StoryEditor

Amazone: wzbogacona wersja siewnika Precea 6000-2AFCC

Nowa Precea 6000-2AFCC Amazone uzupełnia paletę oferowanych na rynku zawieszanych siewników punktowych. Połączenie solidnego kultywatora wirnikowego KG i precyzyjnego siewnika punktowego Precea zwiększa wydajność.

11.11.2022., 18:00h

Sprzęt jest już w ofercie, także o szerokości roboczej 6 m i 8 rzędami, ale nie mamy informacji o dostępności. Zestaw uzupełniono o montowany z przodu zbiornik FTender. Podstawę udanych wschodów stanowi optymalne przygotowanie podłoża i jednorodne warunki do kiełkowania. Kultywator wirnikowy KG 6002-2 Super równomiernie miesza warstwę siewną za pomocą – jak to określa producent – „zębów pod kątem”. Oddzielenie grubych grudek na powierzchni pola i drobnej gleby w obszarze systemu korzeniowego wpływa istotnie na wzrost roślin. W zależności od warunków glebowych i głębokości roboczej można osiągnąć prędkość roboczą do 12 km/h, co zwiększa wydajność pracy.

System wymiany pozwala sprawnie przekształcić maszynę z siewnika punktowego Precea na ramę redlic Avant z redlicami RoTeC lub TwinTeC. Wzbogacenie o zbiornik FTender do zasilania w nawóz lub nasiona tworzy elastyczny i zwrotny agregat siewny. Połączenie kilku etapów pracy w jednym przejeździe sprawia, że Precea 6000-2AFCC zyskuje na efektywności.

Redlica do siewu w mulcz PreTeC

Zmodernizowana redlica PreTeC do siewu w mulcz może pracować z naciskiem do 220 kg, a w wersji hydraulicznej nawet do 350 kg ze sterowaniem z kabiny ciągnika. Zapewnia to spokojną pracę podczas siewu po pługu lub w mulcz i równomierne wschody. Zespół redlicy można szybko i bez użycia narzędzi dopasować do warunków panujących w danym miejscu. Głębokość roboczą można indywidualnie regulować za pomocą matrycy otworów i ustawić do pozycji parkowania maszyny. Nacisk i kąt otwarcia rolek dociskowych V można regulować bez użycia narzędzi. Dostęp do zespołu redlic jest łatwy a bezobsługowe łożyska i tuleje są chronione przed kurzem.

Separator nadciśnieniowy

Separacja w siewniku Precea odbywa się przez nadciśnienie. Dzięki dmuchawie zbiornik ziarna i cały system dozowania jest pod nadciśnieniem. Ziarna podawane są ze zbiornika do tarczy rozdzielającej. Do dokładnego rozdzielenia służą trzy zgarniacze nadmiaru nasion. Jak wyjaśnia producent – następnie ziarna docierają do kanału wysiewu, gdzie nacisk kontaktowy zostaje zatrzymany, a ziarno jest precyzyjnie wystrzeliwane do bruzdy siewnej i zatrzymywane przez rolkę wychwytującą. Czujnik optoelektroniczny monitoruje rozdzielanie i sygnalizuje na terminalu ewentualne braki nasion lub podwójne. To ułatwia dopasowanie systemu zgarniania. Pojawiła się też elektryczna i w pełni automatyczna regulacja zgarniacza przez SmartControl.

Jeden zbiornik Ftender, a zastosowań wiele

Warto dodać, że Precea 6000-2AFCC ma nowy, montowany z przodu zbiornik FTender do aplikacji nawozu. Duża pojemności 1600 l lub 2200 l to mniej przestojów podczas pracy, a tym samym większa wydajność siewu. FTender ma w standardzie elektryczne dozowanie i sterowanie przez terminal ISOBUS. Kalibracja jest możliwa przez opcjonalny TwinTerminal bezpośrednio na przednim zbiorniku. Do tego celu służy seryjna waga i składane wiaderko schowane w pobliżu dozownika.

FTender oferuje wartość dodaną w postaci możliwości wykorzystania go również jako zbiornika na nasiona w agregacie uprawowo-siewnym Avant 02. Można go również łączyć z maszynami do uprawy gleby Amazone, np. podczas siewu poplonów i/lub nawozu w jednym przejeździe. Mówiąc o siewniku Precea-2AFCC trzeba dodać, że o obsługę troszczy się terminal ISOBUS, np. AmaTron 4 lub AmaPad 2.

Film prezentujący siewnik punktowy Precea 6000-2AFCC Super

opr. Józefowicz

13. czerwiec 2024 17:49