StoryEditor

Agritechnica 2023 – srebrne medale cz. V

Oto dwa ostatnie medale: Radicle Agronomics – automatyczne pobieranie próbek glebowych, AgXeed i Claas – czyli automatyzacja i autonomia.
30.09.2023., 10:00h

Radicle Agronomics

Firma: Precision Planting LLC

Hala/stoisko: 20/B39

Wiarygodne, georeferencyjne i aktualne dane dotyczące gleby są niezbędne do wdrożenia rolnictwa precyzyjnego, co w ostatnich latach doprowadziło do rosnącej różnorodności skanerów gleby z różnymi metodami pomiarowymi.

Z reguły systemy te określają odpowiednie parametry gleby, ale czasami z rozproszonymi wynikami. Nie tylko z tego powodu, nadal nie ma możliwości pominięcia analizy chemicznej gleby na mokro, nawet jeśli tylko w celu kalibracji metod skanera, drona lub danych satelitarnych. Niedroga, ustandaryzowana metoda laboratoryjna, która pozwala na pobranie dużej liczby próbek z hektara, byłaby w tym przypadku impulsem dla rolnictwa precyzyjnego. Jednocześnie, rolnicy lub hodowcy roślin uzyskaliby większą świadomość znaczenia gleby w produkcji roślinnej, a tym samym w sposób zrównoważony mogliby zwiększyć swoją wiedzę na temat tak istotnej podstawy wydajnej produkcji.

image

Korzystając z technologii RFID, każdy pojemnik na próbkę zwany tubą otrzymuje swoje współrzędne i dane niezbędne do dalszego przetwarzania w laboratorium.

FOTO: AgXeed

"Radicle Agronomics" to system, który łączy planowanie, pobieranie próbek, analizę i całą logistykę związaną z pozyskiwaniem próbek gleby. Przygotowanie i etykietowanie pojemników z glebą nie jest już konieczne. Wszystko to odbywa się automatycznie w terenie, podczas gdy GeoPress napełnia GeoTubes zebraną glebą. Korzystając z technologii RFID, każdy pojemnik na próbkę zwany tubą otrzymuje swoje współrzędne i dane niezbędne do dalszego przetwarzania w laboratorium. Laboratorium Radicle Lab, które jest częścią systemu, wykonuje wszystkie niezbędne prace, takie jak kalibracja, przygotowanie, analiza i raportowanie, w pełni automatycznie w ciągu kilku minut w pomieszczeniu o wymiarach 3 x 3 m. Jedynym co trzeba zrobić, to ręczne umieszczenie próbek na półce. Dzięki oprogramowaniu pobieranie próbek, mapowanie i analiza są zintegrowane w ramach jednej platformy. Aby zaplanować punkty próbkowania specyficzne dla danego miejsca, platforma może przetwarzać pliki w różnych formatach shp, csv lub jako gotowy raport PDF. Dzięki "Radicle Agronomics" pobieranie próbek gleby zostało znacznie usprawnione.

 

3A – Zaawansowana automatyzacja i autonomia

Firma: AgXeed B.V. we współpracy z Claas

Hala/Stoisko: 9/F30

Wspólny rozwój z: Claas (hala 13/C04) i Amazone (hala 9/C30)

image

System 3A firmy AgXeed stanowi znaczący rozwój cyfryzacji w uprawie roślin w kierunku autonomicznych robotów polowych.

FOTO: AgXeed

Roboty rolnicze pracują głównie w zamkniętych systemach o ograniczonych możliwościach zastosowania i łączenia ich z innymi pojazdami i osprzętem. Co więcej, istnieje niewiele rozwiązań do monitorowania jakości tych proces ow. Wykorzystanie autonomicznych robotów polowych, np. do uprawy gleby, jest skuteczne tylko wtedy, gdy mogą one wykryć i, w idealnym przypadku, wyeliminować awarie sprzętu uprawowego, takie jak blokady lub utrata redlic.

Dzięki "3A - Advanced Automation and Autonomy" pojawiło się oprogramowanie do planowania i prac, które mogą być wykorzystywane podczas sterowania robotami we współpracy z ciągnikami i narzędziami. Ponadto błędy pojawiające się w zestawie ciągnik-narzędzia są wykrywane i, jeśli to możliwe, korygowane niezależnie. Czujniki wykrywają, gdy dochodzi do zatorów lub zgubienia redlicy i to, czy wał zagęszczający glebę pracuje z prawidłową prędkością i jak działa zabezpieczenie przed przeciążeniem. Ponadto 3A to system otwartych interfejsów do planowania z wyprzedzeniem, zaprojektowany do optymalizacji pracy na polu, np. poszczególnych przejazdów i ustawień narzędzi. Pozwala to otworzyć dotychczasową izolację wynikającą z zamkniętych systemów autonomicznego robota polowego. Dzięki AgXeed Box z systemem 3A, standardowe ciągniki i narzędzia mogą być po raz pierwszy zintegrowane z planowaniem i autonomiczną realizacją zadań za pomocą interfejsu ISOBUS. Osprzęt może również współpracować z robotami i ciągnikami za pośrednictwem tego interfejsu w celu optymalizacji pracy.

Co ważne, są już rozwiązania, które zostały wypróbowane i przetestowane w praktyce. Podczas uprawy gleby cały proces planowania i realizacji zostaje wdrożony za pomocą sieci 3A z wykorzystaniem Amazone Autotill i Claas Autonomy connect. Zadania robocze są wykonywane przez maszynę dokładnie tak, jak zostały wcześniej zaplanowane przez agronoma. Oprócz kompleksowej optymalizacji trasy, planowanie uwzględnia również idealne ustawienie robocze narzędzia. Pozwala to ograniczyć błędy obsługi i ich skutki. Wstępne planowanie stanowi podstawę do ułatwienia pracy w kolejnych latach, ponieważ wtedy wystarczy dokonać jedynie sezonowych korekt.

opr. Jan Józefowicz, źródło: DLG

19. lipiec 2024 04:30