StoryEditorUprawa bezorkowa

Agro-Masz stawia na uprawę konserwującą

Polski producent maszyn i narzędzi rolniczych, firma Agro-Masz zaprezentowała kilka ciekawych modyfikacji w maszynach rolniczych dedykowanych do uprawy bezorkowej. Zapraszamy na krótką relację z oficjalnej premiery.
14.10.2022., 12:09h

Brona talerzowa Agro-Masz Faster – płytko i wydajnie

Płytko i wydajnie – tak w telegraficznym skrócie możemy podsumować działanie pierwszego z zaprezentowanych narzędzi – brony talerzowej Faster. Uważni czytelnicy na pewno pamiętają, że testowaliśmy ją w wydaniu 1-2022.

Cechą, która wyróżnia ją spośród inny narzędzi z jaskółką w logo są pofalowane talerze. Dzięki ich zastosowaniu podcięcie całej powierzchni pola możemy uzyskać już podczas pracy na głębokości 2 – 3 cm. Płytka praca to jednocześnie niskie zapotrzebowanie na siłę uciągu, dzięki czemu możemy pracować z dużą prędkością (nawet 20 km/h). Wysoka prędkość jazdy oprócz poprawy intensywności pracy znacznie podnosi jej wydajność. A to wszystko przy minimalnym wzruszeniu gleby, co jest kluczowym aspektem w kwestii gospodarki wodnej w glebie. Płytkie zerwanie ścierniska pozwala przerwać parowanie wody nie powodując jednocześnie zbytniego przesuszania wierzchniej warstwy gleby.

image

Faster Cut to nowy agregat talerzowy do płytkiej uprawy.

FOTO: Adam Płachta

Nowa odsłona brony talerzowej od Agro-Masz, czyli Faster Cut

Najnowsza wersja brony Faster przeszła kilka modyfikacji. Pierwszą z nich jest zmodyfikowana rama pozwalająca na zastosowanie przedniego wału nożowego. Regulowany hydraulicznie wał nożowy sprawdzi się zwłaszcza podczas pracy na polach po zbiorze rzepaku lub kukurydzy na ziarno. Jego zadaniem jest cięcie i łamanie długich łodyg i innych resztek pożniwnych. W połączeniu z falistymi talerzami o śr. 460 mm efekt pracy jest świetny! Podczas pokazu polowego, 120-konny John Deere 6120M nie miał problemów z rozpędzeniem się z 3-metrową broną do prędkości rzędu 20 km/h.

Nowy siewnik poplonów od Agor-Masz

Nowością jest również siewnik poplonów z nowym zbiornikiem, produkowanym we własnym zakresie przez Agro-Masz. Siewnik może być sterowany elektronicznie, sygnał prędkości jazdy może pochodzić z koła kopiującego lub z układu GPS. W obu wariantach można dodatkowo zamówić sterowanie prędkości obrotowej wentylatora. Ta opcja sprawdzi się podczas wysiewu drobnych nasion.

W celu lepszego przykrycia wysiewanych nasion, za wałem może pracować jeszcze podwójne zgrzebło z sprężystymi palcami. W kwestii wałów do wyboru mamy:

  • rurowy,
  • ceownikowy,
  • teownikowy,
  • daszkowy
  • i gumowy.

Narzędzie można dociążyć przez montaż dedykowanych obciążników.

Agregat uprawowy Runo i siwenik SN – uprawa, nawożenie i siew w jednym przejeździe

Półzawieszany agregat uprawowy Runo dzięki połączeniu z przednim zbiornikiem Ikar i siewnikiem nabudowanym SN pozwala w jednym przejeździe głęboko spulchnić i nawieźć glebę a także wysiać ziarno. W czasie pokazów polowych, niespełna 160-konny Fendt 415 Vario bardzo dobrze radził sobie z 3-metrowym agregatem pracującym na ok. 20 cm. Maksymalna głębokość pracy z wąskimi dłutami (40 mm) to 25 cm. Przedni zbiornik mieszczący 2000 l nawozu jest wyposażony w elektryczny aparat wysiewający i napędzaną hydraulicznie dmuchawę. Nawóz jest transportowany pneumatycznie i rozdzielany do poszczególnych zębów. Za sekcją uprawową może być zamontowany siewnik mechaniczny SN.

Nowoczesna linia produkcyjna w zakładach Agro-Maszu

Przy okazji premiery nowych narzędzi odwiedziliśmy również hale produkcyjne. Obok sterowanych numerycznie centrów obróbczych, wycinarek laserowych i robotów spawalniczych naszą uwagę zwróciła automatyczna linia do obróbki cieplnej i wtryskarki do produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Na linii obróbki cieplnej, działającej nieprzerwanie przez siedem dni w tygodniu hartowane i nawęglane są elementy narażone na ścieranie np. piersi i skrzydła odkładnic do pługów czy talerze do bron talerzowych. Wtryskarki z kolei zmieniają granulowane tworzywa sztuczne odpowiedniego gatunku w gotowe elementy maszyn i narzędzi. Na marginesie dodamy, że z każdą naszą wizytą w halach produkcyjnych Agro-Maszu przybywa tam nowoczesnych maszyn przemysłowych.

{embed-gallery-1_class}{embed-gallery-1}82134{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}82135{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}82131{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}82132{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}82133{/embed-gallery-1}{/embed-gallery-1_class}

Fachowa wiedza

W czasie premiery maszyn gościem specjalnym był dr hab. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ciekawym wykładzie przybliżył istotę i założenia uprawy w systemie bezpłużnym, po czym na żywo oceniał efekty pracy narzędzi na polu. Zdaniem Pana doktora i naszym brona talerzowa Faster Cut i agregat Runo poradziły sobie świetnie! Narzędzia trafią do sprzedaży w sezonie 2023.

image

Pracę nowych narzędzi oceniał dr hab. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

FOTO: Adam Płachta

Adam Płachta

27. maj 2024 21:58