StoryEditorAgritechnica 2023

Kubota wprowadza autonomiczny ciągnik Agri Robo KVT!

Na targach Agritechnica 2023 Kubota prezentuje nowy model MR 1000A Agri Robo KVT, który może być sterowany ręcznie lub zdalnie i autonomicznie.
13.11.2023., 20:00h

Agri Robo KVT rozszerza gamę autonomicznych ciągników Kubota, która rozpoczęła się w Japonii w 2017 r. od modelu SL60A, a następnie w 2020 r. od klasy 100 KM. Nowy model autonomicznego ciągnika reprezentuje nowy sposób pracy w rolnictwie. Rozwiązuje problem niedoboru siły roboczej i umożliwia wykonywanie precyzyjnych prac, nawet w nocy, bez przerw, gwarantując przy tym maksymalny komfort, bezpieczeństwo i wydajność.

Agri Robo KVT może jechać po drodze do miejsca pracy jak zwykły ciągnik, a po dotarciu na miejsce można aktywować tryb autonomiczny, aby sama wykonywała pracę. Ponadto, dzięki intuicyjnemu systemowi obsługi, rolnik może nawet zdalnie obsługiwać dwa ciągniki jednocześnie za pomocą tabletu, specjalnego pilota lub ekranu w kabinie. System FMIS (Farm Management Information System) na panelu ciągnika umożliwia monitorowanie ciągnika w czasie rzeczywistym, dzięki czemu operator przez cały czas ma kontrolę nad jakością pracy.

image

W 2017 roku na targach Agritechnica można było zobaczyć prototyp autonomicznego ciągnika Kubota na bazie modelu Agri Robo SL 60A.

FOTO: Jan Józefowicz

Kubota stawia na rentowność i bezpieczeństwo

Agri Robo KVT to autonomiczny ciągnik klasy średniej o mocy 100 KM, opracowany na platformie modelu Kubota M5112, z którym dzieli wiele podzespołów. Czterocylindrowy silnik wysokoprężny Kubota V3800 o mocy 100 KM, układ hydrauliczny, osie i kabina zostały odziedziczone po poprzednim modelu, ale przekładnia KVT nowego ciągnika została w pełni dostosowana do funkcji autonomicznych.

Zdalne wykrywanie przeszkód

Producent zapewnia, że bezpieczeństwo jest w pełni zagwarantowane podczas użytkowania w trybie automatycznym i zdalnym. Ciągnik jest wyposażony w najnowocześniejszą technologię sonaru i skanera, a także systemy rozpoznawania optycznego, umożliwiające wykrywanie nieruchomych lub ruchomych przeszkód lub osób. Ważący od 3550 do 4130 kg nowy Agri Robo KVT jest również lżejszy od standardowych ciągników, co ma istotne znaczenie dla ochrony gleby przed nadmiernym jej zagęszczaniem.

Sprostać wyzwaniom przyszłości

Kubota, jako główny gracz w sektorze rolniczym, będzie nadal rozwijać technologie obniżające koszty, aby rozwiązać problemy związane z pracą i umożliwić precyzyjne rolnictwo i sprostać wyzwaniom przyszłości. Ciągnik Kubota MR 1000A Agri Robo KVT został zaprezentowany po raz pierwszy w Europie podczas targów Agritechnica. Nie jest jeszcze znana data premiery tego modelu na europejskim rynku.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Kubota

18. czerwiec 2024 22:44