Na pierwszy rzut oka widać nowe, plastikowe osłony po bokach skrzyni nasiennej z czego jedna stanowi pojemny schowek, na np. składane wiaderko wraz z wieszakiem do przeprowadzenia próby kręconej. Tu warto zaznaczyć, że firma Agro-Masz od pewnego czasu elementy plastikowe wytwarza sama, od projektowania i produkcji form do wtryskarki po ostateczne zabiegi, które mają na celu zmatowić powierzchnię osłon. Skoro już przy plastiku jesteśmy to wspomnę o kołach kopiująco dogniatających za redlicą siewną, są większej średnicy co usprawnić ich trakcję na lżejszych glebach.
Zbiornik na nasiona
Jego pojemność nie uległa diametralnej zmianie, ale wprowadzono szereg zmian które według producenta mają usprawnić pracę oraz wpłynąć na jego żywotność. Wyeliminowano z konstrukcji połączenia nitowe, zastąpiono je spawanymi. Zbiornik siewnika Agro-Masz SR-301 uszczelniono od wewnątrz na styku "klapy" i skrzyni, a także na krawędzi rynny do próby kręconej zamontowano gumową, ostro zakończoną listwę która przylega w czasie pracy do zbiornika odprowadzając wodę. Na dnie zbiornika znajdziemy plastikowe elementy o opływowym, przypominającym daszek kształcie, mają one sprawić, aby wszystkie nasiona w trakcie mogły swobodnie przedostać się do aparatów wysiewających.
Obsługa
Producent z Przedborzu w nowym siewniku SR-301 zastosował podobnie jak w nowym SN‘ie nową przekładnię. Główną zmianą jest to, że jest ona jednobiegowa. Dzięki rozłączanemu napędowi oraz przełożeniu 1:1 próbę kręconą można przeprowadzić bez konieczności unoszenia siewnika. Dużym udogodnieniem jest elektrycznie rozłączna połowa redlic oraz przesunięcie regulacji docisku redlic lewej strony siewnika, nie trzeba teraz "wciskać się" pomiędzy ciągnik a maszynę aby dokonać poprawek. Z pozoru estetyczną poprawką wydaje się być również poprowadzenie przewodów dolnej belki ramy siewnika na przednią ścianę zbiornika. Teraz przewody są z pewnością mniej narażone na błoto i uszkodzenia, ale przede wszystkim zwolniło się miejsce do regulacji rozstawu spulchniaczy śladów.
Pozostałe detale w skrócie:
- zastosowano skrobaki przy oponach siewnika
- wyjmując jedną zawleczkę można rozłączyć napęd mieszadła
- palce zgrzebła zagarniającego za redlicami są indywidualnie zabezpieczone sprężyną
- wprowadzono nowe zasuwy do siewu roślin drobnonasiennych
- zwiększono kąt otwarcia drzwi zbiornika, wg. producenta można teraz swobodnie napełniać siewnik dużymi workami.
- Nowy siewnik Agro-Masz SR-301 wejdzie do oferty w 2025 roku.
opr. Łukasz Siara