StoryEditor

Amazone - nowy pług obracalny Tyrok 400 Onland

Firma Amazone oferuje półzawieszany pług Tyrok 400 także w wersji on-land, czyli do orki po caliźnie.
27.05.2023., 16:50h

Dzięki szybkiej i komfortowej zmianie między orką po caliźnie i orką w bruździe, pług Tyrok Onland wyróżnia się istotną zdolnością do przeistoczenia. Nowe typy pługa są dostępne z 7, 8 lub 9 korpusami i przeznaczone do współpracy z ciągnikiem o mocy do 400 KM.

Zmiana między orką po caliźnie na pracę w bruździe

Wielkość ciągnika i ogumienie decydują między innymi o tym, czy możliwa jest orka w bruździe, po caliźnie – czyli poza bruzdą. Zwłaszcza w przypadku ciągnika gąsienicowego, z ogumieniem bliźniaczym lub szerokimi oponami powyżej 710 mm, jazda ciągnikiem w bruździe nie jest możliwa bez niekorzystnego ubijania częściowo przeoranej gleby.

Dużą zaletą orki po caliźnie jest zmniejszony nacisk na podłoże dzięki dużej powierzchni nacisku szerokich opon ciągnika i możliwości obniżenia ciśnienia w ogumieniu na czas pracy. Dzięki temu jest znacząca redukcja zagęszczania gleby co zapobiega powstawaniu podeszwy płużnej. Do tego tryb orki po caliźnie zapewnia lepszą linię ciągu dzięki mniejszemu ściąganiu na boki i skuteczniejszemu przenoszeniu sił. Korzystając z systemów GPS, można dodatkowo podnieść komfort pracy i zapewnić dokładne połączenie przejazdów. Stałe prowadzenie na tej samej głębokości zapewnia przednie kółko kopiujące, które ma kontakt z nieuprawioną glebą.

image

Pług Tyrok Onland ma masywną ramę czworokątną o wymiarach 200x150x10 mm wykonaną ze stali o podwyższonej wytrzymałości. Dzięki temu Tyrok Onland wyróżnia się wysoką stabilnością.

FOTO: Amazone

Wystarczy przestawić dźwignię

Inne czynniki, takie jak stan gleby, mają decydujący wpływ na wybór trybu orki. Z tego powodu bardzo ważna jest możliwość szybkiej zmiany pomiędzy orką po caliźnie i orką w bruździe. Jeśli powierzchnia gleby nie umożliwia optymalnego przenoszenia siły pociągowej z powodu deszczu lub wilgoci na polu, w każdej chwili jest możliwe szybkie przestawienie na tryb orki w bruździe.W tym celu wystarczy przestawić dźwignię hydrauliczną na ramieniu odwracającym.

Plus prostokątnej ramy

Pług Tyrok Onland ma masywną ramę czworokątną o wymiarach 200x150x10 mm wykonaną ze stali o podwyższonej wytrzymałości. Dzięki temu Tyrok Onland wyróżnia się wysoką stabilnością. Decydująca przewaga nad kwadratową ramą polega na tym, że prostokątna rama nie wygina się nawet przy twardym podłożu. Zapewnia to równomierną głębokość roboczą na całej długości i szerokości, co ma duże znaczenie zwłaszcza przy większych szerokościach roboczych.

Niewielkie siły

Model Tyrok Onland wyróżnia również system SmartTurn. Na poprzeczniaku szybki obrót jest hydraulicznie dwukrotnie zwalniany na krótko przed końcem tej czynności. Zapewnia to efekt tłumienia, który oszczędza materiał przy wciąganiu cylindra. Nie ma potrzeby iść na kompromis w kwestii szybkości. W przypadku wariantu Onland "rama" jest automatycznie dosuwana przed obrotem przez siłownik trybu orki po caliźnie, aby środek ciężkości podczas obrotu był położony możliwie nisko, a siły działające na ciągnik i pług – możliwie niewielkie.

image

Amazone podnosi poprzeczkę przy wytwarzaniu części ścieralnych do pługów, stosując jedyny w swoim rodzaju proces hartowania ©plus. Dzięki większemu nawęgleniu stali części ścieralne do pługów Tyrok stały się znacznie twardsze i trwalsze. 

FOTO: Amazone

Bardzo duża pierś odkładnicy

Korpus pługa SpeedBlade z opatentowaną, bardzo dużą piersią odkładnicy cechuje jej minimalne zużycie. Przy zwiększeniu prędkości roboczej, np. z 6 km/h do 8 km/h główny punkt zużycia automatycznie przesuwa się w kierunku środka korpusu pługa. Główny punkt zużycia, nawet przy dużych prędkościach, znajduje się na powiększonej piersi odkładnicy, a nie na samej odkładnicy. Dostępne są różne kształty listew i korpusów, które można dobrać odpowiednio do konkretnego zastosowania.

Kolejny detal z dobrym efektem: czubek lemiesza przykrywa płat lemiesza i chroni połączenia. Dzięki temu sprytnemu rozwiązaniu nie dochodzi do gromadzenia się resztek roślin ani sznurka.

image

Dużą zaletą orki po caliźnie jest zmniejszony nacisk na podłoże dzięki dużej powierzchni nacisku szerokich opon ciągnika i możliwości obniżenia ciśnienia w ogumieniu na czas pracy. Dzięki temu jest znacząca redukcja zagęszczania gleby co zapobiega powstawaniu podeszwy płużnej.

FOTO: Amazone

Nawęglanie stali i regulacja szerokości pracy

Amazone podnosi poprzeczkę przy wytwarzaniu części ścieralnych do pługów, stosując jedyny w swoim rodzaju proces hartowania ©plus. Dzięki większemu nawęgleniu stali części ścieralne do pługów Tyrok stały się znacznie twardsze i trwalsze.

Model Tyrok Onland jest standardowo wyposażony w mechaniczną regulację szerokości pracy. Opcjonalnie można hydraulicznie i bezstopniowo dopasować szerokość roboczą do warunków bezpośrednio z kabiny ciągnika. Także w przypadku szerokości pierwszego korpusu możliwy jest wybór regulacji mechanicznej lub hydraulicznej. Zaletą jest w tym przypadku bezpośrednie połączenie siłownika pierwszego korpusu w przedniej części pługa, co zapewnia precyzyjne łączenie przejazdów podczas orki.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Amazone

23. czerwiec 2024 06:25