Taki rozwój rynku wynika ze stałego zwiększania liczby gospodarstw rolnych, które wprowadziły innowacyjne rozwiązania związane z rolnictwem 4,0. W 2024 r. było to aż 400 gospodarstw. Wyniki badań przeprowadzonych przez Smart Agrifood Politechniki Mediolańskiej zostały zaprezentowane podczas 46. międzynarodowej wystawy EIMA na tarach w Bolonii.
Zdalna kontrola i monitorowanie
Ponad 60% rozwiązań wprowadzonych przez gospodarstwa rolne dotyczy zdalnej kontroli i monitorowania upraw i gruntów, a także technologii wspomagania decyzji. Około 75% innowacji dotyczy systemów gromadzenia i ulepszania danych, 59% rozwiązań IoT (Internet Rzeczy), a 58% platformy oprogramowania. Z drugiej strony sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe są nadal wykorzystywane w niewielkim stopniu.
Ankieta była też okazją do zilustrowania europejskiego projektu QuantiFarm, obejmującego 100 rolników z 20 różnych krajów, w celu przeanalizowania wpływu technologii 4.0 na przychody, rentowność, środowisko i jakość życia rolników, wyniki są obiecujące.
Oszczędność wody, energii i paliwa
Badania potwierdziły korzyści z zarządzania przedsiębiorstwem rolnym za pomocą technologii 4.0. W większości przeanalizowanych do tej pory gospodarstw odnotowano wzrost przychodów przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody, energii i paliwa. Wpływ społeczny jest również znaczący, oferując lepszą równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.
oprac. Jan Józefowicz, źródło: Feder Unacoma