StoryEditor

Bezpłatne rozwiązania cyfrowe ułatwią pracę

Udostępnienie rolnikom otwartych narzędzi cyfrowych, opłacalnych i energooszczędnych – to cel projektu OpenAgri
20.04.2024., 06:00h

Obejmie on 10 państw Unii Europejskich i ma przyczynić się do cyfrowego rozwoju rolnictwa. Bierze w nim udział Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.

Projekt skupia się na kilku kluczowych problemach, przed którymi stoi sektor rolniczy, związanych z dostępnością, wydajnością i zrównoważonym rozwojem narzędzi rolnictwa cyfrowego. Jednym z nich jest oszczędność wody, zwłaszcza na dużych farmach, które zużywają jej najwięcej.

Specjaliści z Łukasiewicz – PIT pracują w ramach tego projektu nad rozwiązaniem, które umożliwi sterowanie urządzaniami do podlewania upraw. Ma ono dostosowywać nawadnianie do faktycznego stanu gleby (o którym poinformują rolnika czujniki) i prognoz pogody. Rozwiązanie testowane będzie na jednej z polskich farm specjalizujących się w produkcji ziemniaków (produkcja rzędu 85 tys. ton rocznie). Nawadniany jest tam obszar 800 ha. Po wprowadzeniu innowacji zużycie wody ma zmniejszyć się o 10 procent.

image
Projekt OpenAgri trwa od stycznia 2024 r. do grudnia 2026 r.  Realizuje go konsorcjum 18 partnerów. Jednym z nim jest Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny – zdjęcie ilustracyjne.
FOTO: Jan Józefowicz

OpenAgri to coś więcej niż narzędzia

Dyskusje o potencjale rozwiązań cyfrowych dla rolnictwa trwają od lat, jednak ich wdrażanie następuje powoli. Stąd szczególna rola projektu OpenAgri, który w centrum swojej działalności stawia rolników. W ramach projektu zostaną opracowane opłacalne i energooszczędne narzędzia typu open source dostosowane do konkretnych potrzeb rolników, także tych, którzy mieszkaj w odległych miejscach, z gorszym dostępem do internetu.

– OpenAgri to coś więcej niż narzędzia – to zmiana paradygmatu – podkreśla prof. Christopher Brewster, koordynator projektu z Uniwersytetu w Maastricht. – Stawiamy rolników w centrum cyfrowej rewolucji. Stworzymy ekosystem, który przełamie bariery kosztowe, zbuduje zaufanie i pokona przeszkody w zakresie łączności, stawiając rolników w roli liderów odpowiedzialnych za zrównoważoną przyszłość rolnictwa. W ramach naszych 14 programów pilotażowych na rzecz zrównoważonych innowacji (SIP), obejmujących 10 krajów europejskich, od dalekich terenów górskich po podmiejskie gospodarstwa rolne, rolnicy i twórcy technologii będą ściśle współpracować, aby opracować rozwiązania odpowiadające ich wyzwaniom. Wspólnie opracowują innowacyjne rozwiązania dostosowane do konkretnych potrzeb rolnictwa w różnorodnych warunkach – dodaje prof. Christopher Brewster.

Program innowacji UE "Horyzont Europa"

Projekt OpenAgri trwa od stycznia 2024 r. do grudnia 2026 r. Realizuje go konsorcjum 18 partnerów. Jednym z nim jest Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.

OpenAgri otrzymał finansowanie w ramach programu badań i innowacji Unii Europejskiej "Horyzont Europa". Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej projektu, a także na Facebooku, LinkedIn, X i YouTube.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny

22. lipiec 2024 16:50