StoryEditor

Amazone pnie się w górę – obroty wzrosły, ale o ile?

Grupa Amazone przez kolejny rok obrotowy jest na kursie wzrostowym pomimo wymagających warunków rynkowych
11.06.2024., 19:00h

W 2023 r. firma przekroczyła obrót w wysokości 850 mln euro. Bilans roczny producenta maszyn rolniczych i komunalnych wykazuje tym samym wzrost obrotów w wysokości 6% w porównaniu z 22% w 2022 roku. Całkowity obrót tego rodzinnego przedsiębiorstwa w roku gospodarczym 2023 osiągnął 852 mln euro, warto dodać, że w 2022 r. było to 804 mln euro.

image
Zaczepiany agregat uprawowo-siewny Cirrus Grand o szerokości roboczej 9 m cechuje precyzja, uniwersalność zastosowania i wydajność.
FOTO: Amazone

Duże wyzwania związane z dostawą komponentów

W pierwszej połowie 2023 r. wysoki poziom zleceń zderzył się z napiętą sytuację w zakresie dostarczanych części, która pomimo intensywnych starań doprowadziła do wąskich gardeł lub opóźnień w produkcji. W drugiej połowie roku doszło do uspokojenia zaistniałej sytuacji. Jak wyjaśnia Amazone, nadal trudno było ocenić istotne konsekwencje w obszarze handlowo-politycznym wynikającym z konfliktów geopolitycznych. Niezależnie od interesu gospodarczego z wielkim niepokojem obserwujemy rozwój sytuacji na dotkniętych obszarach.

image
Zawieszany, pneumatyczny agregat uprawowo-siewny Centaya Super to komfortowe rozwiązanie do wielu zastosowań z dużym komfortem obsługi i precyzją pracy.
FOTO: Amazone

Eksport i oddziaływanie na rynek

Bez względu na pełne wyzwań środowisko gospodarcze firma Amazone w roku obrotowym 2023 odnotowała na światowych rynkach nadzwyczaj wysoki popyt na nowoczesne maszyny rolnicze niezbędne do wzrostu produktywności i rentowności gospodarstw. Do wzrostu obrotów marki Amazone w 2023 r. przyczynił się stabilnie wysoki eksport na poziomie ok. 80% oraz intensywniejsze oddziaływanie na rynek. W celu zabezpieczenia dostaw zwiększono zdolności produkcyjne w zakładach Bramsche i Hude/Altmoorhausen. Poza tym wprowadzono kolejne modernizacje technologii produkcyjnych, aby poprawić jakość produktów. Wyraźnie odczuwalne było również duże międzynarodowe zainteresowanie na targach Agritechnica w listopadzie 2023 r.

Perspektywy na 2024 rok

Amazone jest świadome, że w roku obrotowym 2024 również musi być przygotowane na utrzymującą się niepewną sytuację. Globalne warunki gospodarcze pozostają niestabilne, a gospodarstwa rolne muszą się mierzyć z dalszymi trudnościami. Obecnie można zaobserwować wyraźne zniechęcenie do zakupu sprzętu. Firma będzie śledzić bieżące wydarzenia i jak zwykle działać z zaangażowaniem oraz wyczuciem i nadal podejmować wszelkie niezbędne inwestycje.

Na znaczeniu zyskują nowe rynki, np. Ameryka Północna i Południowa. Firma dostrzega szanse i potencjał w nowych regionach geograficznych i jest zdecydowana, aby kontynuować globalną ekspansję w celu zapewnienia klientom na całym świecie lepszego wsparcia. W kwietniu bieżącego roku brazylijski specjalista w dziedzinie rozsiewaczy nawozów MP AGRO stał się częścią Grupy Amazone.

Maszyny dla różnych regionów świata

W tym roku siłą napędową dla zwiększenia obrotów będzie rozbudowany program produktowy obejmujący innowacyjne maszyny firmy Amazone dostosowane do gleby i klimatu w różnych regionach świata. W obliczu nasilających się ekstremalnych warunków pogodowych firma prowadzi również badania i testuje nowe technologie rolnicze we własnym gospodarstwie doświadczalnym w Wambergen w bezpośrednim sąsiedztwie centralnego zakładu w Hasbergen-Gaste, aby stale móc oferować najnowsze zabiegi i koncepcje uprawy roślin zapewniające zrównoważoną, dochodową hodowlę dla rolnictwa. Ponadto Amazone troszczy się o rozwój portfolio oferowanych maszyn.

image
Ostatnie sprawdzenie sprzętu przed wysyłką w jednym z zakładów marki Amazone.
FOTO: Jan Józefowicz

Od orki po siewniki

Grupa produktowa siewnika pneumatycznego punktowego Precea została niedawno uzupełniona o kolejne typy o szerokości roboczej 6 m. Te warianty są dostępne z wyposażeniem dodatkowym w formie systemu doprowadzania nasion lub zdecentralizowanego zbiornika na nasiona na każdym agregacie wysiewającym.

Program sprzętu do uprawy oferuje też nowe typy pługów Teres i Tyrok. Zapewniają one wysoką efektywność i możliwość dostosowania do orki onland. Firma Amazone korzysta z nowoczesnych rozwiązań w obszarze autonomii i sztucznej inteligencji, aby przyspieszyć rozwój nowoczesnych rozwiązań, co jest istotnym elementem strategii produktowej.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Amazone

19. lipiec 2024 05:42