatorowi jednym przyciskiem przełączyć się na alternatywny schemat sterowania maszyny. Zapewnia to niezależne sterowanie obrotami silnika (i maksymalnym przepływem w układzie pomocniczym) oraz prędkością jazdy maszyny. Złącze 7-pinowe pozwala operatorowi sterować nawet najbardziej skomplikowanym osprzętem intuicyjnie i efektywnie.

Zobacz jak podczas pracy w rolnictwie spisuje się kompaktowa ładowarka Bobcat L95

Rozbudowana sieć dealerów

Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów firmy Bobcat ładowarka L95 objęta jest wsparciem technicznym przez rozbudowaną siecią dealerów oferujących w jednym punkcie serwis maszyn i silników. Dostępna jest również funkcja zdalnego monitorowania wydajności maszyny dzięki systemowi telematyki Bobcat Machine IQ.

Podstawowe dane techniczne ładowarki L95:

Łyżka standardowa: 0,8 lub 1,0 m3

Ładowność łyżki: 0,6–1,5 m3

Masa robocza: 5376 kg

Wysokość podnoszenia: 3275 mm

Wysokość kabiny: 2522 mm

Moc silnika: 56 kW (75 KM)

opr. Jan Józefowicz, źródło: Bobcat

21. maj 2024 06:17