Odwiedziliśmy Ośrodek Hodowli Zarodowej Garzyn w miejscowości Drobin, gdzie od dwóch lat jest zainstalowana stacja µMetos 300-USW. Choć to niewielkie urządzenie, ma ogromne możliwości.
– Ta stacja ma wszystko, czego potrzebujemy – mierzy temperaturę, wilgotność powietrza i gleby na różnych głębokościach do 120 cm. Wyposażona jest w tzw. sztuczny liść do pomiaru czasu zwilżenia liścia. Możemy do niej podłączyć dodatkowe czujniki promieniowania słonecznego czy sondy glebowe. A to wszystko w połączeniu z aplikacją FieldCimate, na której możemy nie tylko sprawdzić aktualne dane pogodowe, ale również sprawdzić optymalny moment wykonania danego zabiegu agrotechnicznego – wymienia Damian Golembka, specjalista ds. rolnictwa precyzyjnego w OHZ Garzyn.
Jakie czujniki może mieć stacja pogodowa µMetos 300-USW?
Podstawowe sensory mierzą temperaturę i wilgotność powietrza, prędkość i kierunek wiatru, opady oraz promieniowanie słoneczne. Dodatkowe czujniki pozwalają monitorować temperaturę i wilgotność gleby na różnych głębokościach. Stacja wyposażona jest także w unikalny sensor – tzw. sztuczny liść, który mierzy czas zwilżenia liścia, parametr kluczowy przy określaniu ryzyka infekcji grzybowych.
Aktualna prognoza pogody dla Twojego gospodarstwa
Centralnym elementem systemu Metos jest aplikacja FieldClimate. To tam trafiają wszystkie dane, zbierane przez stację w 15-minutowych interwałach. – Dane przechowywane są w chmurze, więc przez komputer i smartfon w każdej chwili mamy dostęp zarówno do aktualnych, jak i historycznych danych pogodowych. To bardzo wygodne i oszczędza czas – podkreśla Damian Golembka. Dzięki temu rolnicy, którzy mają taką stację, mogą przeglądać aktualne odczyty, prognozy i historyczne dane pogodowe z dowolnego miejsca na świecie.
Jednak stacja 300-USW oferuje znacznie więcej bardziej rozbudowanych funkcji niż pomiar temperatury, nasłonecznienia czy opadów. Dzięki zaawansowanemu przetwarzaniu danych, system oferuje szereg użytecznych funkcjonalności, tj.:
- Radar burzowy pokazujący opady w promieniu 15 km od stacji.
- Miejscowe prognozy pogody na 7 dni do przodu, korygowane na podstawie danych ze stacji.
– Dzięki temu wiemy, czy w danym dniu możemy wykonać oprysk, czy lepiej zaplanować inne prace polowe – podkreśla Damian Golembka.
Modele chorobowe prognozujące ryzyko infekcji grzybowych, tworzone na podstawie aktualnych warunków pogodowych.
– Na podstawie wilgotności liścia, temperatury i opadów stacja prognozuje ryzyko infekcji grzybowych, takich jak septorioza, czy rdza na naszych uprawach zbóż. Pozwala to wykonać zabiegi fungicydowe w optymalnych warunkach. Korzystanie z tych modeli to nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy – dodaje specjalista z OHZ Garzyn.
Współpraca stacji µMetos 300-USW z John Deere Operations Center
Stacja współpracuje także z innymi systemami rolnictwa precyzyjnego, co pozwala zautomatyzować część procesów.
– Dzięki temu, że opryskiwacz jest zintegrowany z John Deere Operations Center, dane pogodowe ze stacji µMetos 300-USW możemy przesyłać bezpośrednio do komputera opryskiwacza. Na podstawie parametrów, tj. prędkości wiatru, wilgotności czy temperatury, maszyna automatycznie dostosowuje ciśnienie, wielkość kropli i ilość cieczy roboczej do aktualnych warunków. Zapobiega to znoszeniu oprysku – tłumaczy Damian Golembka.
Unikaj zbędnych oprysków dzięki stacji marki Metos
Precyzyjne dane pogodowe pozwalają zoptymalizować nawadnianie, nawożenie i ochronę roślin, co przekłada się na realne oszczędności wody, nawozów i środków ochrony.
– Dzięki stacji 300-USW unikamy zbędnych oprysków. Wiemy, kiedy ryzyko infekcji jest wysokie i kiedy zabieg ma sens. W skali sezonu to duża oszczędność – podkreśla specjalista z OHZ Garzyn.
W przyszłości stacja µMetos zostanie rozbudowana o kolejne deszczomierze oraz czujniki wilgotności gleby.
– Zależy nam na precyzyjnym monitoringu wilgotności w całym gospodarstwie. Dzięki temu będziemy mogli wdrożyć zmienne dawkowanie r.s.m. za pomocą opryskiwaczy – na podstawie map zasobności gleby i aktualnej wilgotności. W ten sposób unikniemy przenawożenia lub niedoborów składników pokarmowych – zaznacza Damian Golembka.
Jakie korzyści i oszczędności zapewnia rolnikom stacja pogodowa µMetos 300-USW?
Dzięki precyzyjnym pomiarom, integracji danych w tzw. chmurze oraz zaawansowanemu oprogramowaniu i integracji z maszynami, µMetos 300-USW nie jest zwykłą stacją meteorologiczną, która zmierzy opady, temperaturę, czy siłę i kierunek wiatru. W rękach nowoczesnego rolnika to potężne narzędzie, które dzięki zaawansowanych algorytmom błyskawicznie opracowuje miejscową prognozę pogody, na kilka dni do przodu przewiduje okna pogodowe do wykonania kluczowych zabiegów polowych, a także pozwoli przejrzeć dane historyczne z kilku czy nawet kilkudziesięciu ostatnich lat i porównać je z aktualnym przebiegiem pogody!
Rolnik, wyposażony w tak precyzyjne narzędzie, jest w stanie podejmować najlepsze (w danych warunkach) decyzje agronomiczne, dotyczące uprawy, siewu, nawożenia, ochrony roślin i zbioru. W efekcie uzyskuje możliwie najwyższe i stabilne plony, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów w prowadzeniu zrównoważonej produkcji rolnej.
Pozostaje kwestia ceny. Stacja pogodowa µMetos 300-USW wyposażona w czujniki: opadów, temperatury powietrza i wilgotności względnej, wilgotności liści, promieniowania globalnego, prędkości i kierunku wiatru, a także mierząca parametry, tj. punkt rosy, deficyt ciśnienia pary (VPD), Delta-T i Eto (ewapotranspiracja) kosztuje ok. 15 tys. zł brutto. Do tego dochodzą płatne dodatkowo abonamenty za funkcjonalności, tj. okna pogodowe dla różnych zabiegów, które są dostępne na platformie FieldClimate.
W obliczu zmian klimatu i rosnącej presji na efektywne wykorzystanie zasobów, na znaczeniu zyskują technologie, tj. µMetos 300-USW. Dla Damiana Golembka inwestycja w stację meteorologiczną to oczywisty krok w stronę rolnictwa przyszłości – precyzyjnego, zrównoważonego i dochodowego.
Drogi Czytelniku magazynu profi! Stację pogodową µMetos 300-USW możesz wygrać w naszym konkursie organizowanym wspólnie z firmę Metos Polska. Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy klikając w link: lp.profitechnika.pl/konkurs_wygraj_stacje
Nie zwlekaj, bo na zgłoszenia czekamy do końca lipca! Może stacja pogodowa trafi właśnie do Ciebie!