StoryEditorAgritechnica 2023

Autonomiczne roboty Naïo Technologies

To jedna z przełomowych innowacji na targach Agritechnica, która sprawia, że autonomia robotów jest dostępna, niezawodna i bezpieczna – co istotne – bez nadzoru człowieka.
15.11.2023., 09:24h

Taki sprzęt umożliwia całej flocie robotów autonomiczną pracę bez udziału człowieka. Celem jest znaczna oszczędność czasu i większa wydajność pracy.

– Naïo jest jedynym producentem w sektorze robotyki rolniczej, który opracował rozszerzoną autonomię. Ta rewolucyjna technologia pozwala flocie robotów funkcjonować w pełni autonomicznie, przy jednoczesnym przestrzeganiu wszystkich wymogów regulacyjnych i bezpieczeństwa, torując drogę dla bardziej wydajnego i zrównoważonego rolnictwa – mówi Aymeric Barthes, współzałożyciel Naïo Technologies.

Francuska firma z siedzibą w pobliżu Tuluzy twierdzi, że jako jedyna oferuje autonomię z certyfikatami CE i FCC dla swoich lekkich i ciężkich robotów. Co istotne, Naïo przejmuje odpowiedzialność w przypadku incydentu – ale podkreślmy to dobitnie – pod warunkiem przestrzegania warunków użytkowania!

Sposób na niedobór siły roboczej

Autonomiczne maszyny, niewymagające nadzoru, stanowią rozwiązanie problemu rosnącego niedoboru siły roboczej na świecie. Precyzyjne działanie robotów zapewnia wysoką jakość pracy, oferując większą elastyczność w reagowaniu we właściwym czasie i powodując mniejsze zagęszczenie gleby. Co więcej, roboty te są w 100% elektryczne, emitują mniej dwutlenku węgla, a dzięki mechanicznemu odchwaszczaniu zmniejszają zużycie środków chemicznych i GNR.

image

Autonomiczne maszyny, niewymagające nadzoru, stanowią rozwiązanie problemu rosnącego niedoboru siły roboczej na świecie. Takie rozwiązanie można było zobaczyć na targach Agro Show 2023. 

FOTO: Jan Józefowicz

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Moduł "geofencing" uniemożliwia robotowi opuszczenie wstępnie zdefiniowanego obszaru, gdy działa on w trybie autonomicznym, bez konieczności posiadania infrastruktury (antena stała). Opatentowano również systemy wykrywania przeszkód. Naïo oferuje również certyfikowany program szkoleniowy. Daje on operatorom możliwość określenia, z technicznego i prawnego punktu widzenia, czy interwencje mogą działać w trybie rozszerzonej autonomii. Ten tryb pracy wymaga wcześniejszego zatwierdzenia przez Naïo lub jej przedstawiciela na danych obszarach.

image

Autonomiczne maszyny, niewymagające nadzoru, stanowią rozwiązanie problemu rosnącego niedoboru siły roboczej na świecie.

FOTO: Naïo Technologies

Sztuczna inteligencja chroni glebę i środowisko

Rozszerzona autonomia to rozwiązanie długoterminowe, które będzie dalej ewoluować. – To początek podróży, która umieści roboty w centrum połączonego ekosystemu rolniczego – przewiduje Aymeric Barthes. Roboty i usługi oferowane przez Naïo mają na celu ochronę gleby i optymalizację plonów. Zintegrowane z narzędziami do analizy i sztucznej inteligencji, roboty te będą w coraz większym stopniu obsługiwać zadania w całym cyklu upraw, jeszcze bardziej optymalizując pracę, zapewniając oczekiwaną identyfikowalność, a także chroniąc glebę i środowisko.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Naïo Technologies

22. lipiec 2024 14:55