StoryEditor

Agro-Park Lublin 2024 - maszyny i frekwencja nie zawiodły

W miniony weekend odwiedziliśmy wystawę Agro-Park w Lublinie. Organizatorzy szacują, że mimo złych nastrojów wśród rolników, targi odwiedziło około 17 tys. osób. Nie zabrakło również nowości wśród prezentowanych maszyn, a przed halami zwiedzający mogli podziwiać obfitą ekspozycję kombajnów.
14.02.2024., 06:00h

Organizowana przez Targi Lublin coroczna wystawa Agro-Park jest jedną z wystaw inaugurujących nowy sezon w branży rolnej. Na dwóch halach nie zabrakło miejsca dla firm z sektora maszyn rolniczych, środków do produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Największą uwagę zwiedzających, co nie jest tajemnicą, skupiają jednak nowe ciągniki, kombajny, maszyny towarzyszące i szczególnie pojazy autonomiczne.

Ideal 9T nie tylko w barwach Fendt

Wchodząc na teren targów nie sposób było nie zauważyć okazałej wystawy kombajnów, uświetniały ją m.in. Ideal 9T sygnowany logiem Massey Fergusona zaprezentowany przez lokalnego dealera marki firmę Agrimar. Tuż obok stał kolejny flagowy okręt koncernu AGCO, sieczkarnia samojezdna Fendt Katana 65. Ekspozycję uzupełnił również rotorowy John Deere S770i, Deutz Fahr C6305TS oraz kolejny przedstawiciel kombajnów rotorowych CR8.80, ale to nie jedyny model New Hollanda na lubelskich targach. Na stoisku firmy Rolmax ze Świdnika zwiedzający mogli obejrzeć klawiszowego CX‘a 6.80. Należy wsponieć również o sieczkarni Jaguar w jubilieuszowych barwach z okazji 50-lecia serii, która na stoisku firmy Roltex ubogaciła prezentowaną ofertę maszyn Claas.

Lubelscy producenci maszyn z nowościami! 

Jak przystało na każdą wystawę maszyn rolniczych nie zabrakło nowych maszyn. Należy tu wyróżnić producentów z Lubelszczyzny. Sipma zmodernizowała prasy: w zmiennokomorowowej PZ2780 Supra wzmocniono przekładnie łańcuchowe, zamontowano bezkrzywkowy podbieracz o szerokości 2,2 metra, zespół tnący składający się teraz z 15 noży, zamiast dotychczasowych jedenastu. Podobne zmiany przeszła stałokomorowa prasa Kronos - model PS 2520, oprócz nowego podbieracza zaakualizowano sterownik oraz dodano układ centralnego smarowania przekładni łańcuchowych.

Rozsiewacz Sipma RN z wagą

Kolejną nowością na stoisku firmy był rozsiewacz nawozów RN 1000 Optima Pro z systemem wagowym oraz układem wysiewu ze stali nierdzewnej w wyposażeniu standardowym. Opcjonalnie można go doposażyć w limiter wysiewu na skrajach pola oraz dwa rodzaje plandeki - do wyboru rolowana oraz wykorzystująca stelaż. Swój debiut na lubelskich targach miała również brona talerzowa Zielger Disc Master 3002 Pro, z talerzami o średnicy talerzy wynoszącej 560 mm. Są one indywidualnie zamontowane do ramy oraz zabezpieczone przed kamieniami za pomocą gumowych elastomerów. Regulacja głebokości w pokazanym egzemplarzu odbywała się ręcznie cięgłem z grzechotką. Więcej maszyn zaprezentowanych na targach Agro-Park 2024 zobaczysz w dołączonej do artykułu galerii.

opr. Łukasz Siara

 

 

 

 

 

23. czerwiec 2024 06:20