StoryEditor

BKT ma sposób na ochronę gleby

Nie chodzi tylko o ograniczenie zagęszczania roli, ale też o istotne zwiększenia ładowności. Dlatego na oponach BKT warto zwrócić uwagę na oznaczenie CFO.
08.02.2023., 08:00h

Nie od dziś wiadomo, że ograniczenie zagęszczenia gleby jest korzystne dla rozwoju roślin i wpływa na wysokość plonu jego jakości. Dlatego producenci maszyn i opon wprowadzają różne innowacje, dążąc do zrównoważonego rolnictwa pod względem środowiskowym i ekonomicznym.

BKT wyjaśnia, że opony VF (skrót od Very-high Flexion) i IF (Increased Flexion) są dobrą odpowiedzią na problemy związane z nadmiernym zagęszczaniem gleby, ponieważ mają większą powierzchnię kontaktu z podłożem i wymagają niższego ciśnienia powietrza. Te cechy sprawiają, że maszyny rolnicze lepiej sobie radzą z cięższymi ładunkami.

CFO to oznaczenie wytrzymałych opon

Cyclic Field Operations (CFO) to specjalne oznaczenie, które umieszczono na oponach kół napędowych IF lub VF. Określa ono w szczególności opony przeznaczone do maszyn rolniczych w pracach polowych. To wytrzymałe opony o dużej powierzchni styku z podłożem, które pozwalają na zróżnicowane obciążenie opon w trakcie pracy i transportu ładunków. Dotyczy to m.in. kombajnów podczas żniw i przyczep transportujących ziarno do magazynów. Właśnie w takich pojazdach w ostatnich latach odnotowano znaczny wzrost masy w porównaniu z innym sprzętem.

Zwiększone obciążenie opon

Zazwyczaj opona radialna IF może wytrzymać ponad 20% wzrost obciążenia w stosunku do standardowego ogumienia radialnego. Jeśli opona ma oznaczenie CFO może wytrzymać nawet o ponad 55% większe obciążenie bez wzrostu ciśnienia powietrza.

Ponadto opony z takim oznaczeniem dobrze sprawdzają się w mokrych, a nawet błotnistych warunkach polowych w trakcie zbioru. Dzięki większemu śladowi i dodatkowej zdolności flotacyjnej, czyli oponom IF i VF. Te unikalne cechy opon CFO pozwalają zwiększyć wydajność prac rolniczych, a także osiągi i trwałość ogumienia.

image

kolejnym produktem BKT z oznaczeniem CFO jest Agrimax V-Flecto w dwóch rozmiarach VF. To opona z najwyższej półki, którą zaprojektowano tak, aby zwiększyć osiągi ciągników o dużej mocy.

FOTO:

Kilka wyróżniających się opon

Firma BKT zna możliwości i zalety opon z oznaczeniem CFO, więc postanowiła wprowadzić ten symbol do kilku wyróżniających się produktów. Wśród nich jest Agrimax Force, to jeden z bardziej udanych opon BKT – jak wyjaśnia producent – wyróżnia się dzięki 21 rozmiarom IF z oznaczeniem CFO. Opona ta została opracowana specjalnie dla kombajnów zbożowych i ciągników o dużej mocy, które pracują podczas żniw, w uprawie i transporcie. Z kolei dwa inne produkty są adresowane do prac żniwnych, które wymagają dobrej trakcji na polach i dużej nośności, to modele Agrimax Teris i Agrimax RT 600, są dostępne w 6 rozmiarach IF z oznaczeniem CFO. Wreszcie, kolejnym produktem BKT z oznaczeniem CFO jest Agrimax V-Flecto w dwóch rozmiarach VF. To opona z najwyższej półki, którą zaprojektowano tak, aby zwiększyć osiągi ciągników o dużej mocy.

Istotne znaczenie dla rozwoju opon ma ciągły dialog BKT z użytkownikami. Producent rozszerza i ulepsza gamę produktów, znajdując rozwiązania, które odpowiadają zróżnicowanym potrzebom odbiorców.

opr. Jan Józefowicz, źródło: BKT

27. maj 2024 21:46