StoryEditorNowy BigBud

Bestia o mocy 700 KM, czyli nowy BigBud na targach ConExpo.

Po 40 latach oczekiwań, jest i on – BigBud w nowej odsłonie, czyli mniejszy brat najmocniejszego ciągnika rolniczego na świecie!
24.03.2023., 09:52h
Bartłomiej DróżdżBartłomiej Dróżdż

Oczekiwanie na kolejny model BigBuda dobiegło końca. Na targach ConExpo po raz pierwszy od 40 lat odwiedzający podziwiali ciągnik BigBud w nowej odsłonie. Maszyna została stworzony przez północnoamerykańskie firmy Big Equipment oraz Rome Agricultural and Construction Equipment.

Maszyna łącząca klasykę z nowoczesnością

Stylistyka maszynie zbliżona jest do starszego modelu. Solidna, toporna konstrukcja oraz kanciaste kształty przełamane są miejscami zaokrągloną nowoczesną kabiną. Niektórzy odwiedzający uważają, że odświeżona kabina na klasycznej, kwadratowej konstrukcji nie jest najlepszym połączeniem, podczas gdy inni twierdzą, że właśnie tak powinien wyglądać ciągnik – prosto i solidnie. Jest to jeszcze prototypowa wersja i dużo elementów może ulec zmianie.

Jakie opony ma nowy BigBud?

Prototyp nowego BigBuda wyposażono w podwójne opony Good Year LSW710/65R46. Dostępna będzie szeroka gama ogumienia wliczając w to pojedyncze opony Titan LSW1100/45R46 na gąsienicach kończąc.

Mocna, gruba rama

Grubość stali użytej w konstrukcji ramy prototypowego modelu wynosi 57 mm. Maszyna zbudowana z gotowych komponentów łączy 700-konny silnik Catterpilar C18 z 18-biegową przekładnią powershift oraz z tylną osią wprost z 50 tonowej, ciężkiej ładowarki kołowej.

Czy zobaczymy na polach?

Współtwórcą maszyny jest Rome Agricultural and Construction Equipment. Ten fakt wraz z tym, że pokazano prototyp na targach budowlanych sugerować może, że główną grupą docelową będzie sektor budowlany. Ogromna moc i gabaryty sprawiają jednak, że ciągnik może stać się wołem pociągowym na wielkoobszarowych gospodarstwach w Ameryce Północnej.

Plany na najbliższa przyszłość

Twórcy, w pierwszym roku chcą wyprodukować 6 sztuk BigBuda, po czym stopniowo zwiększać produkcje. Niestety, wszystko zależy od dostępności podzespołów. Prawdopodobnie w przyszłości dostępna będzie wersja na gąsienicach. Jednak kołowe modele BigBud 700 zapewne szybciej zagoszczą w naszych gospodarstwach niż modele gąsienicowe.

S. Vale, opr. BD

fot. Daniel Foged

08. czerwiec 2023 16:29