StoryEditor

Australijski ciągnik Acremaster odrodził się po 30 latach!

Laurie Phillips, Australijczyk stojący za ciągnikami Phillips Acremaster wskrzesił kultową markę australijskich maszyn. W portfolio marki wchodzą przegubowe ciągniki z napędem na 4 koła o mocy od 250 do 590 KM. Ile ich powstanie i kiedy wyjada w pola?

Historia ciągników Acremaster

Pierwsze ciągniki Acremaster zostały zbudowane w 1975 roku. Właśnie wtedy Laurie Phillips założył firmę Phillips-Merredin w Merredin w Australii Zachodniej.

Napędzane silnikiem Mercedesa ciągniki miał opinię prostego i niezawodnego. W 1982 roku firma wprowadziła na rynek model 404A o mocy 515 KM. Był to najmocniejszy z sześciu ciągników serii 400, produkowany do 1984 roku.

W 1984 r. firma Acremaster została kupiona przez Don Zanetic, gdzie przez kolejny rok budowano ciągniki dla International Harvester, głównie na rynek australijski.

Acremaster ponownie zmienił właściciela w 1985 roku, tym razem kupiony przez australijskiego producenta sprzętu Horwood Bagshaw, który oferował ciągniki na zamówienie do 1988 roku.

image
FOTO:

Po Acremaster, Laurie Phillips założył Phoenix Tractors, lecz produkcja zakończyła się w 1992 roku.

Tak wiele pytań, a tak mało odpowiedzi

Jak na razie dane techniczne nowych ciągników owiane są tajemnica. Wiadomo jedynie, że będą one wyposażone w silniki Deutz; 11,9 l V6 lub 15,9 l V8. Obie jednostki napędowe współpracują z sześciobiegową, trzyzakresową skrzynią powershift. 

Czy to dobry czas na australijski ciągnik Acremaster?

Z konstruktorem przez lata regularnie kontaktowali się użytkownicy ciągników  Acremaster - byli oni zainteresowani zakupem nowego modelu. Po wysłuchaniu rolników mówiących o tym, jak drogie stały się nowe importowane ciągniki, zaczął zastanawiać się nad pomysłami opracowania prostszej lokalnej wersji.

W 2021 r. Phillips zamieścił ogłoszenie w kilku australijskich gazetach i czasopismach rolniczych, aby sprawdzić, czy ciągle rolnicy chcą kupić mocną, lecz prostą maszynę rolniczą. Odzew był natychmiastowy, a chętnych nie brakowało.

Ile nowych ciągników Acremaster wyjedzie na australijskie pola?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić ile tak naprawdę ciągników opuści fabrykę. Producent jednak uważa, że najpopularniejsze będą te o mocy 443, 536 i 590 KM.

Autor. Steven Vale, Opr. bd

18. maj 2024 16:07