StoryEditor

Agro-Masz SR-301 – nowa generacja popularnych siewników

Generacyjna wymiana w Agro-Masz trwa w najlepsze! Podczas targów Polagra Premiery 2024 zaprezentowano koncepcję nowego siewnika nabudowanego SN-301, w Kielcach z kolei zaprezentowano propozycję nowego siewnika SR-301. Zmiany względem poprzednika dotyczą nie tylko odświeżonej stylistki. Producent wprowadził kilka poprawek, które mają ułatwić obsługę siewnika
16.03.2024., 13:00h

Na pierwszy rzut oka widać nowe, plastikowe osłony po bokach skrzyni nasiennej z czego jedna stanowi pojemny schowek, na np. składane wiaderko wraz z wieszakiem do przeprowadzenia próby kręconej. Tu warto zaznaczyć, że firma Agro-Masz od pewnego czasu elementy plastikowe wytwarza sama, od projektowania i produkcji form do wtryskarki po ostateczne zabiegi, które mają na celu zmatowić powierzchnię osłon. Skoro już przy plastiku jesteśmy to wspomnę o kołach kopiująco dogniatających za redlicą siewną, są większej średnicy co usprawnić ich trakcję na lżejszych glebach.

image
Szerszy zakres otwarcia zbiornika na nasiona.
FOTO: Łukasz Siara

Zbiornik na nasiona

Jego pojemność nie uległa diametralnej zmianie, ale wprowadzono szereg zmian które według producenta mają usprawnić pracę oraz wpłynąć na jego żywotność. Wyeliminowano z konstrukcji połączenia nitowe, zastąpiono je spawanymi. Zbiornik siewnika Agro-Masz SR-301 uszczelniono od wewnątrz na styku "klapy" i skrzyni, a także na krawędzi rynny do próby kręconej zamontowano gumową, ostro zakończoną listwę która przylega w czasie pracy do zbiornika odprowadzając wodę. Na dnie zbiornika znajdziemy plastikowe elementy o opływowym, przypominającym daszek kształcie, mają one sprawić, aby wszystkie nasiona w trakcie mogły swobodnie przedostać się do aparatów wysiewających.

image
Wkładki zapobiegające zawieszaniu się nasion w zbiorniku.
FOTO: Łukasz Siara

Obsługa

Producent z Przedborzu w nowym siewniku SR-301 zastosował podobnie jak w nowym SN‘ie nową przekładnię. Główną zmianą jest to, że jest ona jednobiegowa. Dzięki rozłączanemu napędowi oraz przełożeniu 1:1 próbę kręconą można przeprowadzić bez konieczności unoszenia siewnika. Dużym udogodnieniem jest elektrycznie rozłączna połowa redlic oraz przesunięcie regulacji docisku redlic lewej strony siewnika, nie trzeba teraz "wciskać się" pomiędzy ciągnik a maszynę aby dokonać poprawek. Z pozoru estetyczną poprawką wydaje się być również poprowadzenie przewodów dolnej belki ramy siewnika na przednią ścianę zbiornika. Teraz przewody są z pewnością mniej narażone na błoto i uszkodzenia, ale przede wszystkim zwolniło się miejsce do regulacji rozstawu spulchniaczy śladów.

image
Zasuwy do siewu upraw drobno- lub grubonasiennych.
FOTO: Łukasz Siara
image
Składane wiaderko do próby kręconej
FOTO: Łukasz Siara

 

Pozostałe detale w skrócie:

  • zastosowano skrobaki przy oponach siewnika
  • wyjmując jedną zawleczkę można rozłączyć napęd mieszadła
  • palce zgrzebła zagarniającego za redlicami są indywidualnie zabezpieczone sprężyną
  • wprowadzono nowe zasuwy do siewu roślin drobnonasiennych
  • zwiększono kąt otwarcia drzwi zbiornika, wg. producenta można teraz swobodnie napełniać siewnik dużymi workami.
  • Nowy siewnik Agro-Masz SR-301 wejdzie do oferty w 2025 roku.

opr. Łukasz Siara

21. maj 2024 07:12